• aslı pekmez ve kar ile yapılmışı olan, hasta da etmeyen tatlı. makbulü yazın kayalıkların arasında kalmış, erimemiş karı çıkararak yapılanıdır, kışın yapılanı aynı etkiyi yaratmaz. karı geniş bir elekte bastırarak ve erimesine izin vermeden bi anlamda süzerler ve inceltirler pekmezle karıştırmadan önce. şimdilerde tang, link vs gibi şeylerle yapıp mertliği bozanlar varmış, ama pekmez yoksa en fazla nar, kızılcık ya da kiraz şurubu kabul edilebilir, ötesi olmamalıdır.
  • çukurovanın bağrında hakiki kar sıkıntısından mütevellit, eski tip yes-frost buzdolaplarının buzluğundaki kimyasal tatlı karımsı buz kullanılarak yapılan yapay ama hala tatlı bir versiyonu da bulunmaktadır.
  • cocuklugumun namrununda toros obruklarindan atla getirilen kar ile bal,recel ve gul suyu karistirilarak haizrlanan enfes tatlimsi.
  • yemediğin zaman aklına gelmeyen, gördüğünde dayanamayıp yediğin ama yerken - bu ne yaa, çok anlamsız, dedirten ilkel dondurma.
  • annanemin, ben küçükken her kar yağdığında, dışarıdan aldığı kar ile pekmezi karıştırarak yaptığı tatlı.
    o zamanlar nedense çok enteresan çok lezzetli gelirdi, geçen senelerde kendim de yapmayı denedim ama aynı tadı vermedi...
  • kar helvası.
  • gece üç gibi kıbrıs şehitleri'nde beliren gizemli tezgahta satılan tatlı, uzun süre turşu sattığı sanılmıştır.
  • eğer toroslarda çocukluğunuzun bir dönemini geçirmişseniz , aklınızdan çıkmayan tatlıdır. adana'lıyım. ve tekir'de (adanda'ki yaylalardan biri) karı, eşşekli bir amca satardı. (geçen sene gittim. hala satıyordu.) akşam üzeri 5-6 gibi geçerdi. kapıda elimde annemin verdiği çanak ve cebimde bozuk paralarla kar satan eşekli amcayı beklerdim. bu alınan kar anne tarafından pekmez, bal, reçelle bezendikten sonra karsambaça dönüşürdü. ezcümle çocukluğumu hatırlatan tatlıdır.
  • (bkz: silifke)
  • yapımında kullanılan karın rengi hafiften sarıya çalıyorsa pek tavsiye edilmez.

zappa'dan gelsin... (bkz: don't eat the yellow snow)
hesabın var mı? giriş yap