• iki aydır üyesiyim. temiz, ferah bir tesis. grup dersleri, hocaları vs, seviyorum şimdilik. yalnız squash ve basketbol yok. açık havuz da yok. bir de sanırım ortalıkta dolaşan bir hırsız var, (bkz: #46727209)

edit: hırsız var demiştik zaten daha önce. eşim bir ders esnasında kolyesini sınıfta çıkartır. o gün son ders. eve gidince kolyeyi unuttuğunu fark eder, sonra geri arar. tamam sabah bakalım derler, sabah kolye yok. artık kim cebe attıysa.
  • dün eşimle beraber kayıt olduğumuz spor tesisi. gezdiğimiz 4 merkez arasında f/p ve eve yakınlık olarak en yüksek puanı burası aldı. oldukça lüks, temiz ve ferah bir merkez. teklif ettikleri fiyat mekan kalitesine oranla beklemediğim düzeyde uygun geldi. biz de tatava yapmadık. henüz başlamadığım için hizmet kalitesiyle alakalı bir şey söyleyemiyorum. ileride editlerim.

edit: başlayalı 3 ay oldu ve genel olarak memnunum diyebilirim. salon geniş ve kullanışlı. aletler yeterli sayıda. hijyen ve soyunma odaları ortalama üstü kalitede. havuz kısmı da gayet başarılı. ama salonun eksikleri de yok değil. kardiyo cihazlarının dokunmatik ekranları hayattan soğutuyor. dokunma falan genelde işlemiyor, yumruk atmak gerekiyor. fitness coach'lar genelde kendi dalgalarına bakıyorlar, çok ilgili değiller. size programı yazıp yolluyorlar. bazıları uzun uzun aletlerin kullanımını anlatırken bazıları 5 dakikada başından savıyor. salona gelmek için bir motivasyon sunmuyorlar.

3 ayda ciddi bir incelme ve sıkılaşma sağladım mı sağladım. bunu da kendi disiplinime borçluyum. aksatmadan haftada 3 gün gidiyorum. eviniz ya da işiniz yakınsa ve uygun bir fiyat da alabilirseniz gidilebilir diye düşünüyorum.
  • uyelerini kendi halinde birakan bi spor merkezi. hocalarda alaka sifir. size program yapan adam ertesi gun sizi tanimiyor. aletler deseniz kotunun iyisi, fonksiyonalite acisindan zayif, bir kisminin dokunmatigi calismiyor, kimse de tamir etme yoluna gitmiyor zaten. buraya uye iseniz sizi buraya gelmeniz icin, spor yapmaniz icin motive edecek bir unsur yok gibi bir sey. kendi kendinizi super motive etmeniz gerek. genis sayilan alanina ve yuksek tavanlarina ragmen salon cogunlukla inanilmaz havasiz, benim gibi usuyuk bir insani bile bunaltiyor, terletiyor. uye olduktan sonra sizi bir daha arayan soran takip eden de yok. buraya uye olmadan once bir kez daha dusunun derim, icerdeki kalabaliga, gosterise aldanmayin.
  • yav ''gösteriş'' kelimesi ile neyi anlatmak ve göstermek istedi anlamadım?
  • son zamanlarda yönetiminin yaptıklarıyla ortalığı karıştırdığı spor salonu. bir gece tesisteki bütün su sebilleri toplatılmıştır. nedeni sorulduğunda ise bir müşterilerinin sebillerdeki saka sudan bir örneği analiz ettirerek, "sağlıksız" raporu aldığı ve kaldırttığı ileri sürülmüştür. aynı dönemde tesis içindeki kafenin açılarak su satışı yapması da kafalarda soru işareti bırakmaktadır. binlerce üyesi olan bir spor salonunun küçük oyunlarla bu tür yalanlar söylemesini bir yana bıraktım, olur da kendilerine gerçekten inanan müşterileri olursa onların saka suya karşı tutumlarını merak ediyorum...
  • su-havlu getirmenize gerek yok diyerek üyelik satıp daha sonra içerisindeki kafenin daha fazla su satması için su seblllerini kaldıran spor salonu. hocaları da ultra bilgisizdir. deadlift yaparken ağırlıkları yere değdirme diyen hoca gördü bu gözler.
  • uzak durulası spor salonu aman diyim, profesyonellik anlamında sıfır.
  • en yakin arkadasimin sinirini bizmus spor salonudur. soyle ki; arkadasim 4 seneden beri salona uye. calistigi is sebebiyle cok sayida yurtdisi yurtdisi gorevleri olmaktadir. uye olurken de bu donemlerde kaydinin dondurulacagi sartiyla uye olmustur. baslarda bu konuda bir problem yasamamis her gorevlendirmesinde kaydi dondurulmustur. gecen sene uyeligini yenilemis ve sozlesmesinin uzerine "gorev yazisi getirdigi takdirde uyeligi dondurulur" notu dusulmustir. arkadas sozlesmeyi imzalayip odeme yaptiktan sonra ordaki yetkili (!) arkadas o ibarenin ustunu cizip "uygun degil" diye yazmis! benim arkadasin bundan haberi yok tabi. bir gorevlendirme yazisi goturup kaydini dondurmak istiyor ki presabtabl satis danismanlari olmaz diyor. cunku sozlesmeniz de kayit dondurmaya iliskin bir hukum yok! (bkz: uckagitcilik) a bakar misiniz?! sen bir sozlesme imzaliyorsun karsilikli ardindan sozlesme imzalandiktan sonra kafana gore maddelerini degistiriyorsun! hak hukuk hakkaniyet durustluk bunun neresinde? apacik bu (bkz: sozlesmede sahtekarlik) sucuna girer.

