• karabuğdaygillerden, tohumları için yetiştirilen, bir yıllık bitki (fagopyrum).
  • (bkz: buckwheat)
  • (bkz: blintz)
  • (bkz: greçka)
  • lat. fagopyrum esculentum
  • migroslarda 1 kilosu 6.90 sana satılan internetten www.karabugday.com adresinden satınalınabilen bir tahılsal urun.

http://www.polskaturka.com/…2/08/karabugday_16.html
  • karabuğday (fagopyrum esculentum), kuzukulağıgiller (polygonaceae) familyasından fagopyrum cinsine mensup bir bitki turuymus yani tahıl gibi görünmesine karşın tahıl değildir. rusya, ukrayna, kuzey ve doğu avrupa, kuzey amerika, japonya ve çin gibi ülke ve bölgelerde üretilmektedir. oda sıcaklğında suda bir saat beklese bile pişmeden de yenecek hale geliyormus. salatalarla, çorbalarda, dolma içlerinde ve tek başına yenebilen harika besleyici, hem zengin hem lezzetli bir ürünmus. glüten içermediği için (gluten-free) glüten alerjisi olanlar ve çölyak hastaları için ideal bir pilav, makarna, ekmek vs alternatifidir.

insan vücudunda bağırsakların çalışmasını destek-leyen, vücutta yağ toplanmasını engelleyen, koles-terolün azalmasını sağlayan, kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucu etkisi olduğu bilinen lig nan maddesini içeren, safra taşı oluşumunu engelleme-de yardımcı görev üstlenen, kan şekerinin daha iyi bir biçimde kontrolünü sağlayan ve bu özelliğiyle şeker hastalığına ve hastalarına iyi gelen, açlık duy-gusunu bastırmada üstlendiği işlevi büyük olan bir gıda ham maddesidir. bileşiminde yüksek düzeyde protein, özellik-le tahıllarda sınırlı miktarda bulunan ve temel ami-noasitlerden biri olan lisin, diyet lif, vitamin (b1 ve e), mineral madde ve linoleik asit gibi temel çoklu doymamış yağ asitlerini içerir, ayrıca rutin ve qu-ercetin antioksidanlarını bünyesinde bulundurur.
  • ilk başta yadırganan, ama sonradan çok sevilen bir tür buğday. ukrayna'da okurken bolca yerdik, süper sosları vardır rusların, o soslarla mükemmel olurdu. azerbaycan dönüşünde aldım torba torba, keyifle yiyoruz efendim.
  • düşük kalorili olduğundan mı nedir son günlerde haşlamasının önerildiğini gördüğüm tohum.
    şekeri de dengelediğini okumuştum.
hesabın var mı? giriş yap