• ülkeye girecek olan 3-5 potansiyel kebap arabası elemanı olacak türk- kürt her ne ırksa onlardan endişe duymak yerine benim kendi adıma daha büyük sorun, yeni gelecek onbinlerce vietnamlı.

şu an muhtemelen çin ilk sırada, kore iki, vietnamlılar üçüncü sırada geliyor yabancı nüfus olarak.

size şöyle tarif edeyim, bir apartmanın bir dairesini tutmaları halinde 25mt2 de en az 6-7 kişi kalıp, gürültüden apartmanın anasını ağlatıp, çöp firmasının eğer bu şekilde çöp atmaya devam ederseniz buraya hizmet vermeyi keseriz yazısı asmaya itecek kadar allahın japonunu kızdırıp, başka boşalan bir daire de olursa hemen oraya da başka tanıdıklarını geçirtip resmen özerkleştiriyorlar bölgelerini.

35 yıllık loan çektirecekler bana en sonunda.
  • geçen sene yamanotenin kuzey tarafından, (nippori ve civarı) ev tutmaya niyetlendiğimde japon arkadaşlarım dehşetle orada yabancılar oturuyor, çok suç var demişti.(suç dediği şeyler biraz garip,anlatması uzun,bisiklet çalma ...)
    ama yukarda söylediği gibi, japonyada bir vietnamlı dehşeti var.
    japonlar vietnamlıları en uyumsuz yabancılar olarak görüyor. tabi ben haberleri izlemiyordum, ne oluyor, neye kızıyorlar bilmiyorum. japonyada suç ile ilişkilendirilen millet vietnamlılar.
  • vatandaşları ufak çüklü olduğu için nato'ya girmesi yasak olan ülke.
  • biz neden japonya diyoruz da japonlar kendilerine nihon diyor?

bildiğiniz üzere japonca yazı sistemi hiragana, katagana ve kanji denilen üç farklı alfabenin bir arada kullanılması ile oluşturulmuştur.

japonlar alfabelerini asıl olarak çin’den aldılar ve daha sonra basitleştirerek hiragana ve katagana’yı oluşturdular. şimdilik bu alfabeler konumuz dışı.

japon kanji olarak iki karakterden oluşur ve japonca’da ni hon olarak seslendirilir. kanji karakteri ni güneş veya gün anlamına gelir. japon anlamına gelen ikinci karakter temel veya kök anlamına gelir ve hon olarak okunur. genel olarak da güneşin doğduğu yer, ülke olarak çevrilir.

bu karakterler başta belirtildiği üzere çin alfabesinden alınmış kanji adı verilen karakterlerdir. çinliler ise bu karakterleri net puan olarak seslendirir. ( @nicholai alexandrovic uyardı rı bın şeklinde seslendiriliyor dedi, hong kong'daki bir arkadaşımdan da teyit ettim. doğrusu rı bın olacak) ) çin büyük bir ülkedir ve aynı alfabeyi kullansalar da farklı seslendirmeler kullanan birçok farklı lehçesi vardır.

çin’in kuzeyinde net puan olarak seslendirilen bu karakterler, güney çin’de n harfi j harfine dönüşerek jet pan olarak seslendirilir.

güney çin’e komşu olan malay’lar bu kelimeyi çinlilerden ödünç alarak adı geçen ülkeye jetpang demişlerdir.

ingilizler ise japonya hakkında bilgileri malaylardan aldıkları için bu ülkeye japan demeyi tercih etmişlerdir.

kısaca nihon ve japan aynı kökten çıkan farklı yollardan yürüyen kelimelerdir.
  • sabah sabah hava saldırı sirenleri çalınarak korkutmuş olan ülkedir. kuzey kore'den atılan füze hokkaido-aomori hava sahası üzerinden geçerek büyük okyanusa düşmüştür. an itibari ile başbakan kishida konu ile ilgili açıklamalar yapmaktadır. bu durum şöyle vahim ki, herhangi bir hatada füze hokkaido ya da aomori civarında bir şehre düşüp çok sayıda cana mal olabilirdi. bu durumun siyasi ve askeri ayağına girmiyorum bile. kuzey kore bu tip denemeleri sürekli yapıyor ancak füzeler japon denizine ve hava sahasına girmeden denize düşüyordu genellikle. burada olduğum süre boyunca ilk kez japonya'nın üzerinden geçti. daha önce oldu mu bilemiyorum. hava saldırı sirenlerini de hayatımda ilk kez duymuş oldum.

edit: nhk haber linki

bahsi geçen karakterler mandarin çincesinde, özellikle kuzey'de kullanılan standart mandarinde "net puan olarak seslendirilmez. doğrusu "ri ben".
  • ikinci dünya savaşında yaptıkları ne kadar acımasız olduklarını bir nebze gösterebilirken, mazoşist yanlarını da tetrodotoxiniçeren kirpi balığını tüketmelerinden anlayabilirsiniz.

öyledir ki bu balık her şeyi yiyen tam bir canavar iken, siz onu yediğiniz de can verene kadar bilinciniz açık şekilde felç geçirirsiniz, kalp kasılmayı bırakır, akciğerler çalışmayı durdurur ve bilinç açıktır.

peki japonlar ne yapıyor? bu balığı yiyorlar ve içerisindeki zehiri tam anlamıyla temizlemiyorlar, bu yüzden halen ölümler mevcut. ölüm anını yaşamak için bilinçli tükettiklerini düşünüyorum çünkü eğer bu balık yendikten sonra felç geçirilirse bir tedavisi yok, beden üç gün bekletiliyor ve sonra tekrar yaşama dönebiliyorlar. bunları bilip bu balığı tüketen manyakların ülkesi.
  • dilini bilmeden, yazilarini okuyamadan giden turistlere ilk kez yurtdisina cikma heyecani yasatabilen bir ulke. *
    kaybolma korkum yok, 100% kaybolacagim ama yolumu hizli bulamama korkum var. * bazen keske japon arkadasim olsaydi diye uzulmeme neden olmus bir ulke.
  • idam mahkumlarina, idam edileceklerini, infaz gununun sabahi soyleyen ulke.

abd gibi aylar oncesinden mahkumlara su gun infaz edileceksin seklinde teblig yapilmiyor. idam edilecekleri gunun sabahi yaklasik birkac saat once hazirlan gidiyoruz diyorlar. asilarak idam ediliyorlar. infaz proseduru tamamen bittikten sonra mahkumun ailesine haber verilip infazin gerceklestigini soyluyorlar.
  • ryu murakami'nin "gecenin dibi" (in the miso soup) romanından : görsel
hesabın var mı? giriş yap