• (bkz: #73603995)
  • istanbul diyince insanın aşık olası geliyor bir yandan da içten içe bir korku ama yine de sevmekten vazgeçemiyorsun ve istanbul sana en başından korkarak sevmek ne demek onu öğretiyor ...
  • no land grubunun 2017 yılında çıkardığı bir şarkıdır.

istanbul
  • gergin, yoğun ve gereğinden fazla kalabalık. 2008 'de liseden yeni mezun olmuştum ve o günlerde bakırköyü hatırlıyorum; hafta içleri daha tenha sakin olurdu, şimdi hafta içleri de, o günlerin hafta sonlarından daha kalabalık artık. boşnakların ağırlıklı olduğu yerlerden biri olan bayrampaşa'da böyle artık. sadece buralar değil aslında, istanbul'un her ilçesi bu durumda.

bu kadar kalabalık, dolayısıyla gergin ve zamanın çok acımasızca harcanmak zorunda olduğu bu il de, mutlu insanlar toplanmış olamaz. olsa olsa, bir ekonomik zincirin dişlişi olmak durumunda kalanlar ve arta kalan zamanlarda bu mutsuz yaşamı ispatlarcasına anlık doyum ve eğlence arayanlar olmalıdır. bu kalabalık ve gerginliği ortadan kaldırmayı düşünen tek bir siyasetçimiz var mıdır acaba? maalesef bu yanıt da olumsuz.

bir insan olarak, istanbul'da bir yerden bir yere gittiğimde geriliyorum artık, trafik ve gürültü öyle hafife alınabilecek durum değil. (bkz: #68383559)
  • her geçen gün havası kirleniyor ve insanlar farketmeye başladı. nedeni bu şehirin üzerine gidiliyor yeter diyen yok. 500bin suriyeli bu şehirde. milyonlarca araç bu şehirde. 15 milyondan fazla insan bu şehirde daha ne ki. göz gözü görmeyinciyene kadar şehir kirlensin o zaman bir tedbir alınır. beyaz maskeyle dolaşama eylemi yapılsa bence iyi bir tepki olur.
  • imkanı olanların acilen terk etmesi gereken şehir. daha sakin ve yeşil bir şehirde, istanbul'dakinin yarısı kadar da maaş alsanız çok daha kaliteli bir hayatınız olacağı kesin. kira, ulaşım, gıda giderleri vs çok daha düşük olacaktır çünkü. insanın günün 2 saatini yolda birileriyle burun buruna geçirmesi berbat bir şey. havası kötü, suyu kötü, insanı hayattan bezmiş, güvenli değil, kalabalık, pahalı... olumlu yönü yok denecek kadar az.
  • götüm gibi şehir. iyi ki kurtulmuşuz. allah tekrar muhtaç etmesin.
  • en geç 1 sene-15 ay içerisinde kurtulmayı düşündüğüm şehir. geçen gün hesapladım, hiç abartısız yılda 1 ayımı trafikte geçiriyorum. böyle şehir mi olur amk!

tanım: 1 senenin 12 değil, 11 aydan oluştuğu şehir.
  • her gelişimde "iyi ki siktir olup gitmişim" dediğim şehir. üç gündür gürültüden uyuyamıyorum. bu nedenle de gün içinde migrenim tutuyor, hiç birşey yapasım gelmiyor.

burada yaşamış olduğum o üç yıla da şaşırıyorum, nasıl dayanmışım, nasıl yaşamışım?
  • yaşadığım ve sonra ölüp kalacağım güzelim şehir
hesabın var mı? giriş yap