şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ek$i sozluk kedi servisinden konuyla ilgili bilgi talep ediyoruz!

  yarin obur gun gerekebilir, sahibi kedisini dogurtamadigi icin anne karninda olen yavrular var, devlet buna bi$ey yapsin.

  korktum lan ya yaptirmam gerekirse bi ara diye. di$i kedim bile yok ama olsun.
 • şu anda bilgi girilmediği için tüm sözlük halkına sövdüğüm başlık. hayvan ıkınıyo yaaaaaağğğ
 • doğum için 2 kişi gerekmektedir.
  şimdi kedinizi boynundan tutun, diğer elinizlede ön kollarını desteklercesine göğüsünden destekleyin.
  diğer şahıs 2 eli ile diş macunu sıkıyor gibi karnından yer çekimine destek olurmuşcasına aşaaaağı doğru baskı uygulamalı.
  aşağıda bi yastık yada düşüşü yavaşlatacak bişiler olmasıda doğum zayiatlarının sayısını minimuma indirecektir.

  şaka lan şaka

  bırakın doğa her zaman bir yolunu bulur
  edit: imla
 • puro üzerine puro içiriyor insana. envai çeşit cihazdır sistemdir kurdum tamir ettim lâkin bu bambaşka bir şeymiş.
 • oncelikle sakin olun.
  kedi dogadaki diger milyarlarca canli gibi kendi kendine bu isi halledebilecek yetiye sahiptir. eger ciddi derecede tibbi bir sikinti yoksa kontrolu elinize almak yerine ona birakin. ciddi bir sorun varsa da kesinlikle siz mudahil olmayin, veterinere goturun.
  doguma saatler kala yerinde duramayacak, sizi devamli pesinde kosturacaktir, hic kendisinden beklenyen sekilde miyavlayip sahibine biseyler gostermek isteyen kopek gibi sizi bi yerlere yonlendirecektir hatta endiselendirecektir ancak o isini o kadar iyi biliyordur ki onun icin yastiklar ve battaniyelerle hazirladiginiz yerin konumunu bir kac haftalik sicaklik durumunu, onu, bunu hesaplayip orayi begenmese dahi; evin en guzel, en sicak, en iyi yatagini bulup yavrularini orada dunyaya getirecektir.
  sizin asil isiniz dogumdan sonra baslar cunku cok yorulmustur ve yavrularinin basindan bir an olsun kalkmak istemeyecektir. onu rahatsiz etmeden, uygun bir yakinliga devamli taze su, sut, yumurta sarisi, mamasi vb bilimum enerji dolu yiyecegi temin etmeniz onun icin yapabilecegniz en iyi seydir.
 • zor olsa da kerataların hızlı ve sağlıklı büyümelerine şahit olmak sevindirir
 • nasıl ki; 'kedi yalatmak','kediye su içirtmek', 'kedi çiftleştirmek', 'kedi emzirmek' gibi bir şey yoksa, olağan dışı bir durumları saymazsak, 'kedi doğurtmak' da yoktur. kendi kendine halledeceklerdir.
 • normalde kediler kuytu bir köşede gözlerden uzak doğurmak isterken , ev kedileri kendilerini güvende hissettikleri için sahibinden yardım istiyor. ilk kedim 3 yaşında ilk doğumu başladığında ben yanından kalktığımda miyavlıyordu. ben oturunca susup sancısını çekiyordu.ancak kese görünmesine rağmen 2 saatte doğum yapamadı, veterinerde serum ve sancı desteğıne rağmen doğum yapamayınca sezaryanla doğum yaptı ve o sırada kısırlaştırıldı. sonra yavrularımızı kısırlaştırmak için bir yaşına girmesini beklerken 7 aylıkken hamile kaldı minnoşum ve doğumunda çok endişeliydik çok küçük olduğu için. kendine ve yavrulara bişey olacak diye çok korktuk, ancak çok şükür herşey yolunda gitti. ters gelen yavru bile olmasına rağmen doğurdu minnoşum.doğum videosu için tıklayın :)
 • bir tanesi insan faktöründen rahatsız olduğu için doğum yaparken dahi yer değiştiriyordu. bu esnada yarısı dışarı çıkmış olan yavruyu kaplayan içi sıvı dolu kaygan zar yırtıldı. zaman geçiyor, yavru ölüyordu. kedi bir o yana bir bu yana çaresizce koşuşturuyordu. evcil olduğu için tutup çekmeye çalıştım. annenin ve diğer yavruların hayatı için. gelmiyordu. sonra bir şekilde doğum tamamlandı. ilk yavru haliyle ölü doğdu. diğer iki yavru ise sağlıklı bir şekilde doğdu. ama bir ay içinde bakımsızlıktan hepsi öldü.
 • dün gece muhteşem bir sürpriz yaşadık. meğer bizim misafir dostumuz ayla hamileymiş. ne sahibinin haberi var ne de bizim. oldukça iri yarı kilolu bir kedi diye bakıyorduk hayvana. çok yemek yemesini de iştahına bağlıyorduk.

