• (bkz: sultan cave suites) ozellikle instagram'da yabancilar arasinda cok populer. en iyi zengin, gosterisli, manzarali instagram pozlari orada veriliyor sanirsam.
  • açılın ben uzmanım!

aslında değilim ama çocukluğumdan bu yana bu bölgede o kadar çok otel gezdim ki benden daha uzman olmayı hak edeni ile zor karşılaşırsınız.

edit: bu arada kapadokya otellerini tek tek listelediğim internet sitemin linkini paylaşacaktım ama kendi sitesinin reklamını yapmış dersiniz diye paylaşmadım.

şimdi kapadokya otelleri dendiğinde akıllara sadece nevşehir il sıınırı, ilçeleri ve kasabalarındaki oteller gelir. bu sebeple saymaya kapadokya otelleri listesinde nevşehir il merkezinden başlayacağız.

bazı oteller istisna sayılacak kadar özeldir. yalnızca o otellerde gerçekten zevk sahibi insanlar konaklayabilir. yada konaklamaktan memnuniyet duyabilir. bu oteller benim nazarımda: sacred house, kayakapı ve museum otel'dir. aklıma gelen birkaç tane daha var ama onlara ayrıca değineceğim.

nevşehir otelleri

kayadan oyma oteller sadece nar kasabasında bulunur. onda da sadece bir tanesini tavsiye edebilirim. neyse birazdan o otellerden bahsedeceğiz. merkezden başlayalım.

crowne plaza: eski devlet hastanesinin bulunduğu yere alışveriş merkezi yapıldı. alışveriş merkezi ile yekpare bir görüntü veren crowne plaza da nevşehir'in tam ortasında karşımıza çıkıyor. nissara avmye doğrudan otelin içinden giriş yapabilirsiniz. en üst katındaki restoranından nevşehir'in tamamını görebilirsiniz. odaları çok çok başarılıdır. özellikle yatak ve yastıkları eşsizdir! küçük bir havuzu var, sauna, spa vs. kimse kapadokya tatilinde havuza girmek istemez ama ilgileniyorsanız ortalamadır. nevşehir'in daha merkezi bir oteli yoktur. en merkezi olanı bu!

turizm lisesi: nevşehir'in ilk açık havuzu buradaydı. kapatmışlar havuzunu. odaları nispeten eski olsa da fiyat - performans bakımından tercih edilebilir bir oteldir. sadece konaklamak isterseniz deneyebilirsiniz.

hotel seven brothers: nevşehir'in en eski otelleri arasında yer alır. eskiden orsa vardı. ordu evi yani tam onun karşısındadır. küçük bir otel ama burada da konaklanabilir.

hotel nisa: eski otellerden konu açılmışken atlamak olmazdı. burası da merkezi bir konumda yer alır. nevşehir valiliğinin hemen karşısındadır. özellikle merkezde işiniz varsa kalabilirsiniz. altında yada yanında etçi mehm-et var. orası da çok lezzetli beyti yapar tavsiye edebilirim. eskiden otelin arka bahçesinde iki tane çok güzel av köpeği vardı. ne oldu acaba o köpekler hep merak etmişimdir.

hotel altınöz: eski borusun köprünün orada, çok merkezi bir noktada bulunur. şimdi borusun köprü yok ama adını burada kalsın diye yazdım. 4 yıldızlı bir oteldir. kaliteden hiç ödün vermediler çok eskiler. hemen karşısında otoparkı var. nevşehir'de otopark bulma konusunda en zorluk yaşayacağınız noktada olmasına rağmen kendine ait otoparkı olması büyük bir artıdır.

şimdi diğer otellere haksızlık yapmayalım aklıma geldiği kadarıyla merkezdeki otellerin adlarını veriyorum. herhangi bir olumsuzluklarını duymadım bilmiyorum deneyip denememek size kalmış.

kapadokya safir hotel ve grand öztürk otel: bu iki otelde, nisa otelle, altınöz otel arasında yer almaktadır. merkezi otellerdir, standart business tarzında hizmet sunarlar. otopark sorunları vardır. ikisi de yanyanadır.

hotel business han: bu da kaliteli bir otel olarak ön plana çıkıyor. ilçe dolmuş durağına çok yakın. vale hizmetleri vardır diye düşünüyorum ama yoksa otopark çok çok ciddi bir sorun olur. öğrenir burayı güncellerim.

daha fazla otantik yani bölgeye uygun oteller arıyorum mu diyorsunuz? nevşehir merkezde nar kasabasında hem merkeze yakın hem de kayadan oyma oteller bulmak mümkündür. bu otellerin isimleri ise şu şekildedir.

nar kasabası oteller: nar cave house, duru cappadocia stone house, atilla's cave hotel, cappadocia alaz cave otel

yukarıda adını yazdığım otelleri çok beğenirim. özellikle duru cappadocia stone house, çok yeni bir oteldir. konaklamadım ama birkaç arkadaşımı yönlendirdim memnun kaldılar. nar cave house ise gerçekten güzeldir.

