şükela:  tümü | bugün
 • torinonun kuzeyindeki eski sanayi merkezi. olivetti ailesinin memleketi olmasi nedeniyle bir cok yatirim yapilmis olan bu sehir, su an guzel ve nezih 25000 kisilik bir kasaba gorunumundedir, gayet lukstur ve duzenli ve sakindir. italyanin hemen her yerinde oldugu gibi kimse ingilizce konusmaz, ama 2 kelime italyanca konusursaniz, ayila bayila size yardim eder, ayrilirken de 'tenk yu' derler. interaction design institute ivrea da bu sehirdedir
 • birbirlerine portakal fırlatmalarıyla ünlü bir festivalin yapıldığı olivetti'nin kan kaybetmesiyle kan kaybetmiş torino'ya yakın kucucuk italyan sehri.
  strambino ve scarmagno adlı 2 tane köye sahiptir ve alplerin eteğinde olan buralar çok yeşil ve çok güzeldir.
  scarmagno'da hotel arcadia'da kalınır , la trava'da paastaa yenir.
 • ivrea piskoposluğu'na ve congregation adlı bir dini tarikata bağlı soeurs de charite de l'immaculee conception de ıvrea,
  kısaca ıvrea rahibeleri,
  geçmiş yüzyılda istanbul da tüm diğer ecnebi ülkelerin güzide misyonerleri gibi büyük işler başarmaya çalışmış, mesela kadıköy de bugünki postahane ile sular idaresinin yerinde kız ve erkek mini minilere birer okul açmışlardır.

  vakıa kiliseleri de halihazırda sular idaresinin bitişiğinde varlığını sürdürmektedir.
  ancak kiliseden ziyade bu yapıya şapel demek daha doğrudur, günümüzde kimlerin kullandığı bilinmeyip muhtemelen boş boş durmaktadır.
  hemi de o günlerde deniz tarafında sular adı geçen postane binasının önüne kadar gelmekte idi. bu yapılar meşhur tübini ailesine aitti ve sular idaresi ile postane binasının içinde bulunduğu bahçeler birbirine bitişikti. bu okullar 1936 yılında kapanmıştır.
 • zamanında salassi kavminin yaşadığı yerlerden turuncu olanı. mö 100 yıllarında romalılar tarafından salassi kavminin elinden alınıp buraya küçük bir karakol kurulmuştur. latince adı 'eporedia'dır; bu ismin keltçe "epo-reda"dan(at arabası) geldiği söylenir; yani anlamı bildiğimiz wagenburg'tur, araba kalesidir.

  pek bir şey yoktur içinde, amadeus iv tarafından yaptırılmış ivrea kalesi vardır bir.

  bir de oranj savaşı