• salamina askerleri'nin de yazarı olan 1962 doğumlu ispanyol yazar.
  • 1962 doğumlu ispanyol yazar. beş roman yazmış, onun dışında deneme ve sınıflandırılamayan bazı kitaplarda kaleme almış. türkçede yayımlanan kitapları şunlardır:

saplantı - everest yayınları - 78 syf - çev: süleyman doğru
    kiracı - everest yayınları - 96 syf - çev: süleyman doğru
    sınırın yasaları - everest yayınları - 410 syf - çev: süleyman doğru
    salamina askerleri - jaguar kitap - 232 syf - çev: gökhan aksay

kalan bir romanı ve diğer kitapları henüz türkçede yayımlanmamış. hala yaşayan ve ispanya'da bir üniversitede profesör olarak çalışan yazarın yeni romanları yaşadığı müddetçe gelmeye devam edecektir muhtemelen.
  • genellikle ispanya iç savaşına ve franco diktatörlüğüne odaklanan ve yaklaşık bu zaman dilimlerinde geçen romanlar yazan ispanyol yazar. odaklandığı zaman ve olaylar bakımından ismi, yine aynı dönemden ilham alarak çalışmalar yapan julio llamazares, andrés trapiello ve jesus ferrero ile sık sık anılır.
  • jafer panahi'ye ikizi kadar çok benzeyen ispanyol yazar.
  • bir röportajında "ispanyanın milli sporu iç savaştır, onun yokluğundaysa askeri darbe" demiş yazar. *
  • "flaubert'in dediği gibi, üç ya da dört kitap bir insanın ulaşabileceği bilgeliğin tamamını barındırır, ama o kitapların isimleri kişiden kişiye değişir." *
  • salamina askerleri ile tanıştığım harika yazar. şimdi ise sahtekar'a başladım muazzam ilerliyor. ispanyol edebiyatı severler için önerebileceğim yazarlardan biridir.
  • roberto bolañoile olan yakınlığı henüz romancı olarak bilinmediği zamanlarda başlıyor. bu fotoğraf, vahşi hafiyeler üzerine gerçekleştirilen bir oturumda çekilmiş.

görsel
  • habertürk radyo'da yeni tabirle podcastine eski tabirle röportajina denk geldiğim ispanyol yazar.

ab'nin tarihinde savasla tanışmamış ilk nesilim ben dedi. ab'nin savaslar tarihi olan avrupa'nin ab'yi kurabilmesi cok enterasa diyor. ileride fedaral yapılı tek devlet olmaz ise abd, hindostan ve çin gibi uljeler arasında zayıf kalacak diyor.

dilimize epey kitabı çevrilmiş. okuma listeme kiracı'yi aldım.

son olarak bir lafı ile bitirelim: avrupa'nin sporu futbol değip savaştır. 1000 yıldir biz savaşıyoruz birbirimizi öldürüyoruz. ab
    bu kıtanın geçmişine rağmen kurdugu inanılmaz bir projedir.
hesabın var mı? giriş yap