• kpss'ye girsene diyenlere kafa atın. yok ben atamam derseniz, ölümü görün beni çağırın ben atarım. hayır işsiz kaldığım dönemlerde çok içimde kaldı da, bilen bilmeyen herkeste aynı tavsiye. gelmişim otuz yaşına, yeniden üniversite okur gibi iktisat ekonometri falan çalışacağım. sonra hayırlısıyla kabul görecek puanlar elde edersem devletin bilmem ne kadrosuna girebilmek için bir kaç sınava daha gireceğim. bu arada kpds de lazım ama onu saymıyorum bile. sonra inşaallah cemaatçi arkadaşlardan bana yer kalırsa bu yaşımda sıfırdan başlayacağım, 7-8 yıllık çalışma hayatımı tamamen yok sayarak. bak şimdiden içim kıpır kıpır oldu, valla çağırın da atayım bir kafacık. kim olduğumu sorarlarsa "tanımam etmem, meczubun biri herhalde" dersiniz, he mi?
  • utanmayıp etrafınıza iş aradığınızı söyleyin. birinin referansıyla çok daha rahat iş bulursunuz.
    ve kimin kimi tanıdığını bilemezsiniz, komşunuzun damadı, büyük bir şirketin genel müdürünün çaycısı olabilir.
  • "iş, çalışırken aranır" sözünü bir köşeye yazın öncelikle. bu nedenle karşınıza çıkan hiçbir fırsata burun kıvırmayın. önce iyi-kötü bir iş bulup çalışmaya başlayın ve iş aramaya bu şekilde devam edin. bu hem enerjinizi yüksek tutar, işsizliğin verdiği stresi azaltır hem de doğru iş karşınıza çıkana kadar oyalanmış olursunuz.

"boş duracağına bedavaya çalış" sözü de aklınızda olsun. zira işsiz bir birey çalışan bir bireyden daha fazla harcama yapar. daha fazla yer, düzensiz bir hayatı olduğu için harcamaları düzensiz olur, oyalanmak için masraf yapar vs. vs.

aramaktan vazgeçmeyin. çok fazla uyumayın, erken kalkın, spor yapın, enerjinizi yüksek tutun, zeki, çevik ve ahlaklı olun... hadi bakalım...
  • yaşadığınız şehrin işlek caddelerinde bir sürü dükkan vardır mağaza tarzında, içlerine girerseniz bir çoğunda "bu işyerinde asgari ücret uygulaması vardır, brüt x lira net y lira" gibisinden a4 kağıda yazılmış bir ilan görürsünüz. işte o mağazaları listeleyin, kendi uzmanlık alanınıza göre eleyin, illaki birisinden 1-2 hafta içinde çağrılırsınız. asgari ücret uygulamalı olmasına dikkat edin aman diyim.

o kadar okudum asgari ücretle mi çalışacağım diyenlere bakan faruk çelik'ten bir beyanat:

(bkz: 800 lira büyük para)

olmaz olsun böyle adamlar bizi ne hallere düşürdüler diyenlere böyle adamların birinden bir beyanat:

