• vatandaşı sikme yöntemidir.

izmir'de bugüne kadar öğrenci kartı çıkarma masrafı 10 tl idi. evrağı onu bunu hallettiğinizde bankaya da 10 tl yatırıp makbuzu verdiğinizde basıyorlardı öğrenci kartınızı. buraya kadar hiçbir sıkıntı yok.

şimdi eğer mezun durumunda iseniz ve bir gece ansızın iptal olup sizi yolda bırakan öğrenci kartınızın içinde kalan bakiyeyi başka karta transfer etmek için şubeye gittiğinizde size şöyle diyorlar: kartınız bizde kalacak, öğrenciliğe devam etme durumunuz olursa yeni kartınızı 20 tl karşılığında alabilirsiniz. diyemiyorsun ki ben 20 liraya ananı bile sikerim. herkes tuttuğunu sikiyor amına koduğumun memkeletinde, bu ne lan? ben o kartı çıkarmak için zaten 10 tl para vermişim. sen o karta el koyuyorsun, yetmez gibi yeni çıkartmak istediğimde de 20 lira para istiyorsun üstüne kartımı kaybetmişim gibi muamele yapıyorsun. elimde olsa almayacağım yeni orospu nesil kartını ama el mahkum. çoluğunuzdan çocuğunuzdan çıksın lan.
  • eğer cebinizde bu karttan yoksa izban'ı kullanmak neredeyse imkansız. havalimanından geçen izban izmir'in en başarılı uygulamalarından biri. tabii ki gece 12'de bitiyor olması vizyon ile alakalı.
    izban girişlerinde bu kartların doldurulacağı otomatik makineler para üstü vermiyor, tek seferlik bilet satmıyor. dünyanın önemli merkezlerinde tek binişlik biletleri saniyeler içinde, çok dilli ekranlardan alabilirken izmirde bu mümkün olmuyor.
  • burada kendisi hakkında amına koduğum orospu çocuğu kartı, seni tasarlayanın sonra da onaylayanın beynini sikeyim gibi sert şeyler söylesem, bu şahıslar karşıma çıkma cesaretinde bulunur mu acaba, deyu düşüncelerle boğulmama neden olan gereksiz bi şey.

dün akşam kartımda 9 küsür lira vardı. küsüratı hatırlamıyorum, öğrenci kartı kullanıyorum. bi kere baykuşa bindim gece. sabah da izbana bindim, otobüsle de aktarma yaptım. şehir içi otobüs, ilçe vesaire değil. işimi hallettim, otobüsle izbana gitmek için bindim otobüse. bakiyeniz yetersiz dedi. ben hayatım boyunca görmedim o yazıyı. ne zaman ki amına koydular bu sistemin, ne zaman kendini bilmez 3-5 kişi alamayacağı yarrağın altına yattı o zamandan beri burnumuz boktan çıkmıyor. şoför abi sağolsun izbana gidiyorsan bin orda doldurursun dedi. bu sıcakta güneşin altında beklemişim zaten 20 dakika, kan beynime sıçramış bi de bu oldu iyice tırlattım. bu sırada benim cebimde 5 kuruş para yok. banka kartımda da yok. kredi kartıyla da kentkart yüklemiyorlar. ilk defa birinden 90 dakikanız var mı diye rica etmek durumunda kaldım. daha halletmem gereken işler olmasına rağmen eve dönmek durumunda kaldım.

karşıyaka izban istasyonunda indim, gişedekilere çemkiricem. onlar suçsuz, biliyorum ama sinirliyim ve hakkım yenmiş durumda. birilerine sataşmam lazım. çünkü bu ülkede işler böyle yürüyor. sen birilerinin sinirini bozuyorsun o da şikayeti alıp üsttekilerin sinirini bozuyor. baktım izbandaki gişe kapalı. önünde de kol gibi kuyruk olmuş. o gazla gittim iskeleye, ana bacı sikicem öyle sinirliyim. iskeledeki sıra afedersiniz siyahi birey üçüncü bacağı gibi. kapamışlar gişeleri saat 2 mi ne, hatırlamıyorum ama öğle arası falan değil, saklanmış sayın amına koduklarım.

