• kaynak: götüm.

sağlam bir kaynak ne amk kaynın mı enişten mi ne herkesin sağlam kaynağı var amk.

olmamış şeyler için olmuş gibi başlık açma cesareti bulunur tabi. çünkü benim de sağlam bir kaynağım modlar uyuyor diyor.

edith piaf: düzeltme gelmiş.
  • dövize ve altına olan talebi azaltmaz. hatta hükümetin elinde vergiyi yükseltmekten başka enstrüman kalmadığını düşündürerek daha da azdırabilir bile.
  • kaşınan yeri kaşıdıkça kaşıyasın gelir ya. gerçekleşmesi halinde piyasaya öyle bir etki yapacak olan vergi artışıdır.
  • icat ettiğiniz edeceğiniz verginin amk dedirtmiştir.

ofisimin olduğu caddede kullandığım bankanın tam karşısındaki döviz bürosu "abi kaç dolar lazımsa gel hallederiz" diyor. giderim kayıtdışı nakit dolar alırım, bankadaki dolar hesabıma yatırırım. çapulcuyuz ama salak değiliz.
  • en fazla yüzde 2 olm. kanunla sabit.

bana güvenmiyorsanız okuyun abicim.

https://www.mevzuat.gov.tr/…vzuatmetin/1.3.6802.pdf
  • çaresizliğin ve tükenmişliğin ifadesi olur. savunmaya kalktıklarında "madem çoh eyiydi 18 senedir niye yapmadın?" denir, o kitlenmiş surat ifadesi izlenir.

yabancı sermaye de yalan olur.
  • ötv de eklerlerse bir dolar kendine, bir dolar devlete alma dönemine geçebiliriz bence.

hayaldi gerçek oldu.

onlar konuşur, ak parti yapar.
  • kısa vadede döviz artışını kontrol altına almaya yarayabilecek olsa da orta vadede çok kötü etkileri olacaktır:

dövizde ve altında karaborsa oluşmasına yol açar.

zaten birikimini korumakta zorluk çeken küçük yatırımcıyı bitirir, dövizle borcu olan şirketleri ve de dövizle hammadde, ara mamül alan sanayiciyi iflas ettirir.

tek faydası kur baskısı dayanılmaz hale gelene kadar bir kaç hafta ya da ay dövizi sabit tutması olacaktır. makas yeterince açılınca veya ertelenmiş talepler gerçekleşmek zorunda kalınca (borç ödemeleri, açık pozisyon kapamaları, swap yükümlülükleri gibi) daha beter patlar.
  • böyle bir şey olursa bu tam manasıyla bir aptallık olur, bilakis kimse var olan ne dövizini ne altınını satar. ben satmam mesela, neden satayım ki? yarın tekrar almak istediğimde s*kileceğimi bile bile. bir önceki yapılan %1'e çıkarma olayı tamamen ters tepti zaten bence; önceden insanlar belli bir kâr düzeyine ulaştığında satıp kâr'ı realize ettiğinde bir nebze olsun düzeltmeler geliyordu. şimdi insanlar alsat yaptığında götüne girecek kazığı bildiği için al yat pozisyonuna geçti. bankaların makas aralıkları aşırı arttırması da etkili bence bu olayda. kendimden yola çıkarak yapıyorum bu çıkarımları, kafana göre sen şaaak diye bir gecede kanun yapıp bilmem ne vergisini 10 katına çıkarırsan, kusura bakma da güvenip tl'nin yanından bile geçmem. zaten bütün bu yaşadığımız krizin ana sebebi güvensizlik ortamı, ne yerliye güven veriyor ne yabancıya... anlamadığın bir şeye ne kadar çok çomak sokarsan, o kadar bozarsın. bu ülke'nin bütün ekonomistleri aksini söylerken, sen kalkıp tam tersini yaparsan, rast gele bütün tuşlara basmış gibi olursun ancak. koca ülke'nin ekonomisi böyle bir saçmalığı kaldıramaz.

edit: ben ekonomist degilim, ama aklı selim olarak ülkesini ve kendi geleceğini düşünen, az buçuk kim ne diyor, neler oluyor diye okuyup araştıran biri olarak söylüyorum bunları. yeter artık insanların aklıyla dalga geçmeyi bırakın. bütün param dövizde olmasına rağmen bazı aptallar gibi sevinmiyorum dövizin yükselmesine, çünkü biliyorum ki o döviz yükseldiğinde benim alacak olduğum her şey dövizden daha çok yükselecek. sadece paramın değerini korumaya çalışıyorum ki o bile artık mümkün değil salak saçma getirilen uygulamalar yüzünden. dolar 7.25 çıktı diye %5 e çıkar vergiyi eyvallah, o zaman 40-50 liraya çıkan peynir için de yap bir şeyler bir zahmet... benim cebimden çıkarken hiç sorun yok! 4 bin liralık laptop fiyatı 6 bin tl olduğunda bilmem kaç bin tl vergi bindirmeyi biliyorsunuz ona da bir sey yapın o zaman. öyle kağıt üzerinde enflasyonu %10 göstermekle olmuyor bu işler! aptal değiliz en az sizin kadar matematik biliyoruz.

edit2: halâ kanun var en fazla %2 olabilir diyen var. mesele %2, %5 meselesi sanıyor adamlar ciddi ciddi. ayrıca ben, 'bu ülkede kanun var' diye güven duymayı bırakalı epey zaman oldu, kanundan daha önemli olanlar var. hala kanun var diyebilen varsa ya çok saftır, ya da kanundan önemli kişilerle sağlam ilişkileri vardır.
hesabın var mı? giriş yap