şükela:  tümü | bugün
 • abd'nin florida eyaletinde 25 ağustos 2005'te başlayıp iki gundur suren, saatte ortalama 120-130 kilometre hızında olan kasırga.
 • palm beach vemiami'de insanların ciddi önlemler almalarına ve iki kişinin ölümüne sebep olan kasırga.
 • 29 agustos 2005 pazartesi sabahı itibariyle tam olarak new orleansın üzerinden geçmesi beklenen, şehri fena halde tahrip edecek olduğu söylenen, kimi diğer söylentilere göre sonucunda 20 ila 40 fit* yüksekliğinde su baskını beklenen, şehrin en az 2 ay kendini toparlayamayacağı öngörülen, ve coğumuzun şehirden kaçmasına ya da kamaya hazırlanmasına sebep olan hava vak'ası.

  gidişatını merak edip izlemek isteyenler için işte böbrek abimizin* web sayfası:
  http://www.hazardpredictor.com/…8/katrina_track.jpg
 • 160 millik kategori 5 bir kasırgadır. eksi rakımda olan new orleans'e yarın kötü şeyler olacaktır.
 • zamanında katerina hızında topraklarımızdan geçmiş, tarihe kota olmuştur.
  (bkz: padişahımız uyuyor mu)
 • new orleans in buyuk kismi deniz seviyesi altinda oldugundan, sehir icin buyuk felaket olacak kasirga. su an itibariyle kaydedilmis en buyuk dorduncu kasirgadir. cok buyuk ihtimalle new orleans 5-10 metre yuksekliginde sular altinda kalacak, olu sayisi binleri bulacaktir.

  onumuzdeki hafta kasirgadan sonra yine kuresel isinma ve buyuk kasirgalar arasinda bir bag kurulmuyacak buyuk medyada. bushun adamlari cikip, olur boyle seyler, allahtan gelene kul ne yapsin diyecekler. en bilimsel konusan gunesteki lekelerden olmustur diyecek. olan kasirgadan kacamayip olen fakir zencilere olacak.
 • floridada 9 kişinin ölümüne sebep olduktan sonra şimdi de yolu new orleansa düşmüş ve yaklaşık bir milyon kişinin evini terketmesine neden olmuştur.
  edit:kategori 5'te yer alan bir afetmiş,rüzgarın en yüksek şiddette yıkıcı olduğu anlamına geliyormuş bu 5 efendim, binaları yerinden sökebileceği söyleniyor *
 • amerika'nın güney doğu kıyılarının ağırlamak üzere olduğu, bu kıyıların bilinen tarihinin en büyük kasırgalarından birisi. muhterem amerika insanlarının her tarafı sularla çevrili ve bir çok kısmı deniz seviyesinin 2 metre altında kalan bir kara parçasını bir yaşam alanı haline getirmelerinin de etkisi ile, katrina kasırgası'nın saatte 260km hızla esen rüzgarının geçtiği yerlerde new orleans'ı ve orda yaşayanları uzun süre üzecek izler bırakacağına dair ciddi kaygılar da var tabi. su ve kanalizasyon sisteminin uzun süre kendine gelemeyeceği düşünülüyor. 1992'de 31 milyar dolarlık bir hasara neden olan andrew kasırgasının 220km hızla esen rüzgarlara neden olduğu düşünüldüğünde katrina'nın büyüklüğü daha da fena şekilde ortaya çıkıyor..

  herkes her şeyini bırakmış, şehri terk ediyor. insanlığın doğa olayları karşısında düştüğü çaresizlik bu kadar ortada iken amerika hala, 84 ülkenin imzaladığı kyoto protokolü'ne 'hayır' diyebiliyor, hem de "amerikan tarzı yaşantımızdan ödün veremeyiz" gerekçesi ile. bunu diyen insanların (ya da bunu diyebilecekleri seçenlerin) amerikan tarzı yaşam tarzlarından ödün vermelerine ve yollara düşmelerine neden olan bu kasırgayı, kınıyorum.

  umarım maddi hasardan fazlası olmaz.

  edit: kasırga son 4 saat içerisinde biraz daha doğuya doğru yönelmiştir, bu da new orleans'ın kasırganın merkezinin batısında kalacağı anlamına gelir, ki bu da new orleans için iyi bir şeydir.
 • 4.5 saat sonra new orleans'i vurmasi beklenen kasirga. ne kadar siddetli olabilecegi; new orleans'in ada haline donebilecegiyle anlatiliyor.