• "yaşama nedeni denilen şey aynı zamanda çok güzel bir ölme nedenidir de."

(bkz: sisifos söyleni) (bkz: albert camus)
  • those most powerful in menzoberranzan spend their days watching over their shoulders, defending against the daggers that would find their backs. their deaths usually come from the front.

homeland - r. a. salvatore
  • "hayvanlar esittir domuzlar daha esit"

hayvan çiftliği
  • "herkes bir şeyler yapabilsin diye biz, bir şey yapmamak suretiyle, hep sizler için bir şeyler yapmaya çalıştık."

(bkz: tutunamayanlar)
  • başkalarına inanmaya başlamıştı çünkü böylesi daha kolaydı.kendi inançlarına göre yaşamak bütün sorunları,küçük hazlar peşinde yaşayan "hayvani benin" arzularına göre değil,çoğunlukla onun istediğinin tam tersine çözümlemeyi gerektirir.ayrıca başkalarının inançlarına göre yaşarken çözümlenmesi gereken bütün sorunlar ortadan kalkar.dahası nehlüdov kendi inançlarına göre yaşarken sürekli etrafındaki insanların eleştirileriyle karşı karşıya kalıyordu,başkalarının inançlarını benimsediğinde ise herkes onu övmeye başlamıştı.(diriliş,lev tolstoy)
  • "yola çıkarken bedeninin bir soğan zarı gibi tek tek soyulacağını sanan ama aksine bir ağaç kütüğü gibi kat kat kabuk bağlayan, katılaşan bir kahraman.

(bkz: ayhan geçgin)
    (bkz: uzun yürüyüş)
  • "zamanların en iyisiydi, zamanların en kötüsüydü, hem akıl çağıydı, hem aptallık, hem inanç devriydi, hem de kuşku, aydınlık mevsimiydi, karanlık mevsimiydi, hem umut baharı, hem de umutsuzluk kışıydı, hem her şeyimiz vardı, hem hiçbir şeyimiz yoktu, hepimiz ya doğruca cennete gidecektik ya da tam öteki yana - sözün kısası, şimdikine öylesine yakın bir dönemdi ki, kimi yaygaracı otoriteler bu dönemin, iyi ya da kötü fark etmez, sadece 'daha' sözcüğü kullanılarak diğerleriyle karşılaştırılabileceğini iddia ederdi." - charles dickens - iki şehrin hikayesi
  • "hoşça kal, küçük sevgili, beni gerçekten sevmek için elinden geleni yap; acılarımı paylaşmak için; iyileşmemi dilemek için; ya da hiç değilse böyle yapıyormuş gibi görün.

çok çok öpücükler, senin, hep senin, ama çok terkedilmiş ve çok üzgün

fernando'ndan"

ophélía'ya mektuplar / fernando pessoa
  • "çünkü içinde, öldürdüğün allah var. sen kendi hayatını yaşamıyorsun artık. sen bu halinle sadece bir mezar, bir tabut gibi bir şeysin. korkunç, zalim bir ölümü taşıyorsun. hangi hürriyet? evet ben de biliyorum, -o olmazsa, her şey mübahtır- sananlar oldu. o'nun boşalttığı yeri, insanlığa parçalayanlar oldu. tanrı insanı ben de biliyorum. ne oldu? sadece sefaletlerimizle baş başa kaldık. insanın talihi yine aynı talih. aynı imkansızlıklar içindesin. aynı ıstıraplar içindesin. hakikatte bir şafak diye baktığın şey, bir yangındır."

huzur - ahmet hamdi tanpınar
hesabın var mı? giriş yap