• "doğrudan" verilmesi yasaklanmıştır.

yani burs vermek isteyen belediye dolaylı olarak (kredi yurtlar kurumu gibi bir kurum aracılığıyla) verebilecektir bursu. umudun tükendiği yoktur (allahım ne kadar hazırsınız arabeskleşmeye) , belediyelere tanınan ayrıcalık kalkmıştır.

ha ama bu sefer çarşaf çarşaf üstgeçit ve billboard'lara "3800 kişiye burs verdik" yazamayabilir, reklam yapamayabilirler. belki büyükşehirlerinin çalışıp çalışmadığını billboarddan takip eden vatandaş oy da vermeyebilir.

:(((
  • almak için çok geç kalmış olduğum çünkü gerekli belgeleri 31 aralık 1899 tarihinde 9:00-15:30 saatleri arasında söyledikleri yere götürmem istenen burs. bi de bunu e-mail ile bildirmişler!
  • bir sure benim de yararlandigim burs cesidi. mevkisi muhim olmayan buyuksehir belediyesi mensubu bir tanidiginiz var ise* kolayca cikabilir*. zamaninda burslari unkapani'daki belediye binasindan dagitirlardi, istanbulun bir ucundan diger ucuna seyahat etmek gerekli ve yeterliydi.
  • iptal nedenini bazılarının anlamamakta direttiği eğitim yardımı. evet chp nin itirazı olmuştur. ancak chp çıkıp da, "ya öğrenciyi parayla satın alıyorsunuz, yetti artık sizle başa çıkamıyoruz her türlü çirkefliği yapıcaz!" şeklinde itiraz etmedi olaya. zaten yasalar tarafından engellenmiş olan belediye eğitim yardımlarının, kanun çiğnenerek veriliyor olmasına itiraz etti chp. yani zaten belediyelerin burs vermesi yasaktı.

ha derseniz ki, bu ülkede yasakların delinmesine itiraz etmek suçtur, derseniz ki o burstan ben faydalanıyordum, o halde yasak da olsa verilsin, bunun adına "bana dokunmayan yılan bin yaşasın"cılık denir. kaypaklıktan, fırsatçılıktan başka birşey değil.

ama olayın başka bir boyutu var ki bu ülkede bence tüyleri diken diken etmesi gereken tek şey. öğrencilere verilmesi gereken, yoksul öğrencilerin okumasını sağlayacak burslar, çok pis bir biçimde seçim malzemesi ve propagandası olarak kullanılıyor. hem belediyenin parası cebinde kalıyor, hem de üç kuruş harcamadan seçim propagandası yapılıyor. madem sen süper partisin, madem halkını düşünüyorsun, madem öğrencilere mail atıcak kadar mağdursun, meb veya kyk dan yardım alsana! hüseyin çelik'in de dediği gibi bu burslar meb üzerinden de dağıtılabilir.

bu olay ajitasyondan, mazlumu oynamaktan, oy toplamaktan başka birşey değil!
  • 2000 tanesi gözümün önünde hiç bir kritere bakılmaksızın torpille dağıtılmış burs.
  • yerel seçimlerden bir ay kadar önce "öğrencilerimiz için durmadık, gece gündüz çalıştık ve burslarını vermenin bir yolunu bulduk" şeklinde bir açıklama yapılacak ve muhtemelen birikmiş paralar değil ama o aydan itibaren bursların yatırılabileceği açıklanacaktır ki öğrencilerimizi düşünüyoruz temalı üst geçit ilanları seçime kadar yetişsin. seçim kampanyaları giderek çirkinleşiyor..
  • torpilin olduğu zaman form almadan bile çıkabilecek olan burs çeşidi
  • eğer amaç gerçekten öğrenciye faydalı olmak ise kredi ve yurtlar kurumu üzerinden kolayca ödenebilecek olan burstur.
    eğer amaç akp'yi yüceltirken chp'yi kötülemek, bursları da cebe atarak kahraman olmaksa; ödenemeyeceği duyurulan burstur.
  • gotham city büyükşehir belediyesi eğitim yardımına benziyor mu bilmiyorum..

mesela ben gothom city'deki öğrencilik hayatımda bir dönem bu bursa başvurmuş, resmi aile geliri yüksek bir kimse olduğumdan kelli haliyle de bursa hak kazanamamış bir insandım..

daha sonra bu gotham city belediyesinde orta halli bir konumda bir yöneticiyle tanıştım bi vesileyle.. bu yönetici yahu sen niye burs almıyosun dedi bana.. vermediler dedim..

başvur bu sene dedi.. ver bana başvuru numaranı.. varsa arkadaşların, onlarınkini de yaz bi kağıda...
    peki dedim.. yüzsüzdüm..

ben ve benimle birlikte 5 civarı arkadaşım o sene bu gotham city bursunu aldı..
    sonra ben bursun dağıtıldığı noktadaki kuyrukta beklerken mesela...
    nası desem.. lacoste çantalı hatunlar falan görmüştüm.. harley davidson bot+lacoste çanta+ barbour mont üçlemesi meşhurdu o dönem gothamda..

bu da böyle işte..
  • kyk bursu almayan öğrencilere verilecek ibb genç üniversiteli eğitim yardımı sonuçları açıklandı.

sonuç sorgulamak için tıklayınız
hesabın var mı? giriş yap