• giderek bilinirliği artan eğitim yuvam. sadece birkaç sene içinde eşit ağırlık yerleştirme sonuçlarında 4500'lere gelmiştir. sıralamalara göre devlet üniversitesi bakımından rakipleri boğaziçi ve odtü'nün iktisat bölümleridir. boğaziçi'ni köklü geçmişi, şaşalı mezun networkü, her şeyden önemlisi kurum kültürü gibi sebeplerden geride bırakması imkansızdır elbette. ancak odtü'yü ne kadar köklü olursa olsun ankara'da olması sebebiyle sıralamada geride bırakacaktır. ekonomi gibi çoğunlukla özel sektöre mezun veren bir bölümün öğrencileri istanbul'da bir üniversiteyi tercih edecektir.

bölümün hocaları itü'nün en önemli birkaç akademisyen kadrosundan biridir. okul içinde çap yapmak için çokça talep vardır. okulda mühendislik dışındaki az sayıda bölümlerdendir. şimdilik yapabileceğim tek eleştiri itü'nün hazırlık eğitiminin yetersiz olmasındandır. ben hazırlık okumadım ancak itü'nün boğaziçi ve odtü'den bu konuda geride olduğu da bir gerçek. ekonomi gibi iyi ingilizce gerektiren bir bölümde itü hazırlık ingilizcesi yetersiz gelebilir. bu sebepten öğrenciler, eğer zayıf bir ingilizce geçmişine sahipse, rakip okullardaki öğrencilere ingilizce seviyesi olarak yetişebilmek için biraz çaba sarfetmelidir. ama benim ingilizcem zaten iyi son birkaç rötus gerekiyor diyorsanız itü hazırlık da iş görür.

not: göz korkutmayalım bölüm zaten %100 ingilizce olduğu için ingilizceniz yetersizse de zorla geliştireceksiniz.
  • itü genellikle odtü'nün rakibidir, çoğu alanda başbaşa giderler, bazı alanlarda odtü rüştünü kanıtlarken bazılarında itü ve istanbul öne çıkar; inşaat ve makina gibi alanlarda itü öne de geçer, bilgisayar ve elektronikte odtü daha kallavidir.

fakat bu bölüm, bu bölümde aralarındaki uçurum öyle uçsuz bucaksızdır ki ben 4000 gibi bir sıralamadan buraya gelen çocukları görünce üzülüyorum. bilkent kamu yönetimi geliyor, odtü skby geliyor, odtü işletme ya da iktisat da geliyordu sanırım 2020 gibi. itü iibf kültürü olan bir okul değil. iibf demek network demektir, birazcık kafa ütüleyen işlerle meşgul olacak bir çevre demektir, bu odtüde bolca mevcuttur, boğaziçi baştan sona bunla doludur, bilkent bu işin zirvesidir zaten.

diğer okullarda etkinliklerden etkinliklere koşulacak, 5-6 bölüm ve topluluklar ortak ab projelerine, etkinliklerine katılacak. tanıştığınız kişiler birkaç sene içinde büyük şirketlerin ik'larına girecek, zaten kendi okulundan olanı kayırmak da yaygın, coca cola'yı odtü işletme tayfa kapatacak, green deal projelerini bilkent tayfa; vodafone vesaire boğaziçinde; siz öyle melil melil izleyeceksiniz arkadaşlar.

bu bölümün altyapısı bu okulda yok. gereken sosyal bağlantılar hazır değil. itü'nün büyük network'ü hendese alanındadır, 1950 makine mezunları hala bir yerlerde derneklere onursal başkanlık falan yapıyor bu okulun. bu tür networkleri diğer okullar iibf alanında kurmuşken itü bu alanda bir hiç. rica ediyorum şu ders programlarının büyüsüne kapılmayın; neymiş programlama dersi varmış. sana tüm güz döneminde öğreteceği programlama bir udemy kursunun ilk 10 videosu kadar. fen fakültelerindeki bölümlerde bile doğru düzgün bilişim eğitimi yok, slayt derslerinin çoğunu ekeceksiniz bile.

hayır bu bölümde okumadım, evet bu bölüm ve hakkında yorum yapmış olduğum diğer bölümler hakkında yorum yapacak kadar tanıdığım, tecrübem ve çevrem var. rica ediyorum eğer aa itü ne iyi hem de ekonomi oha çok iyi diyip burayı kafanıza koyduysanız, çıkarın. madem büyük oynuyorsunuz; boğaziçi-galatasaray orada. 3 basamaklar imkansız geliyorsa odtü çok daha güzel bir network, altyapı ve öğrencilik hayatıyla orada sizi bekliyor. bu bölümü burada okumakla yıldızda okumak arasında pek bir fark yok. ama sıralamalar uçurum.

catfishi yemeyin.
  • ilk öğrencilerini 2013 yılında almaya başlayan ve aynı zamanda teknik üniversite'nin ilk tm * branşı olan bölüm.

tamamen ingilizce eğitim verecek bölümün sosyal ağlardaki adresleri;

https://twitter.com/ituecon
    https://www.facebook.com/itueconomics
  • bu seneki üniversite tercihimde üst sıralarda yer almış bölümdür kendisi.
    ekonomi her zaman ilgimi çekmiş bir bölümdü benim.
    akademik açıdan okumak istediğim ve bunu da en iyi üniversitelerden birinde yapmak istemişimdir.
    boğaziçi iktisat üstünde çok düşündüğüm ama bok gibi bir lisede okumanın ve o lisenin bana kazandırdığı bok gibi diploma notu sebebiyle kazanması imkansız duruma gelmiş bir bölüm oldu tabii ki.
    fakat itü ekonomi yeni kurulmuş olmasına rağmen benim ekonomi sevdamı tekrar canlandırdı.
    tercihim itü olmadı bu sene fakat sık sık gitmeye çalıştığım ve kardeşimi seneye o bölümde görmek istiyorum.
    ayrıca gayretli ve özgüvenli muhteşem bir kulübe de sahiptir bölüm. (bkz: itü ekonomi kulübü)
    okumak isteyenler için tavsiyem gidin, görün ve konuşun. zaten bu size oldukça yardımcı olacaktır.
    itü ekonomi hem teknik kafa yapısı hem de uluslararası bir akademik eğitimiyle gerçekten çok kaliteli bir seçim olacaktır.
    tabii ki buraya gidip ot olacaksanız, herhangi bir yerde ot olmanızdan daha farklı bir kariyer sunmayacaktır size.
    ama ot olmayacaksanız. emin olun ciddi bir şekilde değerlendirmeniz gereken bir bölümdür kendisi.
  • burada okuyanlar yeşillendirebilir mii :)
  • bölüm hakkında bilgisi olan var mı dgs ile geçmeyi planlıyorum. ayıptır söylemesi 3. üniversitem olacak. devam zorunluluğu varsa yanarım. yeşillenmeye müsaitim.
  • bilenlerin bilgi vermesine cok sevineceğim bölüm
    maçkadaki binası su an kapalı olan bölüm
  • mezun olcam inş
hesabın var mı? giriş yap