şükela:  tümü | bugün
  • circadian rhythm bozukluklarına ve mevsimsel duygulanım bozukluğunda tavsiye edilen bir tedavi yöntemi. yapmanız gereken şey, normal bir lambada kullancağınız ampülden kat kat daha güçlü, güneş ışığı ayarında ışık veren bir alet almanız, ve de durumunuza göre günün belli saatlerinde belli bir süre boyunca ışığın karşısında oturmanız sonucunda, vücudunuz normal bir ritme kavuşur e mevsimsel duygulanım bozukluğundan da eser kalmaz. yan etkisi yoktur. ama bu "ışık kutusu" adını verdikleri aletler ucuz değildir, haberiniz olsun.

ayrıca, alakası olmasa da: (bkz: ışın tedavisi)
  • bende olan, ta amerikalardan getirttiğim aletin yaptığı iş. philips golite blu. amazon yoluyla 92 dolar kendisine, 43 dolar da kargoya ödemek suretiyle 4 günde elimde oldu. ilk kullandığımda suratımda güneş patlaması olmuş gibi bi neşe oldu. plasebo olabilir. güneş olmayan hergünü ızdırapla geçiren tam bir mevsimsel duygulanım bozukluğu muzdaribi olarak gördüğüm an aşık olduğum alet. günde 15er dakika sabah akşam alıp totalde yarım saat bu ışığa maruz kalıyorsunuz. migren ağrılarını tetikleyebileceği var kullanıcı yorumları arasında. ayrıca bipolar bozukluğu olanların kesinlikle kullanmaması gerekiyor. kullandıkça etkilerini de yazıveririm.
  • katıldığım bir etkinlikte ücretsiz yapıyorlardı, neymiş diye atladım tabii. bir grup başka insanla beraber bir odada sıra şeklinde dizilmiş sandalyelere oturduk, ayakkabılarımızı çıkardık. yapan kadın biraz anlattı, sonra gözlerimizi kapatmamızı istedi. tam karşımıza, bir masa üstünde, aşağıdaki linkte satılan cihazı koydu. zen müziği tarzı bir müzik açtı, ortam ışıklarını loşlaştırdı, sonra da aleti çalıştırdı. alet 3x3 matriks şeklinde dizilmiş çok güçlü beyaz flaş ışıkları olan ve farklı şekillerde yanarak veya çok hızlı yanıp sönerek çeşitli ışık oyunları yapıyor. göz kapaklarınızın altından o ışıkları hissedebiliyorsunuz. bu şekilde 15 dakika kadar sürdü. bana dinlendirici geldi, değişik bir deneyimdi. nirvanaya ulaşmadım yalnız.

http://ajnalight.com/
    (web sitesinde gözüken ürünle benim gördüğüm ürün aynı değil. kadına bu aleti nereden bulabiliriz diye sorduğumda verdiği link bu).