• her bir beyit, dizenin türlü türlü dertlere şifa verdiği söylendiği ve verdiğikasîde-i bürde 161 kıta dan meydana gelmiş ve dizeler 10 bölüm halinde aşağıdaki şekildedir.

*1 – 12 hz. peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’ e duyulan aşk ve özlem.
    *13 – 28 nefsin kötülüğü ve terbiye edilmesinin gereği. nefsin isteklerinden men edilmesi.
    *29 – 58 hz. peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e övgü.
    *59 – 71 hz. peygamber sallallahu aleyhi ve sellem in doğumu.
    *72 – 87 hz. peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in mucizeleri.
    *88 – 104 kur’ân-ı kerîm’in yücelik ve erdemleri.
    *105 – 117 hz. peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in mi’racı.
    *118 –139 hz. peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ’in cihadları.
    *140 –151 hz. peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’den şefâat dileme.
    *152 –161 allah’a yakarış ve dua.

24- “(ey gönül!) nefis ve şeytana uyma ve ikisine de karşı gel. eğer nefis ile şeytan sana sözederlerse sözlerini düşman sözleri olarak bil, yorumla.(sakın ha onların öğütlerine güveneyim deme ve asla kabul etme!)”

100- “eğer kur’an-ı kerim’in ayetlerini cehennemin şiddetli ateşinden korktuğundan dolayı okursan, okuduğun kur’an’ın soğuk suyundan yardım görüp cehennem ateşini söndürürsün.”

149-“fikirlerimi allah’ın rasulü’nün övgüsüne tahsis ettiğim zamandan beri, bütün kötü hallerden kurtulmam için lüzumlu olanların en hayırlısını buldum ve bana şefaat edeceğine kesinlikle inanıyorum.”

162-“ey benim yüceler yücesi allah’ım! bütün yaratılanların hayırlısı olan sevgili habibi’nin üzerine sen salât ve selâm eyle.( çünkü, onun yüce katındaki sevgisini derecesini hakkıyla bilen ve selamlayarak o’nun hakkını hakkıyla verecek olan ancak sensin.”

***(bkz: niyazi mısri)
  • mağribi tarzda çok güzel bir icrası için:

https://youtu.be/btfjha43cgk
  • şevki efendi'nin de bir zaman felç geçirip, kaside-i bürde okuyarak kurtulduğu rivayet edilir. bunun üzerine meşk kitabına da eklemiştir.
  • "ağuyu altın tas içre sunarlar bal da onun suç ortağı."
hesabın var mı? giriş yap