• daha kötüsünün de olabileceğini düşünerek mütalaa edilmesi gereken konudur.

ya türkiye yerine izbe bir afrika ülkesinde, bangladeş'te, liberya'da ve vietnam'da falan doğsaydık.. halimiz nice olurdu.

herkes zengin, kapitalist ve gelişmiş bir ülkede iyi şartlarda doğmak ve yaşamak ister ama her istenen gerçekleşmiyor.

o yüzden liberya veya bangladeş yerine türkiye' de doğduğunuz için şükredin..

şükredin ki, bir sonraki yaşamınızda şans yüzünüze gülsün ve karma sizi manhattan'a fırlatsın.

çok itiraz ederseniz ve karmayı kızdırırsanız insan olarak bile doğmaz, fare olarak falan doğarsınız bakın, ona göre....
  • yaradanın takdiri.
    çokta kafa yormayın.
  • yinemi bu geyik ?
    hep bu geyik!
  • afganistan, yemen de olabilirdi. buna da şükür.
  • oslo, norveçten sesleniyorum.. norveç hic öyle sandığınız gibi bir yer değil....

sandığınızdan çok daha iyi.. *

e: vay arkadas, normalde kutum buyuktur de, bu kadar mesaji benim kutu bile alamadi.. nazar boncugum catladi, alacaginiz olsun..
    tanim da vereyim: cok da sey etmemeniz gereken durum, insanoglu herseye alisiyor.

e2: tamam bu son. bakin arkadaslar bu konuda ciddiyim... bazi insanlar burada sosyalizm falan oldugunu iddia ediyor!..

evet. var.
  • valla bende bazen boyle dusunuyorumda

ya iran irak afganistan pakistanda da dogabilirdim

neyseki piyango kotunun iyisine gelmis
  • her dua kabul olmaz. görsel
  • tosba kabuğundan çıkmış "tüh murdar" demiş

(bkz: kaplumbaga kabugundan cikmis kabugunu begenmemis)
  • bu temenniye karşılık olarak şöyle bir tez öne sürülür ve çoğu şuursuz da destek verir;
    "etiyopya'da, somali'de doğmak varken türkiye'de doğduğunuz için kendinizi şanslı sayın"
    fakat kazın ayağı hiç de öyle değildir, fakir bir afrika ülkesinde doğmuş olsan "zaten burası fakir bir ülke, hiçbir gelir kaynağı, hiçbir zenginliği yok herkes aynı sefaleti paylaşıyor." deyip kaderini kabullenir veya bir çıkış yolu ararsın ama türkiye'de bunu söyleyemezsin çünkü türkiye'de her türlü imkan ve kaynak olmasına rağmen bu kaynakların belirli bir zümreye peşkeş çekildiğini on yıllardır canlı bir şekilde seyrediyorsun. bu haksızlıkları ve çalanın yanına kar kalan hırsızlıkları gören insanlar da haklı olarak isveç norveç gibi ülkeler varken türkiye'de doğmak temennisi diliyorlar.
    temennide bulunanlardan geriye kalan öğrenilmiş çaresizliği yaşayan "şükran" dolu yığın da bir gün kaynakları usulsüzce kendilerinin sömüreceklerini hayal edip sömürücülerin gönüllü köleliğini yaparlar. pudracı kokocu gibileri de en büyük motivasyon kaynakları olur.
hesabın var mı? giriş yap