• tek takımla,

premier lig'e yükselen,
    premier lig şampiyonu olan,
    ve premier lig'de küme düşen ilk futbolcu.

bunu daha yapan çıkmaz.

edit: ilk değilmiş, jason wilcox da varmış. o da blacburn rovers'la yaşamış bunları. uyarı için sampiyonadam'a teşekkürler.
  • akranları istanbul havalimani’na i love şiş kebap, i love istanbul, amazing laflari eşliğinde giriş yapıp ismiyle namüsemma süper ligimizde top teperken ya da arap, çin ve belki mls gibi liglerde yatarken; rekabet düzeyi, temposu ve kalitesi en yüksek ve de paket olarak en gelişmiş lig olan premier ligde oynamaya devam eden, daha dün city’ye karşı hattrick yapmış ligin son gol kralı, saf skorer.

bazen çok daha erkenden futbola başlamış ve çok daha üst düzey takımlarda oynayabilseydi nasıl bir kariyeri olurdu diyenler çok ama vardy’nin hikayesinin güzel yanı da bu zaten. fabrika işçiliğinden epl şampiyonluğu ve gol krallıkları...

bu saatten sonra şampiyonlar ligi ve dünya kupası olmaz ama bir avrupa ligi şampiyonluğu, milli takımla avrupa şampiyonluğu ve bu alanlar ile eplde bir kaç kez daha gol krallığı ile kariyerini sonlandırmasını isterim. yapamasa bile kalan yıllarında onun gollerini izlemek kesinlikle bir keyif.
  • bu adamın 11 maç üst üste gol atmasından daha ilginç olan şey leicester city'nin de en az 11 maç üst üste gol atmış olmasıdır. ben buna daha çok şaşırıyorum.
  • fabrika işçiliğinden premier league şampiyonluğuna...

23 yaşında fabrikada çalışabilir, 25 yaşında ise 5. lig'de top koşturabilirsiniz. eğer umutsuz topları sonuna kadar kovalayan ve tüm fırsatları zorlayan biriyseniz, birkaç yıl içinde premier league şampiyonu olabilirsiniz.

vardy, sheffield wednesday'de futbola başladı ancak 16 yaşındayken akademiden kovuldu. daha sonra futbolu bıraktı. futbolu hobi olarak görmeye başladı. amatör bir kulüpte futbol hayatına yeniden döndü ancak asıl işi futbol değildi. vardy, artık bir fabrika çalışanıydı. cumartesileri bir amatör takımla sahada, hafta içi ise fabrikadaydı.

günler vardy için böyle geçmeye devam etti ve 23 yaşına geldi. yaşıtları aaron lennon ve joe hart, güney afrika'da ingiltere milli takımı için mücadele ederken o, sheffield'da bir barda oturmuş onları televizyondan izliyordu. 25 yaşına gelene kadar sıcak suyu akmayan duşları olan, kirlenen formasını kendisinin temizlediği takımlarda top koşturmaya devam etti. 27 yaşına geldiğinde ise artık bir premier league takımında top koşturuyor ve manchester united ağlarına gol atıyordu. 6 ay içinde ingiltere milli takımına çağırıldı.

''hayatımın hiçbir döneminde bir gün böyle bir duruma gelebileceğimi düşünmedim. akıl almaz bir durum. bunun bir rüya olmadığını anlamam için tüm gün kendime tokat atmam gerek.''

leicester city - chelsea maçının ardından jose mourinho, jamie vardy'nin yanına gider ve şunları söyler: ''durmak nedir bilmez misin? soluklanmadan sürekli böyle koşar mısın?''

hayır, jamie vardy asla durmaz. artık yalnızca koşmuyor, gol de atıyor. başına gelen tüm olaylara, yaşadığı tüm zorluklara rağmen jamie vardy, 5 yıl içinde kendisini fabrika işçiliğinden premier league şampiyonluğuna taşıdı.