herneyse burda sorun 2 3 ay kayit dondurup dondurmamak degil . salon yonetimin sirf musteri cekmek icin yalan yanlis tahaadutlerde bulunup yerine getirmemesi. yani uckagitci tarzi, musteriyi aptal yerine koymasi...salonun insanlari uye yaparkenki yalaka israrci tavrinin uye olduktan sonra bir anda tersine donmesi, kabalasmasi, uyesini umursamayan tavir takinmasi... zaten yukardaki yorumlari okuyunca da cogu uyenin ayni dertten musdarip oldugunu gorduk.

arkadasimin istegi uzerine bu entry i girdim. sonuc olarak arkadasim diyor ki uye olmayin oldurtmayin. oraya vereceginiz parayla cok daha profesyonel calisan bir spor salonuna gidebilirsiniz.

son olarak da hocalari da cok ilgisizmis. aletler surekli ariza cikariyormus. bir de havalandirmasi da iyi degilmis. havuzunun temizligi de yetersizmis.

bilginize efeemm
  • yakınlarındaki diğer spor salonlarının neredeyse 2 misli fiyat çeken, kaliteli ama aşırı pahalı spor salonu.
  • ankara çankaya'daki tavacı recep'in hemen üstündeki spor kompleksidir.
    merak edenlere en güncel bilgiyi vereyim diye geldim.
    şimdi ağalar ben buraya 2 yıldır üyeydim (ve kendimce çok memnundum) ve üyeliğim bittiği için tekrar çağırıp fiyat verdiler. şöyle bir durum var ki verdikleri fiyat 2 sene önce ödediğimden %10 azdı ve bir noluyor ayol bi gariplik var sanki diye bi kaç araştırdım görüşmeye gittim.

gidenler hatırlarlar içinde iş yapmayan tırt bi cafe tarzı yer vardı, yemekleri de çok iyi değildi vs. şimdi o bayaa bi uzun süre boş kalmış. sonra bu arkadaşlar bu cafe mekanını tepe prime da bile bulunduğunu söyledikleri çok ünlü bir şirkete işletmeye vermişler (onlar ünlü dedi ben bilmiyorum). bu işletmede ilk ve ön koşul olarak su sebillerinin kaldırılmasını koymuş. dolayısıyla herkesin şikayet ettiği su sebili mevzusu bu. ben orada spor yaparken su sebilini kullanmıyordum (hijyen takıntım yoktur ama ben böyle sokak çeşmelerinden falan da huylanırım) bu durum beni etkilemedi. zaten litre litre su içmiyorum, 500ml suyu taşımasıda dert olmuyor.

