şükela:  tümü | bugün soru sor
  • leyla erbil'in cem mumcu'nun yazın kabiliyetini anlatmak için kullandığı kelime.
  • bakhtin’in icat ettiği sözcük. karnaval halinde yaşanan durum. nedir karnaval bakhtin’in düşüncesinde. karnaval bakhtin’e göre, farkın reddedildiği, özne pozisyonlarının homojenleştiği, sınıfsal eşitsizliklerin, antagonizmanın çarşı iznine çıktığı, hiyerarşik yapıların, ilişkilerin hükmünün olmadığı, yasa(k) ve kısıtlamanın askıya alındığı, sahte tavırların olmadığı, özgür, sahici etkileşimlerin yaşandığı, kahkaha, çılgınlık, oyun anı, yeri. bakhtin romantize ve idealize ederek bu karnaval haline devrimci potansiyeller atfeder.
  • kendisinin kanlı canlı pek güzel bir örneği için (bkz: 28 mayıs 2013 taksim gezi parkı işgali)
  • sanırım the deer hunter filminin meşhur düğün sahnesi biraz bu ruhu yansıtır. gerçi burada pek hiyerarşik bir ortam yok, ama zorlarsak, eriyen görevler ve tanımlamalar var diyebiliriz. bir şeyin karnavalesk olması için mevcut dikey mesafelerin ortadan kalkması gerekiyor biraz. örneğin normalde erkek eline dokunmayan başötülü bir kadının, bir düğün esnasında yabancı erkeklerle el ele omuz omuza halay çekmesi gibi. burada düğünün atmosferi, dinin baskılayıcı ruhunun gevşemesine neden oluyor.

    tam olarak karnavalesk midir karar veremedim, zira burası bir yoğun bakım ünitesi, ama sanırım kastedilen ruh biraz şu: (bkz: yoğun bakımda halay çeken hasta bakıcılar). eğer bu görüntüler bir düğün salonunda çekilseydi, karnavalesk olurdu. ama burası bir yoğun bakım ünitesi. bu karnavalesk'ten çok öte bir şey olmalı.
  • leyla erbil'in cem mumcu icin kullandigi kelime. "bu genc yasta nasil boyle karnavaleks bir ustalik edindi bilemiyorum, demistir "muallakta, araf'ta ve duslerde" isimli kitabini elestirirken.