(bkz: başbakan'ı istemiyorsan verdiği maaşı da alma)
  • torpil dönmüyor bizim şirkette/kurumda deyip ben çok donanımlıyım imajı çizen arkadaşlarınızın sözlerine aldırmayın sağlam torpilsiz hiçbir mülakata gitmeyin.sonra emeklerinize çok üzülür, arkadaşlarınızdan soğursunuz. ha birde bana zamanında söylendiğinde çok kızmış olsamda, bu zamanların kıymetini bilin, kimse sonsuza kadar işsiz kalmıyor.
  • kızlara sesleniyorum lise mezunuysanız, kaş bıyık almayı öğrenin. kaş bıyık:15 tl günde 10 kişi gelse 150 tl. emin olun hiç birimiz kazanmıyoruz o parayı. bi de gideri yok, maaliyeti yok, misss...
  • sokağa çıkın, etrafınızı seyrederek kafanız rahat bir şekilde boş boş gezinin, yaşamın tadını çıkarın. doğayı seviyorsanız çiçek böcek içinde dolaşın, kalabalığı seviyorsanız caddelere akın. iş bulduktan sonra o sahte insanlardan kaçmak istediğiniz zaman bu dediklerimi daha iyi anlayacaksınız.
  • 1-işsizlik uzun sürecek ise varsa ilk iş hemen aracınızı satın. hem elinize para geçer, maddi olarak rahatlarsınız hem de ; onun vergisi ,sigortası, kaskosu, benzini, bakımı ve birde arıza ya da ceza/kaza olursa zaten kötü olan durumu felakete çevirir. o haldeyken satışta yapılmaz tamir ettirecek para da yok aman diyim!
    2- iş görüşmesi yoksa bol bol uyuyun geç kalkın. yok tembelliğe alışırım telefon gelirse uykulu açmayayım da diye düşünmeyin sabah 10 dan önce zaten gayrı resmi teammüller gereği telefon açılmaz. sonra işe girdiğinizde önceki işten erken saatte kalkmanoız gerekirse uyumadığınız her ana üzülürsünüz.
    3- utanmadan sıkılmadan her bir tanıdığınıza işsiz olduğunuz iş aradığınızı söyleyin. günümüzde bulunan işlerin hala yarıdan fazlası hala böyle bulunuyor.
    4- kirada iseniz 100-200 daha az diye başka yerde bulup değiştirmeyin. bulacağınız iş belki orada olacak yada iş bulduktan sonra oraya yakın bir yere taşınırsınız. üstelikte taşınmak ucuz bir şey değildir.
    5- devletin, belediyenin ücretsiz kursları oluyor, onları takip edin uyan varsa gidin size bir artı olur.
  • bana tavsiye verme , iş ver.
  • işsiz misin? meteliğe roket mi atıyorsun? fakirin en önde bayrak sallayanı mısın? nasıl para kazanacağını bilmiyor musun? o zaman dinle beni, sana açıklayayım, gördüğümü ve tecrübelerimi anlatayım, sözlerimi iyi dinle, kulaklarından çıkmasın söyleyeceklerim.

mesela ilk olarak mesai saatleri olmayan bir iş yapabilirsin. internet diye bir şey var, kimse bununla neler yapılabileceğinin tam olarak farkında değil. bir şey üret ve sat. ne üretirsen üret, istersen kendini üret ama yeter ki emek ver.

düzgün bir şey yap mutlaka alacak bir fani çıkar. normal topraktan seramik yap, fırında pişir. çöpten sanat eseri yap yada herhangi bir yeteneğin varsa video çek ve youtube'da yayınla, youtuberlar ne kadar kazanıyor bir araştır mesela.
    enes batur gibi vitaminsiz bile dünya para kazanıyorken, senin daha fazlasını yapman lazım. internet varken parasızlık zorunluluk değil, tercihtir. o yüzden interneti biraz doğru kullanmayı öğren.

sırf muhabbet ederek takipçi edinen ve parayı götüren youtuberlar var. eğer konuşkan bir insansan bu fırsatı kaçırma, ayrıca komik bir yanın veya komikliği seviyorsan kısa komedi filmleri yap, merak etme senaryolarını ben yazarım ama beleş değil tabii ki, parayla yeğenim parayla hahahaha! (şaka lan şaka üzülme hemen)

türkiye'de ucuz olan ama başka ülkelerde az bulunan şeylerin ithalatını yap mesela. ucuza ulaşabilme imkanın olan bir sürü şey vardır, hepsine ilan koy alan olmazsa kaldırırsın, olursa devam edersin. kastamonu'da senin gibi yer mantarı yetişiyor, kilosu 50 papel falan. ilkbaharda git getir, dondurucuya doldur sipariş çıktıkça müşterilerine gönder. kimse almazsa pişirir kendin yersin hatta yemezsen bir zahmet akşam yemeği için bana yolla, emin ol yine de değer uğraştığına.

aslında olay ne biliyor musun? senin yapman gereken işleri sen çabalayıp uğraşmadığın için, işi bilmeyenler torpilliler senin işini gelişi güzel ve acele ile yapmaya çalışıyorlar.
hesabın var mı? giriş yap