• bugün üzerinden başvurduğum bir ilanla taciz edildiğim uygulama. kariyer.net altyapısında olduğu için indirdim, bir kaç yere başvurdum ve bu uygulama vasıtasıyla görüşmelere gittim. fena değil gibiydi.

bu sabah konum olarak evimin yakınlarında görünen bir ilan gördüm. uygulama direkt olarak ilan sahibinin telefonuna yönlendirdi, adamı aradım. mail adresi istedim, whatsapp üzerinden atabileceğimi söyledi adam. buraya kadar her şey normal. ben özgeçmişimi son kez gözden geçirirken whatsapptan mesaj geldi burdan atabilirsin diye. cv'yi attım. daha sonra bana "biz dış görünüşe ve giyime dikkat eden bir firmayız. boydan foto atsana" diye bir mesaj daha geldi aynı numaradan. kıllandım tabi. adama haddini bildirecek bir cevap yazarken boy ve kilo sordu. hemen ardından da "off kalçaların da bayaaa iyiymiş. güzel dayanır sana." yazdı. ilk şoku atlattıktan sonra ağzıma geleni saydım ve engelledim. salaklığım spam olarak bildir ve engelle seçeneğini seçmekti. mesaj silindi. hemen müşteri hizmetlerini aradım, sağolsunlar hemen ilgilendiler durumla.
  • tırt işler programı. ilanların çoğu özensiz ve internet kafedeki kantırcı veletlere yazdırılmış gibi yazım hatalarıyla, anlamsız kelimelerle, yarıda kesilen cümlelerle dolu.

şuan program yeni olduğu için pek dişe dokunur ilan yok. ilanların çoğu sokaktaki elektrik direğine yapıştırılan el ilanları tarzında. genellikle hamal, satış elemanı, çağrı merkezi elemanı, nefes alabilme kabiliyeti olan bayan eleman tarzı ilanlar var.

umarım ilanlar kontrolden geçip yayınlanıyordur. şuanda hiç kontrol ediliyormuş gibi görmedim yada ilan çok görünsün diye karışmıyorda olabilirler. skini sallayan 2 dkda ilan verecekse letgo gibi çoluk çocuk bununda içine eder. bizim millete makine kontrolde işe yaramaz insan kontrolü lazım.
  • bugün kendisinde bir köle ilanına denk geldiğim uygulama.

--- spoiler ---

bayan personel yetişdirilmek üzere , ofis programlarını ögreticeğimiz, resmi muhasebe programlarımı ögreticeğimiz, yaz tatilinde çalışıcak, uyum saglarsa okuluna devam ederken de yarı zamanlı çalışıcak, baştan haftalık maaş vericeğimiz yanlız maaş çok tatminkar değildir, biz yedişdirceğimiz personel yarı zamanlı aramaktayız. haftaiçi saat 10.00 ile 17.00 arası çalışıcak , cumartesi çalışmıycak, baştan belirlenen stajyer haftalık maaşı 150 tl dir , yemek anlaşmalı olduğumuz restuarantan gelir, ofiste bide yavru kedimiz var onada bakıcak, genelde tek kalıcak ben dışarda olacagım , takım arkadaşı aramaktayız ,

--- spoiler ---

link
  • veya işiniz olsun

çukurova'da kolay gelsin demektir
  • dolandırıcı kaynayan uygulama.

biri sizi iş görüşmesi diye iş yeri dışında bir yere (örneğin kafe, restoran) çağırıyorsa sakın ama sakın gitmeyin. ikidir aynı hatayı yapıyorum ve ellerini ovuşturarak beni yolmaya çalışan network marketingçilerin ayağına gidiyorum. bugün bir tanesine sinirlendim artık ve "insanların bu kriz ortamında paraya ihtiyacı var ve işinolsun'dan iş bulmaya çalışıp böyle kötü niyetli insanlar tarafından dolandırılmaya çalışılıyorlar" diyerek kafeyi terk ettim. adam neye uğradığını şaşırdı. bayağı da sinirlendi. neye sinirleniyorsa. ilk başta sözde iş görüşmesi için beni kafeye çağıran kadına bunun bir network marketing tuzağı olup olmadığını son derece açık bir şekilde sordum. buna rağmen zamanımı yediler. harcadığım zamana ve yetişmeye çalıştığım tramvaya koşarken akıttığım tere üzüldüm.

