• artık çileden çıkartan problem.
    sayıları o kadar arttı ki artık şehirde yaşamak, yürümek mümkün değil. ve ne belediye ne devlet bu konuda bir şey yapıyor. hiçbir medeni batılı ülkede böylesine bir istila göremezsiniz, sadece sahilde olurlar.

sabahları camınızı açıp uyumak mümkün değil, gak gak vır vır cayır cayır sesler, eskiden sadece deniz kenarında olurdu, artık iyice içlere kadar yerleştiler.

bunların toplatılması gerekiyor, işin diğer yanı, kedi köpekler için konulan mamaları da bunlar yiyorlar ve hatta kedilere saldırıyorlar.

arabanızı park ediyorsunuz, üzerine sıçmış oluyorlar, boyaya zarar veriyor, pasta cila (minimum 500 tl) gerekiyor. kaldırımlar yollar pislik içinde kalıyor. eskiden sokaklarımızda serçe, kırlangıç, muhabbet kuşu türevlerinin sesleri olurdu cıvıl cıvıl, şimdi iğrenç kaotik bir gürültü.

edit: şehir hayatını anlamamış, medeniyet nedir bilmeyen köylü ekşiciler hemen lümpenliklerini gösterip romantizm yapmış. alın size medeni dünyadan martılar ile mücadele örnekleri:

ingiltere
    ingiltere
    new york
    italya
    ispanya
    portekiz
  • neredeyse entry bitene kadar scooter sandığım problem.
  • ıkısı de sorun teskıl edıyor artık.bırınden yollarda yurunmuyor oburunden gece yatılmıyor.ne belaya cattık arkadas ya.bır hayvan 7/24 cayır cayır bagırır mı ulan.bı de gece ne bokuma cıyaklıyon onu anlayamadım.geber yat sabah ne yapıyorsan yıne yaparsın
  • bir alamancı olarak istanbul ziyaterimde göremediğim durum.
    herkes vapurda martı besliyordu.
  • istanbul'da her şey problem!!!
    istanbul'da her şey aşırı kalabalık!!!
    bu kalabalığa can dayanmaz!!!
  • aşırı katıldığım durum. ne gece uyuyabiliyoruz sesten ne gündüz. en üst katta oturuyorum, balkona çıkamıyoruz. denize yakın da sayılmam ki artık her yerdeler.
    taşıt olanı ayrı sorun zaten bakalım kaç kişi ölünce aksiyon alınacak.
  • istanbul, martı ve problem kelimelerini aynı cümlede görünce aklıma hemen (bkz: oğuz alper öktem) geldi.
  • martılar bizim çatıdan da eksik olmuyor.
    ellerimle besliyorum.
    tek şikayetim gürültüleri...
  • martı yüzünden şehirde yaşamak yürümek mümkün değilmiş . yani istanbul'da o kadar sorun varken martı yüzünden yaşanmaz demek de bir değişik oldu. istanbul'u yaşamaz yapan sorunların en sonunda gelir martı hatta belki de hiç gelmez.
  • kargalarda da durum aynı

şehirlere karga martı avlayan kartallar getirilmeli
hesabın var mı? giriş yap