• türk silahlı kuvvetleri'nin 08-14 aralık'ta kuzey ırak'ın zap ve hakurk bolgesinde konuşlanmış olan pkk'lılara karşı başlatmış olduğu, yavaş ve adım adım kandil yönüne doğru aüpürme ve üs kurarak ilerlediği operasyon.

medyada çok yer almasa da tsk kuzey ırak'taki bazı bölgeleri terör örgütünden temizledi. hatta tıpkı afrin'de olduğu gibi ortaya yeni bir harita çıktı.

https://www.stratejikortak.com/…durum-haritasi.html
  • edit: başlık aslında (bkz: kuzey ırak pkk operasyonu) idi sonra tekrar buraya taşındı. teşekkürler.
  • uzun süredir çukurca ve şemdinli'nin güneyinde bir güvenli cep yaratılmaya çalışıyordu, şimdi kandil'e kadar uzanan bölge belli ki ırak ve iran ile anlaşmalı olarak temizleniyor.

son durum
  • bu operasyon gündemde hiç yer tutmuyor. detaylarını merak ediyorum.
  • umarım siyasi malzeme galine getirilmez, vurduğumuz leş olsun.
  • iran ile ortak hareket edilmedikce ne yazik ki sonuc alinamayacak operasyondur.

kandil dagi ilginc bir konuma sahip. toplamda 3 giris/cikisi var, biri ıran tarafinda digerleri ıraq tarafinda. vaktiyle ıran pjak'i bitirirken kandil'e dokunamamistir zira saldirinca kck hemen ıraq'a siginmistir. ayni sekilde saddam da bir halt yiyememistir zira ıran'a kacis yolu aciktir.

kandili dusurmenin tek yolu hem ıran hem ıraq tarafindan eteklerinin cevrelenip 'grid by grid' temizleme operasyonu yapilmasidir.
  • eğer olursa, siyasi malzeme yapılacaktır sonuna kadar.
    afrin'in ekmeğini yediler, filistin'in ekmeğini de yediler şimdi sıra geldi kandil.
    posterler ile istanbul'a "afrin fatihi" yazdı lan adamlar. böyle mallığı dünyada göremezsiniz.

(bkz: afrin fatihi recep tayyip erdoğan)
  • siyaset üstü bir durum. ülke içerisinde herşeyi eleştiririz, yeri gelir üsluplar sert olur kalp kırarız ancak mevzu vatan menfaati ise sonuna kadar isimlere bağlı kalmadan ordumuzun arkasında oluruz. siyasete malzeme edilmemesi gereken bir durum ama sanmam yine siyasete alet edilip oy devşirilir. bekleyip göreceğiz.

allah yardımcınız olsun asker kardeşlerim, abilerim, komutanlarım.
  • türkiye cumhuriyeti’nin bekaası için türk halkı olarak kalpten desteklediğim operasyon. umarım tek bir askerimiz burnu kanamadan sağ salim döner.
  • askerimizin tek bir sıyrık dahi almadan başarılı olmasını istediğim operasyon.
hesabın var mı? giriş yap