bu mu lan yapacağınız iş? şu ülkede bi sikin yolunda gitmemesinden ciddi anlamda baydım ben. miting mi yapıyonuz, kampanya mı imzalıyosunuz napıyosunuz bilmiyorum ama şunun düzelmesi için herkes bi şekilde çaba sarf etmeli. toplu taşıma işkenceye dönmemeli.
  • bunun telefon uygulamasının metroda kullanımı tam bir komedi. metroda telefon çekmediği için qr kod okunmuyor. güvenliğe söylüyorsunuz, ücretsiz wifi var ona bağlanın diyor. wifi'ye bağlanmak için üye olmak gerekiyor. üye olmak için de onay sms gelmesi gerekiyor. bilin bakalım ne oluyor? evet telefon çekmediği için onay sms'i gelmiyor. e o zaman yukarı çık dediğinizi duyar gibiyim. o zaman da wifi'ye bağlanılmıyor.
  • uygulamamızı yeniledik deyip de hiçbir şey yapmamışlar, bravo mına koyim!
  • 1 haziranda belediye otobüslerine bedava binmemizi sağlayacak kart olacaktır muhtemelen.

su anda yeni sistemi belediye otobüslerine yükleyen ekibin içindeyim. ve validatörlerin %90'ına yükleme yapılamıyor. dolayısıyla izmir'de 1 hazirandan itibaren muhtemelen bir kaç gün boyunca ulaşım ya ücretsiz olacak ya da yükleme yapılamayan araçlar yola çıkmayacak.
  • 90 dakika icinde yapilan aktarmalarin ucretsiz olmasi icin goz onunde bulundurulan kurallar:

sistem güvenliği sebebiyle kartlarda 5 dk. koruma süresi bulunmakta, her binişi ve dolumu takiben bu süreye dikkat edilmesi gerekmektedir.
    koruma süresi dolmayan kartlarda aktarma hakkı verilememektedir.
    aktarma hakkından yararlanabilmek için yapılan tüm binişler arasında ücret tipinin (tam ya da indirimli) aynı olması gerekmektedir.
    yapılan yolculuklarda bu kurallara uyulmadığında kartlara aktarma hakkı verilememektedir.

not: bu sistemin faydalari kart basim noktalarinda bekleyip kartini haksiz yere kullandiran insanlarin onune gecmek, zararlari ise 2 duraklik bir otobus yolculugu yaptiniz bir kac dakika surdu daha sonra izbana indiniz ulasmasina 2 dakika var aktarmadan faydalanmak istiyorsaniz o treni kacirmaniz gerekiyor ne yazik ki.
  • karta para yüklemesi yaptıktan sonra aktarmayı sıfırlayan karttır efendim. gideceğiniz yerde kart doldurma işlemi yapamayacaksanız ve arada aktarma yapmadan önce kartınıza kredi yüklerseniz geçmiş olsun 2.25 lira daha ödeyeceksiniz. saçma sapan belediyenin sapma sapan uygulaması. sanki çok zor bu hatayı gidermek.
  • her şeyden önce adını sevemediğim hatta sövdüğüm kart. özgün olalım diye beynin sınırlarını zorlayınca bu çıkmış. kentkart malum ülkenin birçok noktasında iş yapan bir firma(ve marka), artık belediye istanbul ve ankara'ya mı özendi kendi sistemimiz olsun diye bilmiyorum ama 16 yıllık ilişkiyi bitirdiler geçen sene. büyük bir faciayla. işin komedi kısmını bir kenara bırakıp son değişikliğe değineyim en iyisi.

kapsam genişletilmesi şaşırtmadı. sonuçta ief döneminde de fuara kartla giriliyor. normal sistemin yanında bu da sunulacaktır. belki de geç kalındı.

bazen eshot kentkart'tan hıncını mı alıyor diye düşünüyorum. muhtemelen 2000'den kalma kartlar yeni sistemle sorun yaşayacağı için değişikliğe gidildi. son dönemdekilerin sorun çıkaracağını düşünmüyorum. maksat karmaşıklık olmasın, kimse benimki çalışmıyor demesin diye. doğrusu onlar da nfc'den yararlanıyor ama bilgimin olmadığı olanlar. yorum yapmam pek verimli olmaz.

ayrıca kart değişim ücreti(öğretmen-öğrenci kartı için) bana çok geldi. tamam masraf olacak normal ama bunu ben kendi isteğimle yapmıyorum. biraz daha düşük olsa yine tamam derdim. normal başvuruda 10 lira alınacak karta 7 lira değişim çok geldi. tabi ki öğrenci kartı avantaja ama depozitolu ürün kullanmıyorum. normal kartlar da 6 lira ödenerek yenisi alınacak. bari eskiyi getir, yeniyi ucuza götür kampanyası yapsalardı. doğrusu eski kartları desenleri nedeniyle bile saklayabilirsiniz. zaten ileride antika olacaklar.

merak edenler için çipli kimlik kartlarında da ücrete karşıyım. 18 lira zaten yüksek bir ücretti(en son ne oldu hatırlamıyorum). zaten vergi verirken biraz garip geliyor.
hesabın var mı? giriş yap