• la monte young ile muzik tarihinin en tuhaf gruplarindan dream syndicate'i kurmustu. minimalistler kusaginin en yalin ikonlarindan biriyken 'ciddi' muzik yapmak icin ulkesi galler'den new york'a goc etti ve lou reed ile tanisti. reed ve cale'in underground film ifsacisi tony conrad ve avantgardist heykeltras walter de maria ile birlikte kurduklari primitives isimli grubun pickwick records etiketli 'the ostrich' single'i bugun muzayedelerde onbinlerce dolara alici bulmakta.
  • bence müzikal anlamda john cale > lou reed. ciddiyim.
  • solo albümleriyle, velvet underground, patti smith ile beraber de duyduk fakat kariyerinde en önemli işlerden biri de la monte young ve terry riley minimalist müzik üzerine araştırmalar yapıyor ve ilk çalışmalarını ortaya koyuyorlarken albümlerde ve çalışamalarda çalıp destek veren elemanlardan biri oluşudur. daha sonraları terry riley ile beraber church of anthraxadında dumanlı, yüksek irtifalarda uçuş halindeki psychedelic rock albümünü çıkartmışlardır. terry riley psychedelic derviş tadında takılmış, john cale'de bass gitarıyla olsun elektro gitarıyla olsun irtifayı hep yükseltimiştir.
  • belki hala öyle, belki de artık değil ama zamanında "en sevdiğim şarkı" ünvanını verdiğimden dolayı benim için hala çok kıymetli olan ready for drowning'i james dean bradfield ile icra etmelerine bayıldığım.

http://www.youtube.com/watch?v=tj3vpyumqx4
  • venus in furs de caldigi keman ornektir muzisyenligine.
  • northern sky'da piyano başında nick drake'e eşlik eden müzisyen.
  • velvet underground in marifetli muzisyeni (gitar, bas, viola), lou reed in o donem kanka idiler. daha sonra ayrilinca velvetin tapusu reed de kaldi. pop-rock albumlerden (bkz: fear), minimalist calismalara (terry riley ile church of anthrax, film muziklerine kadar degisik turlerde album yapmis. pek cok basarili isme de produktorluk yapmistir.(happy mondays, patti smith, siouxsie & the banshees, stooges vs.) brian eno ile birlikte wrong way upisimli albumu cikarmislardir.
  • bu hafta le monde'a "velvet artik benim icin bisey ifade etmiyor, benim bugun yaptigim muzikte velvet'in etkileri hayli az", "bugunun gruplarindan radiohead, elbow, beta band'i beyeniyorum. britanique scene cok hosuma gidiyor. ny scene'i ise her zaman alev alevdi, bu sene turneye cikiyorum dondugumde baskalari moda olur" gibi demecler veren muziysen.

yepyeni albumunun ismi ise: hobosapiens
  • 19 haziranda efes pilsen one love festival kapsaminda istanbulda bir konser verecek müzisyen. kacirilmamasi gerektigini düsünüyorum.
  • american psycho'nun girişinde patrick bateman günlük rutininden bahsederken fonda çalan monologue 1 adlı eseri insanı alıp götüren sanatçı. "çünkü alkol cildi kurutur ve daha yaşlı gözükmenize yol açar"
hesabın var mı? giriş yap