  eve girer girmez bacaklarımızın arasında dolaşmaya başladı. iki sevdim okşadım, bıraktım. sonra daha önce duymadigim bir ses çıkardı;" eyvah" dedim "kızgınlık dönemine girdi." ilgilenmem gereken acil bir iş olduğu için kalkıp gidemedim yanına. biraz sonra yeğenim koşarak yanıma gelip ayla'nın tuhaf sesler çıkardığını, bir yerlerinden su aktığını, garip davrandığını söyledi. fırladım yerimden. gittim ki ayla resmen doğuma giren anne modunda. inanamıyorum çünkü ev kedisi, sahibi de bırakırken birşey dememiş, inanmak da istemiyorum tabi o da var. hemen sarıldım telefona ve aradım insanını:

  -x sana bir soru soracağım ama çok saçma gelebilir.
  -olur mu sor lütfen.
  - ayla hamile olabilir mi?
  - olabilir; çünkü bir kez arkadaşımın erkek kedisi ile aynı yerde zaman geçirdiler; ama veterinere götürdüm bana birşey yok dedi.
  - varmış x ve şuan doğum başladı!
  -....panik panik panik sesleri!!
  -kapatiyorum, haber veririm.

  hemen veterineri aradım can havli ile. şehir dışındaymış ve sanki ben 100 kez kedi doğumuna şahit olmuşum gibi gayet rahat bir şekilde yapılması gerekenleri anlattı:

  - ne yapacağım ne yapacağım ya birşey olursa?
  -...... anlatıyor.... sonra da ekliyor;"baktınız tersten geliyor bebek, ayaklarından tutup çekin."
  - ×××iyi akşamlar sagolun.×××

  bulunduğum şehrin hayvan hastanesinin telefonlarına ulaşmaya çalışıyorum. hepsi mi kapalı ya da kullanım dışı olur. veteriner bir tanıdığımız var, tatilde.

  kaldık mı başbaşa. hemen yer yapıyorum rahat etmesi için. kumunu , suyunu, mamasını getiriyorum yakınına. hemen atlıyor onun için hazırladığım yatağa. nefes alış verişi inanılmaz sık. ağzı hep açık. rahat değil, sık sık pozisyon değiştiriyor. yeğenimle birlikte başındayız. oksuyoruz, hep olumlu şeylerden bahsediyoruz. dedim ki:" galiba yalnız bırakmalıyız, ışığı kapatıp çıkalım." çıktık odadan hemen ayaklanıp pesimize düştü. birşeyler anlatıyor. geri dönüp aynı pozisyonu aldık. yeğenimi başına bırakıp balkona çıktım. başladım kedi doğum araştırmasına netten. videolar izledim, yorumlar okudum. baya bir bilgi ile dolduktan sonra yeğenimin yanına gittim.

