• tarihin büyük feministlerinden olan ashley montagu' ya göre kaçınılmaz olan durumdur. kendisi sadece zeka alanında değil her alanda kadınları erkeklerden daha üstün tutar. teyzemiz bu durumu şu şekilde açıklamıştır: '' y kromozomu, x kromozomunun evrimsel bir artığıdır. çok yıllar önce ondan kopmuş olan bir parçadır. y kromozomu, bulunduğu canlılarda bir kadındaki x' e göre eksik bir şekilde faaliyet göstermeye çalışır, ancak yetersizdir. bu tip canlılara erkek denir. ''

karşıt görüş: #18263256
  • kadınların bazı erkeklerden daha zeki olması diye düzeltirsek doğru olacak önerme. erkek ve kadın cinsinin ortalama zekaları birbirine eşitken, varyans hesabı yaptığımızda erkeklerde daha büyük değer elde ederiz yani en zekiler ve en aptallar erkeklerin arasından çıkar.
  • daha zeki değil de belki daha akıllı denilerek ifade edilmesi daha doğru olacak durumdur.
    zira zeka başka şeydir akıl başka şey. kadın ve erkek arasında zeka bakımında erkekler lehine bir üstünlük var demek güç elbette. ancak bilim ve sanattaki başarı zekaya işaret ediyor demek de doğru olmaz zira kadının toplumsal rolü ve yüzyıllardır eziliyor olması bu noktadaki verileri ve argümanları yanlı ya da yetersiz kılmaya yetecektir.
    tüm diğer etkenleri gözardı edip eldeki argümanlar üzerinden bilim ve sanattaki örneklerden yola çıkarak erkeklerin kadınlardan daha zeki olduğu iddia edilebilir. yine de zeka işini geçelim bir kalem; akıl konusunda kadınların daha üstün olduğu su götürmez bir gerçektir.
    zira kadınlar; yaşadıkları her türlü baskı ve zorluk karşısında zekalarını erkeklere göre daha verimli ve etkili kullanmayı öğrenmiştir.
    bu da kadınların erkeklerden neden doğal olarak daha akıllı olduklarını açıklamaktadır.
    merak edimeye; bu gidişle yakın bir yüzyılda durum tersine dönecek ve gelecek muhtemelen adalet getirecek iki cins arasındaki dengesiz duruma...
  • sanırım doğru olan önerme. en azından hafızalarının daha kuvvetli olduğu kesin.

eve halı bakılacak, yaklaşık 10 tane halıcıya girilip ortalama 5'er tane halı bakılıyor hepsi farklı farklı, ve eve gidince bunların hepsinin değerlendirileceği ve ertesi gün bu 50 halıdan iki tanesine karar verilip alınacağı söyleniyor.

ulan ben iki saat önce ne yediğimi hatırlamıyorum. pes.
  • cinsiyetci bir insan değilim ama artık şu kadınlar daha zekidir muhabbeti bitsin, ve önüne gelen de kadın erkek ilişkisi hakkında yorumda bulunmasın, valla bak. kadınları asagilamak istemiyorum ama tarih boyunca filozoflara, bilim adamlarina, mucitlere bir göz gezdirirseniz %95 inin erkek olduklarını görürsünüz. erkeklerin de her fırsatta toplumda bir yer edinebilmek, sevilmek için kadınlar daha zeki yavsakligini yapmasindan bıktım. kadın belki daha zeki değildir, tarih boyunca yapılan gelişimlere doğrudan bir katkısı bulunmamistir ama mutlaka dünyaya bir şey katabilmis erkeklere ilham kaynağı olmuşlardır, ve yine eminim ki onlar olmadan da yapilamazdi. o yüzden asagilamayalim aynı zamanda.
  • elma ile armutun kiyaslanmasi kadar absurt tespit. kulvar farki var bir defa. her iki cinsin ilgi alanlari, beyinlerinin aktif bolgeleri farkli, sinapslar arasindaki baglantilar bile farkli lan! kadin erkek beynindeki farklar
    ha kisisel fikrim, erkeklerin ilgi alanlari itibariyle daha analitik dusunce gerektiren bir beyin yapisina sahip olduklari yonunde. kadinlar tamam organizasyon gibi hususlarda iyi olsalar da alisveris, makyaj gibi mevzulari daha ekseri; politika, felsefe, bilim gibi mevzulari daha az dusunup daha az dile getiriyorlar. o nedenle erkeklerin daha zeki olduklari onyargisi ortaya cikiyor.
    tum genellemelerin yanlis oldugunu, her cinsin kendi kulvarinda degerlendirilmesi gerektigini one surup entarimi sonlandiriyorum.
  • kadınların erkeklerden zeki olmasını düşündüren sebep hertürlü dalavereyi çabuk anlamaları ise bunun tamamen erkeklerin fazla cesur olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. arkalarında iz bırakıyorlar ve bunu yaparken herhangi bir kaygıları yok. kadın da ufak bi açık yakaladığında kendini zeki sanıyor. ama o işler öyle olmuyor ne yazıkki. erkekler kesinlikle çok daha kıvrak zekaya sahip ve algıları kesinlikle çok daha yüksek. genelleme dışında kalan bir kitle illaki olacaktır.
    kadın aklının yüzde doksanı fesatlıktır. yüzde onluk kısmında ise ilgi alanına göre değişen bir sürü saçmalık vardır.
    erkek aklının yüzde 30 u futbol, yüzde 30 u sex, yüzde 20 si alkol ve geri kalan yüzde 20 si ise nitelikli bilgidir.
    kadın kulaktan dolma bilgiye çok değer verir çünkü tüm bilgi kaynağı dedikodudur.
    erkek nitelikli bilgi sahibidir, en önemli bilgi kaynağı deneyimleridir.
    kadın duygusal zekidir, erkek zekidir.
  • en basit olayda bile beyin kıvrımlarını ekstra çalıştırmaktan çekinmedikleri için doğru bulduğum ama hayatı sürekli kendileri ve etrafındakiler için çekilmez hale getirdikleri için, karmaşaları içinde çoğu zaman boğuldukları için üzülerek çelişkili bulduğum önerme.
  • karışık bir durum olduğu aşikar fakat ben çevremde zeki kadın görmedim yine de bir erkek olarak bakış açımız kadınlardan farklı olabilir,yani bir erkeğe zekice gelmeyen bir durum kadınlara çok farklı görünebilir
hesabın var mı? giriş yap