şükela:  tümü | bugün soru sor
 • deniz yedeksubay adaylarının da eğitiminin yapıldığı yer. denizcilerin çoğu eğitimi burada olur. en son komutanı tuğa. abdullah mete 'ydi.
 • yedeksubay adayi olarak egitimimi halen yapmakta oldugum yer. 25 subat'ta mezun olup gidecegim yeri ise merak icinde bekliyorum.

  burada acemiliklerini yapacak kisilere bir kucuk not:
  yalova asagidaki 5 il ile ayni garnizon sinirlari icinde sayildigindan bu illere evci cikmak mumkundur:
  istanbul, izmit, adapazari, bursa, yalova

  burada yedeksubay adayi olanlar 4 kisilik odalarda, surekli sicak su esliginde ve guzel yemekler yiyerek acemiliklerini yaparlar.
 • amerikan filmlerinden cikmi$ ilginc mekan.

  kibris harekati karari ile amerika turkiye'ye ambargo uygulamaya ba$ladiginda, ecevit hukumeti de "sen de o zaman uslerini bo$alt" demi$, boyle amerikalilar tarafindan sovyet rusya'yi dinlemek icin kullanilan hava ussu turk deniz kuvvetlerine gecmi$itr.

  rusya'yi dinlemek icin kurulmu$ olan dev anten (elephant cage) 1990larda hurda olarak satilmi$tir. zira amerikalilar tarafindan kullanilmaz halde birakilan bu antenin hurda degerinden ba$ka bir degeri kalmami$ti o zamanlar.

  lojmanlar bolgesi tam olarak bir amerikan filmini andirmaktadir. tek ve cift katli,bahce icinde prefabrike evler bulunur. kullani$li ve depreme dayanikli evlerdir bunlar.

  eskiden evlerin dolaplarinda, ardiyelerinde beyzbol sopalari, toplar, bozuk paralar falan bulunurdu, amerikalilardan kalma. nitekim 60lardan kalma firinlar, buzdolaplari..vs. halen kullanilmaktadir bu evlerde.

  sokaklarda, parklarda ve bahcelerde cocuklar ne$e icinde oynarlar. sinemasi vardir buranin bir tane ki orada da cocuklar sinir bozucu bir bicimde ne$e icinde oynamaktadirlar.

  eskiden plaji da kullanimdaydi bu ussun, denizin deniz oldugu zamanlarda yani. sonra deniz kirlendi, hayat degi$ti.

  bamaba$ka bir yerdir egitim merkezi. terkedilmi$ bir havasi vardir soguk gunlerde. yazin ise mangal kokulari.
 • hayatımın en guzel 2 dönemimi geçirdiğim mekan..(ilkokul öncesi ve lise sonrası)..herkesin bisikleti vardır,öğrenciler okula,subaylar astsubaylar da işlerine bisikletleriyle giderler..subay ve astsubay gazinosu olmak üzere 2 adet gazinosu bulunur.bu gazinolara giriş çıkışlarda kimlik,saç,sakal sorunu hiçbir zaman çıkmaz.astsubay gazinosu daha bi güzeldir.en ucuz(ve en tatlı) tekilayı,votkayı buralarda içebilirsiniz.hala özlerim oralarda sarhoş olup gece eve yürüyerek dönmeyi,parkta oturup hava almayı.
  gazinolardan başka bir adet sineması,bir adet internet cafesi,piknik sahaları,basketbol sahaları,futbol sahaları,cafesi,ufak bir hayvanat bahçesi ve dümdüz yolları vardır..eğer kafa dengi birkaç arkadaşınız varsa hiç sıkılmadan günlerinizi geçirebilirsiniz.
 • internetin çok ucuz olduğu mekan.
 • lojmanlarında bir süre kaldığım, yaz sabahlarında, etrafta beyaz beyaz adamların dolaştığı, kendimi 60lı yıllarda amerikayı anlatan filmlerden fırlamış gibi hissettiğim mekan. gazinosunda dünyanın içkisini içtikten sonra, getirilen hesaba bakarak ''1 sıfır eksik yazılmış, düzeltelim.'' demişliğim ve rezil olmuşluğum bile vardır.*
 • deniz yedek subay adayı olarak 2.5 ayımı geçirdiğim yer. askerliğin askerlik olmadığı, insanı germeyen, "ulan niye daha erken askere gelmedim" dedirten, tatil köyü kıvamında, huzur kaynağı mekan.
 • bir akrabam sayesinde 10 gün kadar lojmanlarına misafir olduğum, gerçekten dizi ve filmlerdeki amerikan kasabalarına benzeyen, birçok imkanın bedavaya veya çok ucuza sunulduğu askeri üs. oldukça büyük bir alanı kaplayan radarın (veya antenin) ise kibrit kutusu büyüklüğündeki beyninin amerikalılarca götürülmesi nedeniyle çalışmadığı geyiği yapılırdı o zamanlar.
  (bkz: elektronik aletlerin beyni)
 • askerlik icin ideal mekan.meslek kurrasiyla uzun donem denizci olduysanız 18 gun sadece yemin toreni provası yapar ,2 gun atıslarla ilgilenir,2 kez sinemaya gider teneffüshanede bol bol bilardo masatenisi oynar sigara içersiniz.komutanlarının cok munis ve beyefendi insanlar olduklarını bizzat müsahade ettim.her askerin hayali olsa gerek.
 • kısa dönem asker olarak 4 ayımı geçirdiğim yemekleri çok bol ve sıcak, sinemada sigara kabuklu yemiş küfür konuşma ve bilimum olayların yaşandığı. sinemanın her bölümünün ayrı bölükler tarafından istimlak edildiği yer. sabahları güzel poaça satılır kantinde. geyik mekan. herşey serbest. biz kalamasakda yaz aylarında açık havuz faaliyete geçiyormuş ve abazan türk askerlerine seyirlik temaşa oluyormuş.