yok arkadaşlar, gerçekten. bu uygulamadan iş bulan tanıdıklarım var. ama siz siz olun sizi iş yeri dışında görüşmeye çağıranlara sakın gitmeyin. insanların umutlarını ve paralarını sömürerek zengin olmaya çalışıyorlar. benimle birlikte işinolsun'dan gelen bir genç kız daha vardı. kızcağız yeni anne olmuş, ikizleri varmış. işsizmiş. şimdi bu yeni anne olup çocuklarına bakmaya çalışacak zavallı kızcağızı da dolandırmaya çalışacaklar. hadi ben 26 yaşında bir davarım. ulan bu kız nereden baksan 19-20 yaşında zavallı bir anne. bu zavallıyı yolarken de mi üzülmeyeceksiniz? bu nasıl bir vicdansızlıktır?

sinirliyim sözlük...
  • kariyer.net mavi yaka edition.
  • berbat uygulama, iş ilanı veriyorum gerçekçi bulunmadı diyor.
    amk köle mi arayalım ?
    zorla kırbaç vurdurtacaklar.
    en sonunda yüzeysel bilgi girip açtım ilan, bi kişiyle konuştum işi anlattım, kontrol edeyim dedim hesabınız engellenmiştir uyarısı aldım.
    olm şaka mısınız aq? ahahha
  • bünyesindeki home office tarzı işlerin tamamen papara tuzağı olduğu bir site.

hasta kayıt yetkilisi
    ofis görevlisi
    büro görevlisi
    müşteri danışmanı

tarzındaki iş ilanları, gerçek firmaların veya birkaç harf değiştirilerek yazılan firmalar olarak ilana konuluyor. sistemin otomatik mesajı olarak sizi bir whatsapp numarasına yönlendiriyorlar o numaraya yazdığınız zaman, müsaitlik durumunda size dönüş yapılacaktır diyor veya 9-17 arası 6 gün çalışma, 9-16.30 arası 5.5 gün çalışmalı iki vardiyalı bir işten bahsediyorlar. ücreti de 9-9.500 civarı söylüyorlar. buraya kadar her şey normal olabilir ancak bundan sonra kurban seçme yöntemi olarak devam ediyor.

iletişim kurduğunuz numara size dönüş yapıyor, yazdıkları metnin aynısını okuyorlar. hatta inandırıcı olması için haftalık izin gününüzü soruyorlar, iban numaranızı bile istiyorlar. adresini veremedikleri şehrinizde bulunan ofislerinde randevu bile ayarlıyorlar.

kayıt kısmında sizden telefonunuzda nfc özelliği olup olmadığı soruluyor varsa eğer papara uygulamasını(şirketin uygulamasıymış) indirmenizi istiyorlar. papara uygulamasını da indiriyorsunuz, bu arada iş hakkında bir şeyler anlatıyorlar işte fatura kontrolü olsun, nakit giriş çıkışı olsun her şeyi papara üzerinden takip etmeniz gerekliymiş. hesaba giriş yapıyorsunuz, hesabı onaylamak gerekiyor bu sefer ve telefonunuzun nfc özelliğini kullanarak kimlik kartınızı okutuyorsunuz. bu kısımdan sonra geçmiş olsun, adınıza her şey için kullanabilecekleri bir adet papara hesabı bulunmakta.

birkaç gündür bu ilanları takip ediyorum, aklınıza gelen her türlü çağrı merkezi isimlerini kullanıyorlar. işin olsun ekibi sizi bir numaradan arayıp kimlik bilgilerinizi vermeyin gibi bilgilendirici konuşma yapıyor bilgisayar üzerinden ama maalesef halen böyle insanlara inananlar var.
  • fazlaca dolandırıcı mevcut sitede. özellikle kozmetik firmalarına ait ilanlar tamamen dolandırıcı. bunlar ile hiç ilgilenmeyin derim. onun dışında ilgilendiğim bir kaç ilanının da ilan açıklamalarının asılsız olduğunu tecrübe etmiş bulunuyorum. iş tanımına göre başvuru yapıyorsunuz fakat asıl iş tanımı tamamen farklı çıkabiliyor. hakkı ile, layığı ile, namusunuz ile iş de aratmıyorlar artık size.
  • verdiğim ingilizce öğretmeni ilanına şu ana kadar bir muhasebe elemanı, bir kuaför ve bir bulaşıkhane elemanı başvurusu geldi.
    bekliyoruz.
hesabın var mı? giriş yap