• bu havalimanin yapılmasına hiç gerek yok .zaten sabiha gökçen ve atatürk havalimanı istanbul'a yetiyordu şimdi bunlar kalktı atatürk havalimanı yerine istanbul havalimanı yaptı.sebep tabiki de rant.bugun atatürk havalimanin bulunduğu yerler çok değerli ve hükümet buraları değerlendirmek istiyor.
    türkiye'nin asıl ihtiyacı havalimanı veya yol değil işsizlik,tarım,sanayi,istihdam ve ekonomidir.bizim bu tip gereksiz işlerle ugrasacagimiza ekonomimizi dış poitikamizi düzeltmemiz gerekiyor.
  • an itibariyle birçok ekranda kapı numaraları görünmüyor. ana ekrana gittiğinizde ise birçok uçuş için boarding başladığını görüyorsunuz. geçmiş olsun uçaklar kaçtı.
  • ankara istanbul seferinde piste teker koyduktan (uçuş 45 dk sürdü) 26 dk sonra terminale yanaşıp durduk. kapının açılması üç beş dakika daha aldı.
    aynı süreleri frankfurt ve denver havaalanları ile karşılaştıracağım pek yakında.
    ancak 45 dklık uçuştan sonra 26 dk daha motorların çalışması, hava üfleyerek jeti karada götürmek de gayet masraflı olsa gerek. yine de başka havalanları ile karşılaştırma yapmadan konuşmamak lazım.
  • 2000'lerin başında yapılmış havalimanı terminallerinin sıradan bir benzeri, o kadar sıradan duruyor ki bir kaç seneye demode olacak gibi. halbuki günümüzde havalimanı terminalleri çok daha farklı yapılmaya başlandı. çok farklı öncelikler gözetiliyor artık.
  • hakkında atan tutan ahkam kesen aklı evvellerin engin vizyonlarından bir kuple: temsili değil
  • gittim , gördüm yazacağım. olabildiğince tarafsız davranmaya çalışacağım.
    yoldan başlayayım; ben bursa'dan ulaştım, uçak da uygunsuz bir saatte olduğundan gece saatlerinde ve osmangazi köprüsünü kullanarak geldim, bursa'dan havaalanına oldukça hızlı (2 saat) ama oldukça pahalı, köprü ve otoyol toplam 135 lira (benzin hariç) bir yolculuk yaptım, bursa'dan otobüsle gelecek olursanız adam başı 75 lira 4 kişi iseniz araç daha karlı, (otopark meselesine sonra geleceğim)

havaalanı allah'ın unuttuğu bir yerde arkadaşlar, navigasyon da yeni yeni öğrenmekte, sapıttı durdu ama nisbeten sorunsuz ulaştık. otopark'a girdik, bu arada gitmeden havaalanı ios veya android aplikasyonunu indirmekte fayda var, otopark devasa, fiyatlar bayram tatili nedeniyle yapılan bir indirim nedeniyle nisbeten makuldu, 10 gün abonelik 290 lira civarı, çevrede günlüğü 20 lira olan otoparklar var, servisle ulaşım sağlıyorlar ama benim durumumda havaalanı otoparkı daha uygun oldu, 1. katta park ettik, aracın yerini fotoğrafladık, sonra giden yolcu katına nasıl çıkıldığını çözmeye çalıştık, sağ olsun temizlik görevlisi bir arkadaş asansörün yerini gösterdi de 5. kattaki giden yolcu kısmına ulaşmayı başardık. abonelik işlemlerini otopark otomatından yapabildik, sorun yaşamadık (1.katta vardı)

girdik havaalanına, aplikasyonda belirtilen kapıya doğru yürürken cebime mesaj geldi, (uçuşu takibe almıştım) kapı değişikliği varmış, neyse yolun yarısındayken geldi, geri dönüp 1 kilometre kadar yürümemiz gerekti, pasaport işlemleri hızlı oldu, tenha idi, aplikasyondan girerseniz ücretsiz wi-fi de var şimdilik, sonuçta havaalanına girdikten yaklaşık 45 dakika sonra kapımıza ulaşabildik ki oldukça seri hareket ettik ve pasaportta hiç beklemedik, zaman planlamasını iyi yapmak gerekiyor.

kalkışta çok gecikme yaşamadık, sorunsuzca kalktık.

dönüşe gelince, inişte hava çok iyiydi vaktinde sorunsuz indik, ama indikten sonra yaklaşık 35 dakika sürdü taksi süreci. sonra otobüslerle taşındık ve pasaport işlemlerini hallettik, teker koyduktan tam 1 saat 15 dakika sonra (pasaportta beklemedik, valizimiz yoktu, duty free ye uğramadık) aracımıza ulaşabildik.

güzel noktalar
    1- çok büyük ve ferah
    2- her yerde (şimdilik) danışabileceğiniz insanlar var.
    3- aplikasyonu kullanırsanız ücretsiz wi-fi ve uçuş takibi yapabiliyorsunuz, aracınızı bulmaya da yardım ediyor.

kötü noktalar
    1- çoook büyük
    2- çook uzak
    3- toplu taşıma yok gibi bir şey
    4- teker koyduktan sonra çıkış süresi bence çok uzun

hepsine alışırım, hepsi bir şekilde halledilir belki ama, adında atatürk olmadığı sürece sevmeyeceğim havalimanıdır kendisi. sabiha gökçen'den uçuş varsa şu şartlarda asla tercih etmem.
  • tamam dış hatlar burada kalsın. aktarma merkezi filan olsun.

ama efendiler iç hatları atatürk'e geri getirmek için ne istiyorsunuz? valla bak bence anlaşabiliriz. ciddiyim yahu. iç hatları atatürk'e geri getirin.

kurbanınız olayım yapın bunu.
  • fahiş otopark sorununu kısmen de olsa etrafta bulunan diğer otoparklarla çözebilirsiniz.

bayram tatilinde kullandım ve günlük 20tl idi. kendi ring servis araçları ile sizi 10dk'da havalimanına bırakıyorlar ve geldiğinizde de telefonla aradığınızda gelip alıyorlar. bence güzel çözüm uzun süreli otopark kullanımı için.
  • saat 19.00'da izmir'e gittiği iddia edilen bir uçak var. 4 kere denedim 8'den önce park pozisyonundan ayrıldığına denk gelemedim. demem o ki bu uçağa binecekseniz havaalanına gelmek için acele etmeyin. kafadan bir saatiniz daha var en az.
  • iç hat uçuşları için kullanmanın hiçbir anlamı olmadığı havaalanıdır. iç hat uçuşlarının atatürk havalimanında devam etmesi çözüm olabilir.

sadece aprondan çıkıp bagaj almak ve toplu taşımanın bulunduğu kata ulaşmak için havaalanı içinde 20-30 dk hızlı tempo yürüyorsunuz. en hafif tabiriyle gerizekalılıktır.
hesabın var mı? giriş yap