• bir zamanlar madonna, kendisi hakkinda elvis is alive and she s beautiful cumlesini sarf etmistir.
  • kariyerine bir country rock şarkıcısı olarak başladı, dört albüm yaptı, roy orbison'la yaptığı düetle grammy ödüllerinde en iyi country şarkıcısı ödülünü aldı. pop müziğine geçiş yaptığı ilk albümü ıngenue'dir. 93'de constant craving'ile en iyi pop şarkısı ödülünü aldı. uma thurman'ın başrolünü oynadığı even cowgirls get the blues adlı filmin soundtrack'ini hazırladı. eşcinsel hakları konserlerine katılan erasure, elton john, tonny bennet gibi isimlerle düet yapan enteresan şahsiyet.
  • kesinlikle benim için dünyadaki en güzel sesli insan. kadın-erkek falan değil, bildiğin insan.

kendisi ile ilk tanışmam 2011 yılında jools holland'da sergilediği bir canlı performans esnasına denk gelmektedir. baktım azcık tombiş, pembe yanaklı, temiz yüzlü bir adam, şarkının introsu güzel... hımm, dedim, bir dinleyelim. sonra o sesi duydum. kadife falan diyeceğim ama değil, başka bir şey, bence yeryüzündeki herhangi bir şeye benzeterek burada anlatamayacağım bir şey. tabii sesin güzelliğinin yanında bir de görüntü ile uyumsuzluğunun yarattığı ürperme var... velhasıl-ı kelam kd şarkıyı söyledi, ben ağzım açık izledim. sonra hemen anında oracıkta hayranı oluverdim. o gün bugündür her şarkısına, her yorumuna, her cover'ına biterim. ayrıca videolarını ve canlı performanslarını zaman zaman izledikçe, geçmişteki o fit halinden bugünün biraz yaşlanmış, biraz kilo almış haline geçişini gördükçe entropiye, yaşamın faniliğine, biyolojik yapımıza söverim ben. neyse ki kırmızı yanakları her daim varlığını sürdürüyor bu ablamızın.

kd'yi benim için özel kılan başka şey de cole porter'ın so in love'ı için yaptığı cover'dır. ben ölürken allah bir güzellik yapmak isterse bu cover'ın en sonundaki "so in love with you am i" kısmı duyulsun kulaklarımda lütfen.
  • çok magazinel bir bilgi olsa da martina navratilova ve madonna ile aşk yaşamışlığı olan inanılmaz sesli, güçlü kadın şarkıcı. hatta madonna dişine pırlantadan bir d harfi oydurmuştu kendisi ile beraberken. bu madonnanın sapıttığı ve sex kitabını çıkardığı döneme denk düşmektedir.
  • k.d, katherine dawn'a tekabül eder.. müzik eğitimi aldığı yıllarda patsy cline'ın hayatı üzerine kurulu bir okul müzikalinde yer alır. 1992'ye kadar sürdürdüğü country tarzı, patsy cline mirasıdır.
    hatta cline'ın enkarnesi olduğunu iddia eder.
    1992 albümü ingenue, constant craving gibi bir hite sahiptir, ki bu şarkıyla grammy aldı, fakat albümdeki still thrives this love adlı şarkı, şahsıma göre en müthiş k.d. lang şarkısıdır..
    bir de 87'deki crying* yorumunun olağanüstülüğünü ekleyip, saygılar sunalım falan..
  • bizim cansevere cok benzetiyorum tarzini. ama sesi mukemmel ve huzur verici. sarap icerken arkadan miss chatelaine calacak, eskilere gideceksin. nostaljik olacaksin..
  • zeki müren e benziyen değerli insan.iyi yol müziği yapar.
  • sesi kadındır, dişidir. dış görüntüsü ile sesinin çelişkisi tuhaf bir bir şekilde çekicidir.
  • bir vokal virtüözüdür. eşsiz bir yetenek. fakat daha etkileyici olan sesinin rengidir; her altoya benzemeyen bir büyü.

karşılıksız, umutsuzca aşık olunacak kadındır bence, gerçek hayatta karşılaşma şansım olsa köpeği olurdum.
hesabın var mı? giriş yap