• bence bu işlerden kadınlar sorumlu olduğu ve japonya'da kadınlara değer verilmediği için böyle, bizim türk bile adamın ikna olmasını beklemiş.
  • ya ablacım git 4 işlemi hallet, tl/yen paritesini öğren öyle video çek. 2 dk tahammül edemedim.
  • üzücüdür.

evde altı kişi gülüp eğlenip altı tabak altı bardak kirletmek çok doğal bir şey hâlbuki.
  • eger yurtdışında yasadiysaniz, bu tip küçük ev aletlerini stüdyo daire gibi yerlerde çok kullanırsınız.zaten tek kişi oluyorsunuz bulaşık ne kadar çıkacak. üç tabak beş bardak yikasa yeter işte.
  • bir ara bir youtube kanalına denk gelmiştim, japon kadınların sabah rutinlerini gösteriyorlar. bulaşık makinesi kullanan görmedim ve aslında bu küçük bir ayrıntı; kadınların geneli sabah önce çamaşır makinesi çalıştırıp tüm aile bireylerine kahvaltı+bento hazırlayıp, onlar evden çıktıktan sonra evi temizliyorlar ama ne temizlemek, o kadar teknolojinin arasında baya dizlerinin üstüne çöküp yerleri elleriyle silmelerinden bahsediyorum. o gördüğünüz bulaşık makineleri sanırım birkaç senedir falan moda olmuştur. yani gördüklerimden sonra japonya’da kadınların hala ikinci sınıf insan olarak görüldüğünden emin gibiyim. ha bir makinenin bir insana kazandıracağı zamandan yola çıkıp ne alakası var diyebilirsiniz ama japon kadınlar market alışverişini günlük yapmak zorunda her ürünün saklama süresi bu denli uzamışken. bana ilginç gelen bulaşık makinesinden ziyade çamaşır makineleri zira hepsi soğuk su ile yıkama yapıyor. bunun açıklaması da japon çamaşır ilaçlarının, musluk suyuna göre ayarlanıp soğuk suda iyi sonuç vermesi…
  • bizde fiyatları 1 asgari ücret kadarmış.
  • bu uyanıklar küçük boyutu normalleştirmeye çalışıyor, aklı sıra boyu değil işlevi deyip haklı çıkacaklar.
  • tencere yemeği yemedikleri içindir.
    herşeyde de kendimizi gömmeyelim.

bizde hala tencere yemeği var.
    ayrıca çekirdek aileler daha kalabalık ve komşu, akraba bizde daha fazla. aynı şekilde yemek davetleri de.
    paket yemeği ve dışarıdan yemek, metropoller harici çok yaygın değil.
    dolayısı ile bizdeki bulaşık makineleri gayet mantıklı.
    az bulaşık varsa üst sepeti çalıştırıyorsun zaten.

elde bulaşık yıkamak daha fazla su ve bulaşık deterjanı artığı demek.

ayrıca bulaşık makinesine sadece bulaşık yıkayan bir makine gözü ile bakmamak lazım. mutfak tezgahındaki kirliliği toplayan da bir makine o.

velhasıl japon kültürü ile bizim kültürümüz farklı ve bizim kültürümüze göre kullanılan bulaşık makineleri gayet olması gerektiği gibidir.
  • herkes konu hakkında bilgisi olmadığı hâlde tespit sıçmış. yok 10m2 evlerde yaşadıkları için, yok minimalist yaşam bunu gerektirdiği için.

asıl nedeni açıklıyorum: doğu asya'da zorunlu olmadıkça kimse evde yemek yapmaz. çünkü dışarıda yedikleri yemek hem ucuz, hem lezzetli hem de sağlıklı.

atıyorum, adam dışarıda etli noodle yemek varken niye evde bulaşık kirletsin?
  • japonyada yaşıyorum şekli vurmak için çekim yapan yutubırların beğenmediği makinelerdir.

(bkz: derdini sikeyim butonu)

kalkın gelin burda kocaman makineler var alın tepe tepe kullanın amk ne işiniz var japonyada sizin.

panasonic bir de makine amk. sikini sallasan panasonic'e çarpan memleketi beğenmiyorlar, altta bir kezban da iyi sabır valla 14 sene, arçelik beko sana makine hediye etsin demiş. bu iq'larla japonyaya gidiliyor ve 14 sene barınabiliniyorsa gerçekten baş koyuyorum artık ben de bu yola.

(bkz: panasonic/@x68000)
hesabın var mı? giriş yap