şükela:  tümü | bugün
 • tüm zamanların en güzel melodilerle örülü, en başarılı ve tatlı; zarafet ve hoşluk dolu nefis albümlerinden, 1963 impulse! recordings çıkışlı caz albümü. bariton sesli efsanevi vokal johnny hartman ve tenor saksofonun sonsuza uzanan sololarında kaybolmamızı sağlamış; cazı caz yapan en büyük isimlerden john coltrane'in nefis balladlarda buluştuğu bu güzide eserde kontrbasta "hard bop hariç coltrane albümleri"nden tanıdığımız* jimmy garrison, yine trane'in kariyerinin hemen her yılında birlikte çalıştığı, ilk bakışta my favorite things'in tatlı ara melodisi olarak kulağa çarpsa da aslında ikinci adam olmayı çok iyi başaran piyanist mccoy tyner ve cazın son altmış yılına damgasını vurmuş; çalmadığı fraksiyon kalmamış "uyum ustası" elvin jones eşlik etmekte.

  irving berlin'in they say it's wonderful'ıyla açılıyor bu zarif albüm. özellikle tyner'ın solosunun ardından girişte hartman'ın "thay say..." diyişiyle içinizin cız ettiğini hissediyorsanız, bu gayet doğal. dedicated to you'ya geçerken bir parça dinlenmek mümkün, sanki? my one and only love ise tarihteki en iyi yorumunu barındırıyor bana kalırsa; coltrane perdeyi açıyor, hartman yağmurlarıyla bahçemiz sulanıyor ve coltrane tekrar kapanış büyüsüyle başbaşa bırakıyor bizleri.

  nat king cole yorumunun da bambaşka olduğunu söylemeden edemeyeceğim lush life'ın en vurucu yorumlarından biri de kuşkusuz bu albümde. hartman'ın vokalinin sonlandığı yerde; parçanın sonlarına doğru ilerleyen trane solosu ve tyner'ın kapanıştaki dokunuşları üzerine hartman'ın tekrar tekrar mırıldanışları o denli büyüleyici ve güzel ki! tıpkı bir diğer parça, autumn serenade gibi.

  öte yandan çalmak kadar söylemekten de haz aldığım bir richard rodgers & lorenz hart bestesi; you are too beautiful tekrar sızlatıyor içimi. özleyen bir adama bu kadarı da fazla ama; nasıl da yıkıyor girişiyle yere, nasıl umutlarla besliyor günlerimi/gecelerimi:

  "you are too beautiful
  and i am a fool for beauty"

  çok, çok güzel bir albüm john coltrane and johnny hartman,
  ve en derin aşk hüzmeleri için bir ideal adeta.
 • caz külliyatının en kaliteli albümlerinden. ilk dinleyişlerde o kadar etkileyici gelmese de alıştıktan sonra dinlemeye doyulmuyor. en iyi parçası da my one and only love olsa gerek.