• tarihin emanetleri - karslı almanlar

trt'nin çektiği belgeselde, ailesiyle zor şartlarda yaşayan, yine de mutlu olduklarını söyleyen agust, yaşadığı köyde birçok işi yapıp , yine de asgari ücretten daha az kazandığını söylüyor. yetkililerden tek istediği çalışabileceği iş.

kars'ta kalan son renklerimizden olan agust ve ailesine umarım gereken imkanlar sağlanır.
  • kars ve ardahan illerinde yaşayan alman topluluğa verilen isim.
    türkiye'nin kuzey doğu ucundaki etnik çeşitliliğin ne yazık ki solan renklerinden biridir kars almanları .tıpkı kars'taki kazaklar ,estonlar,malakanlar gibi bu şehre -ve bölgeye- 1878-1918 döneminde yerleşmişlerdir.
    peter alford andrews "türkiye'de etnik gruplar" adlı önemli eserinde bu halka rusça alman anlamına gelen "nemets" kelimesinden bozma "nemis" de dendiğini yazar.
    kars gravyeri gibi bir lezzeti borçlu olduğumuz bu halkın nüfusu bugün muhtemelen 100'ün altındadır.
  • bir arkadaşımın gönderdiği trt'nin yapmış olduğu belgesel ile haberdar olduğum belki de türkiye'deki en ilginç azınlığı oluşturan almanlar.

alman-rus harbi'nde ruslara esir düşen bu almanlar evvela estonya'ya daha sonra da 93 osmanlı-rus harbi sırasındaki 1877 kars muharebesi sonrasında kars'a sürülmüşler. yüz yıldan uzun bir süredir bölgede kurdukları köyde yaşamlarını sürdüren bu insanlar, zaman içerisinde sağa sola ve hatta almanya'ya geri dönmüşler en nihayetinde de oldukça az sayıda kalmışlar.

yalnız videoda anlatılan aile, devlet olarak durumu ele alış biçimimizi tüm saflığıyla gözler önüne sermekte. devlet televizyonunun yapmış olduğu bir belgeselde insancıklara iş dilendirtmeleri canımı sıkmıştır. youtube'daki yorumlardan okuduğum kadarıyla da insanların durumları hiç de iyiye gitmemiş. velhasıl çok az kişinin haberdar olduğu enteresan bir vaka olarak tarihte yerini almıştır.
  • trtnin yayınladığı duygusal öğeler barındıran bir belgeseldir.

bu kadar dürüst,çalışkan, hoşgörülü ve yardımsever bir aile olmalarına rağmen maddi olarak çektikleri zorluk, bu dünyanın adaletinin olmadığının bir göstergesi.

belgeseli şiddetle tavsiye ediyorum.

insanlar birbirine karşı saygılı ve sevgili olursa eğer, 2 dinin tek bir hanede doğal bir şekilde yaşanmasının hiçbir kötü yani olmadığını gösterdiler bize. resmen günümüz terörizmine, ayrılıklara, savaşlara cevap niteliğinde bir duruş sergilediler.

harikasınız. gerçekten harikasınız. sizden insanların öğrenmeleri gereken çok şey var. umarım en kısa zamanda maddi manevi yeterli tatmine ulaşırsınız.

ve son olarak bir youtube kullancısından alıntı
    “almanya 3.5 milyon türke bakabiliyorken, türkiye tek bir almana bakamadı”

söyleyeceklerim bu kadar.
  • bu grubun türkiye'deki son yaşayanları avgust albuk ve kız kardeşi. avgust abi kars karacaören köyünde, karısı türk, erzurumlu, 1 kız 1 erkek çocukları var. avgust abi lise mezunu ve kalifiye eleman olmasına rağmen işsizlikten ve yoksulluktan 15 senedir kurtulamamış. çobanlık yapmış, köylülerinin hayvanlarına bakmış, traktör kullanmış. 2013'te evleri yağmurda yıkılmış çadırda yaşamaya başlamışlar, sonra tamir edilmiş. aynı yıl alman büyükelçi kendisini ziyaret etmiş. (fakat güya büyük germen ülkesi! kendisi için pek bir şey yapmamış olmalı ki rastlayamadım bir bilgiye)
    işkur desteğiyle 3 yıldır çiçek yetiştiriciliği ve beton saksı işiyle uğraşıyormuş avgust abi, facebook paylaşımlarından anlaşılacağı gibi gerçekten pırıl pırıl, dürüst, ahlaklı, çalışkan birisi; insan evladı. hala umudu var, hala zor günlerin geride kalacağı günü bekliyor, çabalıyor.

keşke imkanım olsa da kendisine onlarca saksı siparişi verebilsem. kars, kağızman, arpaçay, selim, susuz, akyaka belediyeleri... yapın bir şeyler de elinden tutun bu güzel insanların.

keşke memleketin her yanındaki yoksulluğa, işsizliğe çare bulabilsek... içim kan ağlıyor binlerce güzel vatan evladının hala böyle hallerde olmasına. nerde kaldı yurttaşlık, nerde kaldı sosyal devlet, nerde kaldı eşitlik
  • videodaki agust abinin facebook adresi şu. telefon numarası da şurada. maddi manevi yardımda bulunmak isteyenler iletişime geçebilir.
  • yıllar önce august un büyük ailesi ile tanışmıştık televizyonda. o zaman annesi babası vardı. şu an bir kendisi kalmış.
    anne ve babası biz türkiyeliyiz gitmeyiz gidemeyiz bir yere demişlerdi . çok etkilenmiştim.
    august çok iyi biri. ahlaklı dürüst mütevazi. çok duygulandım hikayelerinden. annesi tam bir anadolu kadını idi. almanya zamanında bu aileye gelin demiş. anne ve babası bu topraklara bağlıyız fakiriz fakat mutluyuz gitmek istemedik almanız fakat vatanımız burası orada yabancı oluruz demişlerdi.
  • august’un facebook hesabını inceledim bu vatan kolay kazanılmadı gibi paylaşımlar yapıyor gerçekten gözlerim doldu insanın memleketi kendini ait hissettiği yermiş bir kez daha anladım
  • (bkz: agust albuk)

kendilerini anlatan belgeselde konuşurken "ben de bir türkiyeli olaraktan..." diyor ya, her şeye rağmen o kısımda boğazıma buruk bir düğüm takıldı kaldı.
  • (bkz: karstark)
hesabın var mı? giriş yap