• tam sözleri:

kasvetli fırtınalı bir hava
    şaşırdım yolumu karanlıkta
    bana söyler misiniz nasıl gidilir susam sokağı'na

şeklinde olan şarkı
  • doğanın "du' bi' dakika, bi' sakin ol; bir gel bakalım şöyle..." diyerek köşeye alıp yüzümüze bir miktar su atmak, varsa gözümüzdeki morluklara soğuk kompres yapmak, ağzımızdaki kanı tükürelim diye kova uzatmak gibi etkinliklerle bizi rahatlatmaya çalıştığı hava durumudur. bunu bir çeşit şefkat gösterisi olarak algılıyorsam demek; böyle havalarda hissettiğim şeyle, yemek yapan bir anne ya da anneanne* mutfakta tabak çanak tıkırtısı yaparken hissettiğim şey aşağı yukarı aynı.

güneşli havalarda insan nasıl kendini sokağa atmak istiyorsa, kasvetli havalarda da o kadar içe dönmek, zamanı sadece kendine harcamak istiyor. sanki doğa, insan kendiyle baş başa kalsın, zihnini yaşama adasın diye fırsat sunuyor bize. böyle bir başına kalınca da insan, damar yolunu kendi eliyle açıp hayatı konsantre biçimde duyup yaşıyor. şahsen "hep böyle havalarda" en yoğun işleri bitirdim, zorlu sınavları atlattım, aşık oldum, keskin virajlar aldım, kendi kırılganlığımla nasıl savaşacağımı keşfettim. yağmur her şeyi temizledikten sonra ayaklarımı silmeden dışarı çıkmamayı böyle havalarda öğrendim.
  • kasvetli firtinali bir hava
    yolumu kaybettim karanlikta
    bana soyler misiniz nasil gidilir susam sokagi'na

sarkimizin sozler boyleydi.
  • an itibariyle ankara'ya hakim olan hava.
  • sözleri:

kasvetli fırtınalı bir hava
    şaşırdım yolumu karanlıkta
    bana söyler misiniz nasıl gidilir çocuk parkına

şeklinde olan şarkı.

kurbağacık şarkının sözleri konusunda besteciye yardımcı olmuştur ve bu şekilde yazılmıştır. sonrasında kendisi ayrılacağı zaman yolunu şaşırınca "bana söyler misiniz nasıl gidilir susam sokağına" demiştir.
    tabii hafızam beni yamultuyor da olabilir.
  • bir de yağmur olsa yanına, nasıl rahatlatır biliyor musun; hele hava da bugün olduğundan daha keskinse, kafa da her zamanki gibi doluysa, en olmayacak şeylere bile canın sıkılmışsa, gece gündüz, sabah akşam dinlemez gönüllü zatürre olmaya davet eder bu hava.

beni bu kasvetli havalar mahvetti,
    böyle havada zatürre oldum.
    düştüm yataklara.
    tütünü böyle havalarda daha bi' sevdim,
    böyle havalarda öğrendim aşık olmayı;
    paltomu sırtıma, atkıyı boynuma geçirip
    böyle havalarda unuttum anahtarı kapının üstünde;
    orhan veli şiirleri uyarlama hastalığım
    hep böyle havalarda nüksetti;
    beni bu kasvetli havalar mahvetti.
  • insanı duygusal bir zevkin doruğuna taşıyan hava türlerinden biridir. ruhu bedenden alır, havaya yansıtır...
hesabın var mı? giriş yap