• kendisini çok geç fark ettim. dile bu kadar hakim olup, kurgusu bu kadar sağlam roman yazmak her babayiğidin harcı değil. bu kadar güzel roman yazıp da bu kadar az tanınmasını anlayamıyorum. değmez adlı romanıyla kendisiyle tanıştım. ardından hemen gölge, sincap ve hatırla romanlarını sipariş ettim. bugün hepsi elime ulaştı. bu romanların da değmez kadar güzel olduğuna eminim.
  • ilk kez "hatırla" kitabıyla okuduğum ve geç kaldığım için hayıflandığım yazar. merdiven çıkarken falan kitap okuyanları garipserdim; kitabını yürürken okuduğum anlar oldu. öylesine tutkulu ve akıcı.
  • hayran olduğun yazar.
    kurgusu ve üslubu beni içine cekiyor. kurgusal romanlarında hayat dersi niteliğinde cümleleri bulunuyor.

değmez kitabı ile hayran kalmıştım. şu an serinin ikinci kitabı olan gölge ile hayranlığım daha çok artıyor.

“panzehiri olmayan tek zehirdir gözyaşı. çünkü o içimizden gelir”

“senin acının başkalarını eğlendirdiği bir yer ya da bir zaman hayal et. cehennem orasıdır”

“tanrı konuşmak istediği zaman bizim dilimizi kullanmak zorunda mıydı?

....

....

daha niceleri...

iyi ki varsın ismail güzelsoy...
  • geç keşfettiğim, bundan ötürü üzgün olduğum bir "yazar" ismail güzelsoy..

yazar olmakla yazmak arasındaki farkı tokat gibi suratımıza çarpan yazar..

günde bilmem kaç tane kitabın basıldığı, kitap satışlarının online olarak bile bilmem kaç milyonlara dayandığı, hatta abartmak gerekirse kitap yazmayana kız verilmediği günümüzde herkes yazıyor.

ama yazar olabilmek ayrı bir mesele..

seni seziyorum da anlattığı hikayeler nasıl birbiri ile dirsek temasındaysa diğer tüm romanları da birbirlerine göz kırpmaktan fazlasını yapar.

kendi içinde tutarlı, heyecanlı ve ilginç bir dünya yaratıp bunu her seferinde güzel bir türkçe ile sunmayı basarak kaç yazar var bilmiyorum ama ismail güzelsoy bu listede kesin ilk sıralardadır.

kaleminin mürekkebi hiç bitmesin hemşehrim..
  • çok geç keşfettiğimi düşündüğüm için kendime kızmama sebep olan yazar.
    değmez, süslü hatıralar sahnesi. gölge, sincap. çıt yok. öksüz ağaçların çobanı ve daha nice kitabıyla ruhumu fethetti, uzun zamandır pek bulamadığım okuma şevkimi geri getirdi. pandemide arkadaşım oldu.
    hikayelerin en umulmadık yerinde başka bir kitabına yaptığı atıflar. kitaplarının arasında adeta seyahat eden karakterler beni benden aldı. okumaya, şaşırmaya, merak etmeye doyamadım.
    iyi ki var ve edebiyatta 20. yılında yazdığı yeni romanı kıpırdamıyoruz . doğan kitaptan şu sıralar çıkacakmış. ne güzel...
  • kıpırdamıyoruz adlı yeni romanı çıkmış, kurgu ustası yazar. edebiyatta yirminci yılını kutluyor, daha çok çok yılları olsun...
  • kitaplarını okumaya yeni başalayacağımdan hakkında tavsiye aradığım yazar.
    acaba nereden başlamalı ?
    bir yeşil uzağınızdayım yazar arkidişler.
  • değmez, gölge, hatırla ve çıt yok kitaplarını okuduğum muhteşem kurgu ustası. katıldığım bir söyleşide yakından tanımak fırsatı bulduğum üstada hem yazar hem de insan olarak hayranlığım gün geçtikçe artırıyor. ilgilenen arkadaşlar için ayşe arman'la yaptığı son röportajın linkini bırakıyorum, keyifle okuyunuz.
    ismail güzelsoy söyleşisi
  • deniz yüce başarır’ın ben okurum podcast serisinin 19. bölümünde, gabriel garcia marquez‘in kolera günlerinde aşk romanını analiz etmek için davet ettiği konuğu, yazar.
  • daha önce kendisi hakkında yazdıklarım (bkz: #100567861) burada. geçen günlerde son romanı olan kıpırdamıyoruz'u okuyup bitirdim. kurgu olarak yine başarılı bir romandı fakat eski romanlarından aldığım tadı bu kitaptan alamadım nedense.

buraları belki okuyordur. bu yüzden bir eleştiri yapmak istiyorum. son yazdığı kıpırdamıyoruz romanında da gözüme batan bir nokta var. abicim sen bu kadınları neden seks manyağı bir şekilde işliyorsun? romandaki ana erkek karakter ve kadın karakter daha ilk buluşmasında kadın bana istediğini yapabilirsin diyor. çok gözüme battığı için söylüyorum bunu. hatırla romanında ise durum daha vahim. romanı okumayanlar için bundan sonrası spoiler. tecavüze uğramış bir kadın, ailesi tarafından öldürülecekken trene binip kaçar ama trende daha yeni tanıştığı bir adamla trenden iner inmez sevişme planları yapar ve bunu adama söyler. şu yazdığım şey o kadar gözüme battı ki.

kalemin gerçekten çok güçlü, bırak romanlarında erotizm de eksik kalsın.
hesabın var mı? giriş yap