• biraz once twitter da denk geldigim ıstanbul uskudar'da cocuklarin kitap okumasi icin caba sarfeden bakkal.

facebook metni;

merhaba çare sakinleri.. bugün sizlere çocukların parayla satın alabilecek bakkal ihtiyaçlarını okuma-öğrenme karşılığında veren bakkal kanber amca'dan bahsetmek istiyorum. kendisi kapısının önüne koyduğu çocuk kitaplarını sokakta ki çocukların okuması ve okuduktan sonra kitabı kendisine anlatması karşılığında bakkalından istediğini alabilme imkanı sağlıyor. ancak kendisinin çok daha fazla kitaba, çocuklarında bunları okumaya ihtiyacı var. elinde çocuk kitabı olanlar paylaşırsa çok insanı mutlu eder. şimdiden herkese teşekkür ederim. mimarsinan mah. dibekçi ahmet sok. no.4 uysal bakkal. istanbul-üsküdar"

not : o civarda oturan arkadasla tam teyit ederlerse bizler izmirden kitap gonderecegiz.

not2: eger baska baslik var ise ozur dilerim. ben bulamadim.
  • ilgi görmemesine şaşırdığım pırlanta gibi amca.

helal olsun diyorum ve arttırıyorum
  • oğlu ayrı kendi ayrı adam gibi adam

sözlükte pek sallanmamış olması tuhaf. gerçi sağda solda da pek haberine rastlanılmıyor. belki bakkal kanber, kanber uysal, uysal bakkal diye falan başlıkları çoğaltmak lazım.

az var böyle insan. türkiyenin her yerinde en az birertane böyle şeyler yapan insanımız olsa, ülke bambaşka olur.

ha bir hikayesini anlatan link verim
    https://papiroom.com/…dava-veren-bakkal-kanber-amca
  • dünya güzeli bir insan.

kendi deyimiyle 'zengin' değil, ufak bir bakkal işletiyor. bu bakkala kitaplar koymuş ve bakkala gelen çocuklara bu kitapları hediye ediyor. çocukların bu kitapları okumaları için gerekli motivasyonuysa ''gelip bana kitabı anlatırsanız bakkaldan istediğin şeyi alabilirsiniz.'' olarak sağlıyor. bahsettiği bu ödülüyse ''bir çocuk en fazla ne alabilir? cips alır, içecek bir şey alır.'' olarak tanımlıyor.

kanber amca bize dünyanın en güzel özetidir aslında. kendisi okuyamadığı için çocukların okumasını isteyen, bunun için ticari bir işletmesini karşılık beklemeden sağlamaya çalışan bir insan. çizgi roman sayfalarında aradığımız kahramanlardan daha büyük, hepsinden milyon defa daha gerçek bir kahraman kanber amca.
    açıkçası beni sözlükte fazla ilgi görmemiş olmasından ziyade kanber amca örneklerinin az oluşu üzüyor. düşünsene; mahallende tarihi geçmiş sütten elde edeceği üç kuruşun derdindeki, mahallede yalnız yaşayan kadınların eve kimlerle girip çıktığını gözetleyen bakkallardan kanber amca gibi örneklere uzanan bir yol. bomboş bir yol, kimse yok. kanber amca ''çocuklar okusun, günde 10-20 lira cebimizden versek nedir ki?'' diyor, günümüzde ne kadar uzak kaldığımız bir şey kanber amca.

kanber amca kendi deyimiyle okumamış ya da daha doğrusu okuyamamış. nefret etmiyor, daha çok param olsun demiyor, hele ''bana ne kardeşimben ekmeğime bakarım!'' hiç demiyor.

kanber amca yalnızca zengin olmadığı konusunda yanılıyor çünkü böylesine zengin insan kalmadı, son kalanlar da hızla tükeniyor.
  • ''çok güzel bir adamsın be'' dedirtmiş amcadır. işte cahilliğin veya aydın kişi olmanın sadece eğitimle alakalı olmadığının en büyük kanıtı.

adam bizi yönetenlerde bile olmayan bir vizyona sahip.
  • sen ne güzel bir esnafmışsın öyle kanber amca. elleri öpülesi adam.
  • sayıları az olan güzel insanlardan.

https://twitter.com/…akli/status/912315934597140482
  • sabah sabah gülümsetmiştir. ne güzel yürekli bir adammışsın sen, güzellikler gör inşallah.

tek tük kalan güzel insanlardan biri. bakkalında çocuklara ücretsiz olarak kitap dağıtıyormuş, gel istediğini seç al oku, sonra bana anlat tekrar bakkaldan istediğin bir şeyi al diyormuş.

ponçik yürekli.
  • "okuduğunu gelip bana anlatacaksın ve karşılığında bu dükkandan ne istiyorsan alacaksın"...

devletin vermediği teşviği, küçücük dükkanında vermeye çalışan yüce gönüllü insan, umarım kazancın bol olur. bu ülke, senin gibi okumadığı halde, okumanın erdemine inanmış insanlar sayesinde büyüyecektir. önünde saygıyla eğiliyorum.
  • üsküdar'da bir bakkal. güzel insan. çocuklara kitap sevgisi aşılamaya çalışıyor. şuradan izlemelisiniz.
hesabın var mı? giriş yap