şükela:  tümü | bugün
  • 1877 doğumlu alman psikiyatr. sigmund freud onun için ''en iyi öğrencim'' dermiş. 1925'te ölmüştür.
  • anoreksiya nervozadaki bedenin*, tüm varlığı ile penis ile özdeşleştirildiğini düşünen fantastik psikanalist.
  • küçük kitabı veya makalesi güneş-kralın psikanalizi türkçeye ali nahit babaoğlu tarafından kazandırılmış ve bir cep kitapçığı olarak basılmış sigmund freud'un parlak öğrencilerinden psikanalist.

(bkz: sabina spielrein/@ibisile)
  • ne kadar fantastik olsa da belki de en sadık freudyendir. gelişim dönemlerini tekrardan ele alıp düzenlemiş, genital öncesi seksüel aşamaları ikiye bölmüştür: iyi huylu ve kötü huylu(literatürde ne diye geçer bilmiyorum, ben böyle demeyi tercih ettim). çocuğun bulunduğu ilk dönem iyi huylu oral dönemdir. bu dönemin temel aktivitesi emme işidir, çocuk haz nesnesini bütüncül olarak içine alıp ele geçirmek ister. yani içe alma arzusu da bu dönemin özelliklerindendir. sonra dişler çıkar ve oral sadizm(veya oral elezerlik), dolayısıyla kötü huylu oral dönem meydana gelir. böylece çocuk haz nesnesini sadece ele geçirmek istemez, aynı zamanda ısırıp parçalamak da ister. anal dönemde ise ilk kötü huylu anal dönem ortaya çıkar, çocukta enkontinans işleyiş görülür, yani boşaltım benimsenir, çocuk sıçtıkça sıçar, işi gücü sıçmaktır; çocuk agresyon içerisinde yanıp tutuşmaktadır ve silahı dışkılarıdır. ardından iyi huylu anal dönem gelir, bu dönemde de çocuk boklarına sempati beslemeye başlar ve bokunu püsürünü tutma mekanizması geliştirir, bu da yine sevilen bir nesneyi içerde tutmayla ilişkilendirilir.

abraham'ın favori çalışma alanı melankolidir. hastalarının bir çoğunun geçmişinde bakıcılarına dair bir hayal kırıklığı ve bakıcıların sağladığı bir narsistik kırılganlık fark eder. o günden bugüne sevgi nesnelerine karşı düşmancıl bir tavır almadan duramamaktadırlar. bu melankolik hastalarda, oral fiksasyon olduğunu söyler, ama oral fiksasyon olan herkeste melankoli olacak diye bir şart yok tabii ki. eğer oral fiksasyona sahip kişide sevgi nesnesine karşı yıkıcı hisler varsa, melankoli de görülür.