• ülke sınırları içerisinde bulundurduğu amerikan üslerine en çok maddi yardım yapan ülke. japonya, ülkelerinde konuşlanmış 42 binin üzerindeki amerikan askerlerinin masraflarının %70'ini karşılamaktadır. bu listede ikinci sırada yer alan almanya ise sadece %27'sini ödemektedir. almanya'nın ödediği meblağ, japonya'nın ödediği meblağın neredeyse yarısıdır.

japonlar bu desteğe omoiyari yason yani dostluk bütçesi diyor. abd ise ev sahibi ülke desteği.
  • şu sıralar bu ülkede bazı arapların hırsızlık yaptığı ve yakalanınca da "biz türk'üz" dedikleri için, japonların türklerden bir hayli soğudukları söylenmektedir.
  • 11 mart 2011 japonya depremi ve sonrasında oluşan nükleer santral kazası sonucu tüm nükleer reaktörlerini güvenlik denemeleri ve doğrudan bakım/güçlendirme amacıyla kapatmış enerji bağımlısı ülke.

ülke olarak enerji tedarik ve talebinde ciddi açık verdikleri yaz aylarında, soğutma sistemlerinin elektrik tüketimine getirdiği ek yük nedeniyle, elektrik tedariğinden sorumlu özel şirketler, dağıtım yaptıkları bölgelerdeki halktan ve işyerlerinden, 2 temmuz - 28 eylül arası (09-20 saatleri içinde) tasarruf önlemlerinin alınmasını rica etmiştir.

(bkz: dilenmek)

şirketlerce hedeflenen tasarruf oranları şöyle:
    kanto: her hangi bir alt limit yok
    tohoku: her hangi bir alt limit yok
    kansai: en az % 15
    kyushu: en az % 10
    chubu, chugoku, hokuriku: en az % 5
  • sabah discovery'i izlerken zor balıkçılık diye bir programa denk geldim şansa japonya'daki balık avlanma tekniklerini masaya yatırıyordu. sonra etrafında apartmanların olduğu bir nehire gitti sunucu. ağaçtan bir kulübenin önünde yaşlı bir adam ekibi karşılıyor.

bir kamış çıkardı uzattıkça sonu gelmiyor mubareğin ben deyim 6 metre siz deyin 8 metre o kadar uzun. ben de meraklı gözle izliyorum herhalde dedim büyük bir şey yakalayacaklar. bir de özel kıyafet giydi bunlar önlerinde de bisiklete konulan delikli sepetlerden var. sırf oltanın fiyatı 3.000 usd imiş.

neyse efendim canlı küçük bir balığın burnuna kancayı takıp nehre salladılar. balığın hareket edip bir başka balık tarafından yutulmasını bekliyorlar. hayatımda gördüğüm en ilginç balık avlama tekniği. eleman dakikalarca beklese de japon amca 5 dakikada palamut büyüklüğünde bir balık yakaladı. garip bir japon adı var bu balığın. ayu mu ayı mı öyle bir şeydi sanırsam. yaşlı amcayı hayretler içerisinde izlemeye devam ettim japonya'nın balık sektöründe dünya sıralamasında önemli bir paya sahip olduğunu biliyorum, dedim herhalde bu amcada ömrünü balıkçılığa adadı olta çeşitlerinden hangi balığa hangi yem uygulanacak hepsini biliyormuş.

amcam hem profesyonel balıkçı hem de diş hekimi çıkmasın mı? vay ben öleydim. insana dumurlar yaşatan bir ülke burası. bir de balık pazarı çok hoşuma gitti tokyo'nun. okyanustan ne bulurlarsa getirmişler pazara bir de 15-20 cmlik midyeleri gördüm ya. tiz gidilesi o midyeler kızartılası sarımsaklı ekmekli yoğurtla yenilesi diye iç geçirdim. bu da böyle pazar sabahı anımdır.
  • yilda 14000 kisi banyo kazalarinda olmekte olup, saglik bakanligi bu konuda arastirma baslatmistir. trafik kazasinda olen kisi sayisi ise 4600 dolayindadir.
  • basbakan noda'nin kansai elektrik uretim ve dagitim sirketine ait fukui'de bulunan oi nükleer enerji santralinin 3. ve 4. unitelerinin acilmasina karar vermesiyle 6 - 7 hafta icinde tekrar nukleer enerji uretimine baslayacaktir.
  • özellikte otomotivde kaliteyi dünyaya benimseten millet
  • en cok yalan yanlis bilgiden ceken ulke.

uzak olunca sallamasi kolay tabi...
    al iste her gun big yenisi ekleniyor listeye...

erkekler dayadigi icin ek sefer konulmus falan... az once dayadim hem sabah hem aksam olmak uzere. e hani ek sefer vardi..!?

(bkz: türklerin japonlar hakkında bildiği yanlışlar)
  • ya allahin ilk emri "oku" oldugu halde okumaktan bihaberlerin yanildigi bir yer var, ya da dunyadan habersiz imana gelen ulke.

haremlik - selamlik trenler varmis falan tovbe tovbeee....

(bkz: japonya'da trene binmek)
  • trenlerde haremlik selamlik uygulamasi yoktur, sadece sabah 8-10( saatleri cok net hatirlamiyorum, ama sabah ise gidis saatleri diyebiliriz)arasi gibi bir zaman dliminde sadece kadinlarin binebildigi pembe vagon vardir ki bu da sikis tepis trende tacizden,istenmeyen dokunuslardan ve temaslardan korumak icindir. kadinlarin ozgurlugu,haklari,kilik kiyafetleri konusunda japonya ile dini yasam yandaslarinin hayallerini kiyaslamak komiktir. arti bu yeni bir uygulama degil,yillardir devam etmektedir.
hesabın var mı? giriş yap