kaynak: demarkesports

ellerine sağlık, harika yazmışlar.
  • ingiltere liginin mehmet yıldızı. evet risk aldığımın farkındayım. bişey olursa silerim amına koim nolcak.
  • ünlü ingiliz futbolcu jamie vardy'nin ilginç hikayesi:

16 yaşında yaşadığı şehrin takımına alınmayan jamie vardy,

o yaşta hayatını idame ettirmek için engelli bireylere protez bacak yapan bir fabrika da çalışmak zorunda kaldı.

fabrikada sıcak fırın karşısında, ağır yükleri taşıyarak, günde 12 saat boyunca
    çalışıyordu.

yasadigi sehrin takımı tarafindan red edilmesinin ardından demoralize olup, futboldan uzak kalan vardy, arkadaşlarının telkinleri sonucunda hafta sonlari tekrar futbol oynamaya başladı.

4 sene boyunca hafta sonları futbol oynamaya devam etti.yaşadığı ağır koşullara rağmen kendini böylelikle iyi hissediyordu.

amatör kulüplerde basamakları teker teker çıkmaya başladı.

hallifax town ,onu 18.000 pound karşılığı transfer etti.o sene 37 maçta 26 gol atarak karşılık verdi.

2011 senesinde fleetwood town onu 170bin pounda transfer etti.o sene ise 36 maçta 31 gol kaydetti.gol kralı oldu.

2016 yılında premier lig'de orta sıralarda olan leicester city'i şampiyon yapan sayılı oyunculardan bir tanesi de amatör kümeden gelip basamakları birer birer tırmanan günde 12 saat çalışıp hafta sonu futbol oynayan jamie vardy'di.

10 sene önce fabrikada haftalık 30 pound alan vardy 2016 senesinde 80.000 pound alarak tüm dünyada kendinden söz ettirmisti.
  • fabrika işçisi birinin gidip premier lig'te bir takım ile birlikte şampiyon olma öyküsüne "abartmayalım" diyen tipler var lan aramızda, oha! şimdi benim bir dayı oğlu var fabrikada aşçı... adam gidiyor örneğin "burnley"de top oynamaya başlıyor, sonra premier lig'e çıkıp arsenal, tottenham, united, city, liverpool, chelsea'nin olduğu yerde şampiyonluk yaşıyor... sonra ben adamı arayıp diyorum ki "abartma"... ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi'ni bile aşar bu olay... başka bir kategori açmak gerekli...

kendine gelecek olursam bu yaz euro 2016'da kalbimin ingiltere ile birlikte olmasindaki en buyuk etkenlerden biri... bir premier lig hayrani olarak rooney reyiz ile birlikte kupa ellerinde yukselir umarim...
  • bi jamie vardy... canı sıkılan...

fenere gelirken mahrez'i de getiriyormuş! hatta mahrez'in "sen varsan ben de her türlü varım jamo" dediği bildirildi...
  • iyice foruma bağlıyorum, ya siktiredin burnley'i siktiredin premier league'i 25 yaşında bir adamın bim'de çalışırken oynadığı amatör lig takımından tarsus idman yurdu'na transfer olduğunu oradan mersin idman yurdu'na geçip üst lige çıkıp mersin'le * * süper lig şampiyonluğu yaşadığını hayal edin. olmadı de mi.

bir tek şey var;

ingiltere futbolunda başarı türkiye'den zilyon kat daha zor. ama adam kayırmacılık, komisyonculuk, siyaset buraya göre daha az müdahale ediyordur eminim(bir ara siyahi ingiliz oyuncuların değerlendirmede hakkının yendiğini hatırlıyorum sadece). o yüzden bu tip hikayelere en çok şaşırması gereken bizken neyini beğenmiyoruz bilmiyorum. ülkemizde hiçbir zaman yaşanmayacak bir durum var ortada. çok yetenekli bir sürü insan yok oldu gitti şu ülkede.
hesabın var mı? giriş yap