şükela:  tümü | bugün
 • kars ve ardahan illerinde yaşayan alman topluluğa verilen isim.
  türkiye'nin kuzey doğu ucundaki etnik çeşitliliğin ne yazık ki solan renklerinden biridir kars almanları .tıpkı kars'taki kazaklar ,estonlar,malakanlar gibi bu şehre -ve bölgeye- 1878-1918 döneminde yerleşmişlerdir.
  peter alford andrews "türkiye'de etnik gruplar" adlı önemli eserinde bu halka rusça alman anlamına gelen "nemets" kelimesinden bozma "nemis" de dendiğini yazar.
  kars gravyeri gibi bir lezzeti borçlu olduğumuz bu halkın nüfusu bugün muhtemelen 100'ün altındadır.
 • 1893 alman - rus harbinden kaçan germen topluluğunun kars - karacaören kırsalına yerleşmesiyle sayıları günümüze kadar ulaşmış topluluk.
 • (bkz: #29651213)
 • konya'daki italyanlar gibi kalmayı tercih etmiş kimselerdir.
 • bir arkadaşımın gönderdiği trt'nin yapmış olduğu belgesel ile haberdar olduğum belki de türkiye'deki en ilginç azınlığı oluşturan almanlar.

  alman-rus harbi'nde ruslara esir düşen bu almanlar evvela estonya'ya daha sonra da 93 osmanlı-rus harbi sırasındaki 1877 kars muharebesi sonrasında kars'a sürülmüşler. yüz yıldan uzun bir süredir bölgede kurdukları köyde yaşamlarını sürdüren bu insanlar, zaman içerisinde sağa sola ve hatta almanya'ya geri dönmüşler en nihayetinde de oldukça az sayıda kalmışlar.

  yalnız videoda anlatılan aile, devlet olarak durumu ele alış biçimimizi tüm saflığıyla gözler önüne sermekte. devlet televizyonunun yapmış olduğu bir belgeselde insancıklara iş dilendirtmeleri canımı sıkmıştır. youtube'daki yorumlardan okuduğum kadarıyla da insanların durumları hiç de iyiye gitmemiş. velhasıl çok az kişinin haberdar olduğu enteresan bir vaka olarak tarihte yerini almıştır.
 • bugünlerdeki türkiye almanya geriliminde tarihten günümüze almanya bağlarımızla ilgili her şeyin konuşulduğu ama kimsenin aklına gelip de yazmadığı türkiye'deki etnik kökeni alman olan grup.
 • az önce ben de trt belgeseli ile haberdar oldum, üzüldüm hallerine. august abi iyi bir insana benziyor, bizde kendi halkına sahip çıkılamayınca onlara da sıra gelmiyor tabi. keşke bu zenginliklere sahip çıkılıp değerlendirilseymis ancak kendi adlarına bir şekilde almanya'ya dönmelerini dilerdim