• amerikada çok yetenekli türlerinin olduğu, türkiyedekinin tam tersi bir izlenim ve saygınlığa sahip olan özellikle otobüs şoförü olanların çok usta olduğu, görmeden inanmayacağınız şoför türü
  • tali yolda ana yol boş olduğu halde saatlerce bekliyorsa yüzde 90 bayan şofördür. hiç bakmadan öküz gibi çıkanlar erkek şoförlerdir. kadın şoförler zaten o kadar atik ve çevik olsalar 436 yorum sahibi olmazlardı.
  • bunlardan bir tanesi benim. geçtiğimiz ay, trafik sıkışıklığından ötürü ağır ağır yokuş aşağı inerken arkamdaki araç frene geç bastığı için bana arkadan sağlam bindirdi. arabayı durdurdum ve dışarı çıktım. adam gülerek 'ayağım kaydı kusura bakmayın' dedi. arkada hatrı sayılır bir göçük oluşmasına rağmen, olur böyle şeyler dedim, arabaya sakince bindim ve yoluma gittim.

birincisi, toleranslı bir insan olmaya çalıştığımdan. ikincisi de trafikte fiziksel olarak benden daha güçlü varlıkların başıma levyeyle girişip beynimi dağıtmasından korkuyorum ondan.

bir de aynı hatayı ben yapsaydım, 'bunlara ehliyet verene sokayım'dan, 'karı milletinin araba sürmesinden bu kadar olur'a kadar uzanan cümlelerle aşağılanıp, taciz edilip, ikinci sınıf beceriksiz mahluk muamelesi görecektim. böyle de garip bir memleket işte.
  • hala sorunlar olsa da son zamanlarda şu nedenlerle bir nebze daha iyi araba kullanan şoförlerdir.
    1- kendi arabalarını sürmeye başladılar. bilindiği üzere türk kadınına dair en yürek burkan gerçeklerden biri tapudaki malların ve kayıtlı arabaların ancak yüzde dokuzuna (yaklaşık böyle bir şeydi sanırım) sahip olmalarıdır. dolayısıyla eskiden genelde kocalarının veya babalarının yani diğer bir aile ferdinin üzerine kayıtlı arabayı sürerlerdi. araba kullanmayı yeni öğrenen herkes bilir ki başkasının arabası ile doğru düzgün araba sürülmez. buna bir de kadınların erkekler gibi mesnetsiz özgüven sahibi olmamalarını eklemek lazım. son yıllarda kadınlar artık kendi arabalarına sahipler. (bkz: virginia wolf, kendine ait bir oda.)
    2- otomatik vitesli araba kullanıyorlar, bu da yoğun şehir trafiğinde endişelerini azaltıyor.
    3- en önemlisi artık kollektif bilinçleri araba sürmeyi öğrendi. çünkü kadınların -genel olarak, hepsi değil- pek de iyi araba kullanamamalarının en önemli nedeni şudur: arabayı yüz yıldır erkekler sürmektedir, direksiyonda ise binlerce yıldır erkekler vardır. bunun getirdiği insiyatif almama, temkinli davranma, tedbirli olma, olabilecek kötü sonuçları öngörme, bir zarara neden olmama psikolojisi elbette kadınların bilinç altında ve kişilik yapısında etkili olmuş, bu kişilik yapısı kendini araba kullanmada göstermiştir.

(üniversiteli genç kızlar bu klasmanın dışındadır, onların sorunsuz, hatta aşırı hız yapıp üçüncü sayfa haberi olan akranları erkek öğrencilerden daha iyi ve doğru araba kullandıklarını düşünüyorum.)
  • bugün tanık olduğum trajikomikmi desem kara mizahmı desem bir olay.bir sürücü kursu arabası, kullanan sürücü adayı bir kadın, ona öğreten direktif veren sağ koltukta oturan kadın hocası.daha uzaktan ultra acemi ve panik olduğu belliydi zaten olayı dakkate almamın sebebide buydu, arkadan bir ton araba geliyor burnunu çıkarıyor gibi yapıyor vazgeçip yol veriyor yol verdiği araç tam önüne geldiğinde tekrar vazgeçip devam etmeye çalışıp sonrasında ani fren yapıyor, yola girdikten sonra 5 - 10 km sürhatle devam edip arkasında konvoy oluşturuyor vs.yanımdan geçerlerken içindekileri ve öğrenmeye çalışan kadının çalışan bir hiltiyi tutmaya çalışırmışcasına direksiyon tutuşunu gördüm.biraz ilerledikten sonra gene korna sesleri duyunca arkama dönüp baktım sağ kapının aralık değil direkt açık olduğunu farkettim tabi orada oturan direksiyon hocasınında kadın olduğunu göz önüne alırsak farketmesi pek mümkün değil, belki iş bitip inecekleri yerde farketmştir.ve bu kadın diğer kadına öğretmeye çalışıyor.ve hala ülkemde kadın sürücülere edilen laflara tepki gösteriliyor ya,,, ne diyeyim...

(bkz: kılavuzu karga olanın burnu boktan çıkmaz)
  • arabayı kullanmasını engelleyecek büyüklükte memelere sahip değilse, erkek şoförden farkı yoktur.

(bkz: erkek şoför)
  • doblo kullananı çok ama çok tehlikelidir.
  • adana'daysanız bolca kadın şoför görebilirsiniz. çoğu belediye otobüsünün de şoförleridir kendileri, çok tehlikelidirler.
  • dünyanın en tatlı kadın şoförüne porto'da rastlamıştım. inanılmaz bakımlı tırnaklı ve boyalı saçları ile pekçoğundan çok yakışmıştı sürücü koltuğuna. sürücülüğüne de laf yoktu hani. halen kadın şoför erkek şoför ayrımına girilmesini gereksiz buluyorum. ama içimizde var kategorize edelim ki rahatlayalım, değil mi?
  • hazır kategorizasyon yaparken bir de refleksleri son bulmaya yüz tutmuş ve içi geçmiş yaşlı erkek şöför profilini de ekleyelim tam olsun.
hesabın var mı? giriş yap