• boş başlıklarda bugün.
  • karım demeyin, bayan demeyin . bi bitin artık yahu.
    karı-koca ve bay-bayan şeklinde her iki cinsiyet için de eşdeğer kelimeler vardır, alternatiftir, kullanılır.
  • gözümüz yollarda, aşkımız dillerde, neredesin gel artık bekletme (bkz: derdini sikeyim butonu)
  • (bkz: eşim olma karım ol)

hele bi bakıverin o arada soluklanırsınız yeğenler!
  • bi siktirin gidin derde bak ya. koca kelimesine neden takmadin da kari kelimesine taktin. yani senin kulagina hos gelmiyor diye litaraturden mi kaldiralim? sen kullanma ayı.
  • kötü anlamda kullanılmadığı için karım kelimesinin kullanılmasında sakınca yoktur. sebebi;

çünkü “koca” bilge demektir, yüce demektir. koca demek, dağ demektir... ve ne kadar yüce olursa olsun, üstünde kar olmayan dağ eksiktir. dağların yücesine kar yağar diye kadına da “kocanın karı” demişler.

edit: evli olduğumda kocam bana karım diyordu. rahatsız olmadım.
    yine evlenirsem kocam bana karım desin. ay allah söyletti galiba. durun bir. içime doğdu.
  • bu ülkenin 2002 ye kadarki medeni kanununda kadının evlilik içindeki rolüne “karı” denmişti. bu kadar kaba olsaydı, cumhuriyet tarihinin incelik ve nezaketten anlayan insanlarının yaşamış olduğu ilk 75 senelik kısımda bu hataya mutlaka ama mutlaka düşülmezdi.

nitekim yeni kanunun yazım tekniği, karı-kocanın eşitliğini esas aldığından ötürü bu ifadeler yer almamış ve “eşler” ifadesi tercih edilmiştir.

kelimelere anlamlarını verenler biz insanlarız. karı koca kelimelerinin linç edilmesi, biraz bilgisizlikten ötürü bana kalırsa.
  • literatür de çiftler karı-koca olarak ifade edilir o yüzden bi sakınca yok oyna devam.
hesabın var mı? giriş yap