üyelik dondurmaları konusunda vs. sıkıntı yaşayanları okudum ben bu durumla ilgili bir tecrübe yaşamadım bu konuda bir şey söyleyemem.

havlular konusunda şikayet okumuştum galiba, ben bi sıkıntı göremedim, sadece ayak havlusu bulamadım ama o da sorun edilecek bir şey değil sanırım. anlık bir durum olabilir diye düşünüyorum.

totomuzun keyfine hitap etme kısmından biraz da esas amacımız olan spor yapma kısmına geçelim. grup dersleri bence muhteşem. ben zaten öyle ağırlık basıyım, yok iki protein çakayım derdinde değilim, zaten kendi kendime olsam kimse benim o bisikletin üstünde 5 dakika sıkılmadan durduğumu göremez lakin spinning* dersleri çok iyi.

bi burak hoca var allah seni inandırsın yunan tanrısı gibi. komutlara ve müziğe uyup 45 dakikanın nasıl geçtiğini anlamıyorsun. hocaları çok sık değişiyor diyemem ama spinning de kadro yıllık olarak farklılaşıyor.

dün ilk defa çağrı hoca'nın spinning dersine katıldım, o da gayet eğlenceli ama buradan hocama sesleniyorum; hocam lütfen hareket geçişlerinde ıslık çalmasanız olur mu? sabaha kadar kulaklarım çınladı.

bir korhan hoca var plates ve benzeri grup derslerini yönetiyor kendisi hareketlere eşlik etmese de ss subayları gibi höt diyince bu hareketi yapmayım da az bi kayratayım fikri aklından uçup gidiyor.

aletler eskimeye başladı evet dokunmatik ekranlar artık pek işlevsel değil ama arkadaş amaç spor olunca hiç onlar insanın gözüne batmıyor ki. biliyon mu sen kaç dakika koşacağını, alet manuel çalıştıktan sonra ekrana ister tv aç ister boş boş dışarı bak bir şey fark etmiyor benim için.

neyse joya da 3. seneme dün itibariyle başlamış bulunuyorum. ankara'da keyifle spinning yapabileceğiniz bence tek yer. hocalar her konuda ilgili, biraz mızmızlar tabi bilmeyen ama çok bilyorum ben bu işleri insanlarıyla uğraşmaktan bezmişler.

ha unutmadan birde ekleyim, herkes spor salonlarının kalabalığından vs. bahsediyor, çarşamba akşamı kimsecikler yoktu. 25 kişilik spinning dersinde 6 kişiydik, koca tesiste belki 20 kişi ya vardı ya yoktu. yaz diye mi bilmem ama hiç bir zaman birbirinin başında alet bekleyen insanlara şahit olmadım burada.

edit: 2017 itibari ile daha önce yazdıklarımı güncelleyim azıcık;

o muhteşem pilates hocası (korhan), yunan tanrılarından devşirme spining hocası (burak) artık yok, korhan yanına benim dersine girmediğim diğer hocaları da katarak joya'dan ayrıldı, burak da askere gitti. dolayısı ile grup derslerinde değişiklikler mevcut. artık çağrı hoca neredeyse her derse giriyor, vallahi helal olsun hepsinin hakkını da veriyor ama grup ders sayıları biraz azaldı.

beni bağlayan bir değişiklik olmadı, her akşam 18 den sonra 1 kardio ve bir adet kas kuvvet antremanı olacak şekilde ders grubu mevcut. hatta değişik dersler var, mesela salı akşamları trambolin dersi koydular, çocuklar gibi kusana kadar zıplayabiliyoruz.

tesisin temizlik durumu, içerde su paralı olduğu için evden su getirme ve web sitesi ile kimsenin ilgilenip güncellememesi vs. olayları halen aynı.

edit: 2017 nisan itibari ile güncel bilgi vermeye devam. her dersi yapan çağrı hoca parmağını kırmış dediler, bir süre sahalarda görünmeyecek kendisi sanırım, onun saatlerinde spinning dersine giren yeni bir yunan tanrısı bağışlamış joya bize.
    daha önce vamos sports complex'de hakkında yorumlar yazılan talha hoca. spining kusturuyor vs. gibi yorumlara gerçekten popom ile gülerken talha hoca ile spinning seansları bana poponuz ile gülmeniz için bir durum yaratıyor. 3 senedir farklı hocalardan spinning dersleri alırken ilk defa böylesine denk geldim. 2 dersine girdim ve şu an klavyeye dokunan parmaklarım bile ağrıyor. hayır yanı nasıl insanın bacaklarından çok kolları ağrır onca süre pedal çevirdikten sonra? dersin son 5 dakkikasında yaptırdığı squat ve zıplama hareketleri de cabası.

korhan gitti malum, ergun var onun yerine, onun yaptırdığı pilates dersinden sonra da vucudumda daha önce varlığından haberdar olmadığım kaslar bana merhaba demeye başladı.

bir de tesisin içindeki cafe kapanmış sanırım iki gündür ışıkları da yanmıyor, kimsecikler yok. (bu şahsi fikrim emin değilim)
hesabın var mı? giriş yap