şimdi gelelim uçhisar'a

uçhisar otelleri

o kadar çok ki, o kadar çok ki yazmak bile zor olacak zaman içerisinde güncelleyerek devam edelim.

kaya otel: en eski, en bilindik otelidir. eski iş güvenliği uzmanı çok samimi arkadaşım olurdu. o sebepten çok yanında gitmişliğim vardır. ben çocukken bu otelde çok düğün olurdu hep imrenirdim. kaya otel, güvercinlik vadisine bakar. eski bir oteldir.

taşkonaklar: adı ile müsemma (hep bu kelimeyi kullanmak istemiştim) eski bir volkanik kayacın oyularak otel haline getirildiği standart lüks kapadokya oteli konseptindedir.

ccr: gerçekten lüks bir otelde mi kalmak istiyorsunuz? daha lüksü vardır, illa ki vardır ama başlangıç için bu fazlasıyla yetecektir. tarihi uçhisar silüetinin büyük bir kısmını bu otel kaplar. eskiden arabaların boş viteste yukarı yukarı çıktığı bir rampa vardı. bu otel oradan baktığınızda gördüğünüz eski evlerin tamamının otele çevrilmiş halidir. ben birkaç sene öncesinde bir yılbaşı gecesinde konaklamıştım. çok iyiydi...

the rupestral house: güzeldir, (sonra dolduracağım)

ahiyan otel: yeni açılmış (gidenler beğendiklerini söylüyor) sonra detaylıca bahsedeceğim. büyük ve eski bir taş konak görünümünde ama eski değil.

museum hotel: bazı güzellikleri yazmak zaman kaybıdır. çünkü doğru kelimeleri asla bulamazsınız.

ariana sustainable luxury lodge: ben kelimelerimi israf etmek istemiyorum. çok güzel otel be abi, çok güzel. paranız varsa benim yerime de kalın la.

pigeon hotel: uçhisar'ın en az bilinen ama en güzel otellerinden biridir. kalınabilir.

uçhisar otelleri konusunda ajandamda yer alan 20'ye yakın otel var. detaylıca yorumlarda yazacağım. dilerseniz bana yazın elimden geldiğince özet geçerim.

uçhisar otellerine sonra döneceğim.

göreme otelleri

evet, kapadokya'nın oteller bölgesine hoş geldiniz! birkaç tane yazacağım, sonra avanosa geçeceğim.

öncelikle bu yazıyı okuyana seslenmek istiyorum. kendini kasma! yattığın yerden balon görmeye çalışmak çok saçma bir istek. otelleri arayıp odadan balonları görebilir miyim? diye sormayı bırak. sabah kalk, balon kalkışını izlemeye git.

sizin birbirinize hava attığınız oteller varya, ben o otellerin otel olmadan önce, eski sahiplerinin çok çayını içip masalarında yemeklerini yedim. o sebepten hafızamda ki göreme'de dolaşırken karşıma çıkan otelleri öncelikle yazacağım. sonradan diğer otellere de yer vereceğim.

mystic cave: çok güzel be

shoestring cave house: yeni keşfettim, illa ki bilenler vardır. gerçekten çok güzel bir otel tavsiye edemem çünkü kalmadım ama kalmayı çok isterdim.

mithra cave kapadokya: benim için çok özeldir. olumsuz yorum yapan kimseyi görmedim. tavsiye ederim.

panoramic cave: şu ara misafirlerimi buraya yönlendiriyorum. birazcık ortalama üstü fiyata sahip yine de göreme'de kalayım derseniz denenebilir.

kelebek special cave hotel: eski ismi kelebek pansiyondu sanırım. çok başarılı bir otel, eski bir konak yada eski bir evin yerine inşaa edilmiş. sonradan daha güzel bir hale bürünmüş. önceden akşamları değer verdiğim insanları buraya çay - kahve içmeye götürürdüm. uzun zaman oldu yine de güzeldir.

göreme'den çavuşin'e gececeğim. teknik olarak göremede sayacağım bu otelleri şimdilik yazmayacağım. şimdi avanos'a geçebiliriz.

yada geçmeyelim. sonra yazayım zira çok yoruldum sözlük. bana biraz zaman ver sonra devam ederim.
  • fakir fukara listesi olan oteller..

taşkonaklar'ı listenin pahalısı ilan eden adama şunlar ne ulan o zaman demek isterim:

(bkz: argos in cappadocia)
    (bkz: museum hotel)
  • tek geçilecek tek otel için (bkz: museum hotel).
  • uçhisar kaya otelinde 2 gün konakladığım bir dönem olmuştu;
    dünyanın ilk kaya oteli diye söyleniyor ama net bir bilgi olmadığını düşünüyorum.
    güvercinlik vadisi kayalarına inşa edilmiş etkileyici bir otel .
    sabah kalktığınızda 5 -6 saatlerinde gördüğünüz manzara gerçekten de etkileyici ve uzun süre unutamayacağınız güzellikte.
    odalar tamamen taştan oyma yapılmış, biraz dar.
    odaların hepsinin terası var ve ortak bir avluya bağlanıyor .
    açık büfesi fena değildi,ama çok beğendimi söyleyemeyeceğim.

ben neşet babanın konakladığı oda da kalmıştım.
    görsel

bu da manzarasi:
    görsel
  • yıllar önce okulun mezuniyet balosu için perissia oteline gitmiştim. hizmeti ve eğlencesi güzel bir oteldi. şimdi daha gelişmiştir umarım. dev gibi bir konferans salonu, banyosunda küveti, açık ve kapalı yüzme havuzu mevcuttu.
  • evlilik yıldönümü sebebiyle ve o tarihlerde oradan geçme nedeniyle bir otel aramaktayım. 1 gece konaklacak ve 6 aylık bebekle olacak. yıllar önce kaldığım, beğendiğim otelin adını unuttum. çok otel var. özellikle oda konforu iyi, bebekli konaklamalarda önerisi olan var mı? yakın zamanda tecrübesi olan?
  • sapanca dolandırıcıları burada da var mı merak ettim doğrusu, gene de dikkat etmekte fayda var.
hesabın var mı? giriş yap