• başroldeki çocuk oyuncunun performansı harika, gerisini at çöpe dedirten film.

ilk 30-40 dk gerilim sosuyla karışık merak unsuru ön planda. sonrası uzuuun ve yavaşşş bir düğüm bölümü. bu kısımda film inanılmaz sıkıcı bir hal alıyor. çözüm ise filmin son 5-10 dk kısmına sıkıştırılmış, adeta oldubittiye getirilmiş. özetle esas keyif alınacak olan düğüm ve çözüm bölümleri olmamış, 4/10'luk sıkıcı bir gerilim filmi.
  • ispanyollar bu sinema işinden çakıyorlar.

--- spoiler ---

film sanki doğaüstü parapsikoloji olarak başlayıp güzel bir fake atıyor. özellikle olayları birde tecavüzcü pezevenkin bakış açısıyla tekrar izlemek güzel oldu. meğerse cam kırıklarını o koymuş, meğerse kadının telefonunu çalarak deli gösterme numarası yapmış gibi.

filmle ilgili tek handikap abi sonunu neden öyle atlı kovalıyor gibi yaptınız. film zaten 1:45 dakka. 15 dakka daha çekerek filmin çözümlenmesini daha güzel yapsaydıniz.

mesela adamı polise gammazlayan karısı miydi bu belli değil.

a-) eğer karısı ise o küçük kızı dışarıda yakaladığında neden boğuyor gibi yapıp eve çekti. burası çok havada kamış.
    b-) eğer boynuna çekici yiyen kaçırılan kadının kocası polise şikayet ettiyse durumu nasıl anladı?

ha birde o tecavüzcü pezevenkin motivasyonu falan siktir et de o çocukların hikayesinin arka planı neydi. hadi kadın adamın bodrum katı muhabbetini biliyormuş anladık da.

dediğim gibi çok çok güzel başlayıp hatta bakın size cinler devil'larin kızı hikayesini izleteceğim deyip ters köşe yapan ama nedense sonunu şakkadanak bitiren film olmuş. bir 15 dakka daha çekip yukarıdaki soruların cevabını bize verebilselerdi keşke.

böyleyken 10 üzerinden 6, eğer sonunu aceleye getirip sıçmasalardi 10 üzerinden 7 verirdim.

--- spoiler ---
  • beğenmedim
    --- spoiler ---

ispiyonlayan adamın eşi değil. kapıdaki tebesirli parmak izleri sayesinde anlıyorlar
    --- spoiler ---
  • film ile ilgili tüm detaylar belirtilmiş

https://sinemasayfam.com/…cozumu-ispanyol-sinemasi/
  • bu akşam izlediğim gerçekten de gerilim filmleri içinde en iyiler arasına girebilecek bir yapım . açıkçası beklentim olmadan başladım ama sonuç beni şaşırttı. bir kaç ufak saçmalık ve gereksiz sahne dışında genel olarak güzel puanım 7/10.
  • 24 ekim 2022 tarihi itibariyle netflix'de yayınlanmaya başlayan, gerilim türünün enfes örneklerinden ispanyol yapımı bir film. filmin yönetmenliğini ignacio tatay yaparken, senaryosunu ise tatay ile birlikte isabel peña kaleme almış. öneririm.

konusu: paula (elena anaya) ve eşi, arkadaşlarıyla bir akşam yemeği dönüşü araba kullanırken sokakta yalnız yürüyen bir kıza rastlarlar ve ilişkilerini kurtarmak için geçici olarak yanlarına alırlar. durum karmaşıktır, küçük kız korku doludur zira yere tebeşirle çizilmiş bir alandan çıkarsa cezalandırılacağına inanmaktadır. kısa zaman içinde kadın ve çocuk arasında güçlü bir bağ oluşur ve paula, küçük kızın geçmişinin gizemini çözmek için karanlık yollara girer.

merak duygusu sürekli canlı tutuluyor, akıcılık üst noktada sağlanmış ama gerim gerim gerileceğinizi göz önünde tutarak izlemeye başlayın, sinirleriniz bozularak devam edeceksiniz zaten bir süre sonra.

6 yaşındaki clara'yı canlandıran eva tennear, yaşının çok üstünde bir performans sergilemiş. bana göre 8.5/10
  • --- spoiler ---

tek anlamadığım nokta sapık clara yı neden kendi salıyor, neden komşularının bulmasını sağlıyor? bir de cam kırıkları koyup duruyor kavanozlara çocuğu suçlasınlar diye. o motivasyonu anlamadım. yoksa evet doğaüstü gibi başlayıp sonradan drama bağlamasını sevdim. ki ben komşulardan anlamıştım bu çocuğa komşulardan biri bir şey yapmış dedim. ama gözlüklü değil de diğer adama odaklandım asıl adamı göremedim. diğer komşu çocuklara karşı aksiydi, bakışları bakış değildi. film bilerek odak noktasını diğer adama kaydırmıştı. daha sonra sapığın gözünden her şeyi izlerken farkediyorsun. sevdim, güzel filmdi.

--- spoiler ---
  • başarılı ve her anlamda dozunda bi film olmuş. ne aşırı gerilim ne aşırı drama baya beğendim valla film akıp gidiyo bi anda bitiyo
  • berbat bir film,gerilimin ne olduğunu bilmesek bize yutturacaklar,film çok sıkıcı,ispanyollar iyi gerilim cekiyordu ama bu hiç olmamiş.4/10
  • amacı ne, sebebi ne, sonucu ne belli olmayan bir film.. izlerken neden niçin diye sorguladım sürekli yine de tüm bunlara rağmen gerilimi, gizemi iyiydi.
hesabın var mı? giriş yap