  ev kedileri doğum esnasında yalnız olmaktan korktukları için güvendikleri bir insanın yanında durmasını istiyorlar. o yüzden bizi bırakmıyormuş. sokak kedileri ise tam tersi, insansız bir alan seçiyorlar doğum için.

  yeğenimi bir hasta bakıcı,bir acil servis doktoru modunda bilgilendirdim küçük bir seminer vererek. ara ara uğradım yanlarına, durumunu bana sürekli rapor etti. derken bir mesaj:"kanama başladı."

  heyecan ve korkudan panik haldeyim ama çaktırmıyorum. en büyük korkum ayla ya birşey olması, doğumda komplikasyon gelişmesi. hiç kimse yok bana yardım edecek. yavrular zaten annesiz yaşamakta çok çok zorlanıyorlar.

  doğum başlar başlamaz kendini yatağın altındaki çamaşır sepetinin içine attı ve doğumunu bize göstermedi. yere uzanıp dinliyorum sesleri. bir iki can hıraş miyavlama, bol bol yalama sesi ve sonra içime sular serpen o minik miyav sesleri. büyük bir ohhh cekiyorum..

  1 saat sürüyor iki yavruyu doğurması. rahatsız etmemek için bakmıyoruz hiç. biraz sonra yavru kedinin çok yoğun miyavladığıni duyuyorum, birşey oldu diyip korkuyla açıyorum üstlerini. ayla biraz kızıyor ama hala bebeklerini yalıyor.iki ıslak dünya güzeli. biri gayet cevval meme aramaya başlamış bile, bağırıp duran da hiç derman yok. elimle alıp ayla' nin altına koyuyorum, ona yaklaştırıyorum. yok.. ölecek diye düşünüyorum. genellikle ilk kez doğum yapan anne kediler, tecrübe eksikliğinden yavrularının bir iki tanesini kaybedebiliyor; çünkü üzerine düşen çok iş var.

  zar ile doğan yavrunun nefes alması için zarı yırtmasi ve ağzını burnunu hemen yalayıp mukoza varsa temizlemesi gerekiyor. bunu hemen yapmalı yoksa yavru nefes alamadığı için ölüyor. bunu yaptıktan sonra hemen göbek bağını yalayıp koparması ve yemesi lazım. o bağ anne için vitamin deposu ve eşi de yemeli.tabi tüm bunları yaparken o canım annenin doğum sancıları, acıları, kanamaları devam ediyor. şu gücün güzelliğine bakın.

  ayla hepsini yapmış ama yavru iyi durumda değil. çok uğraşıyorum; ama bir yol alamıyorum. bekliyoruz başında. çünkü doğum bitmiş gibi görünse de yeniden başlayabilir. kediler çoğu zaman ilk iki yavruyu peşpeşe doğurup diğer yavruları da saatler sonra doğurabiliyor hatta doğum bitti nasılsa diyip rehavete kapılan anne kediler, diğer yavruları başka yerlerde doğurup unutabiliyorlar.

  bekliyoruz. doğum yok gibi. yavru içinde yapacak birşey yok. 1 saat dinlenme uykusu uyuyup tekrar dönüyorum canların yanına. yavruyu kurutmuş iyice, şimdi de meme tutamıyor. saatlerce memeyi tutup emsin diye uğraşıyorum. çok ağlıyor. o ağladıkça anne panik oluyor. diğer yavru bulmuş bir meme afiyetle içiyor sütünü.

  gel git derken yavru emmeyi öğreniyor. ayla yemek yemeye başlıyor, su içiyor. hatta ayağa kalkıp hiç doğum yapmamışçasına dolaşıp duruyor evde. bebeklerini emzirip yine geziyor. bu arada doğum yapan kediye sahanda yumurta yapıp yedirmek çok faydalıdır. kuvvet verir.

  kediler çok güçlü canlılar. doğuma bir hafta kala nerede doğuracaklarının tam bir planını yapıyorlar kafalarında.genelde sessiz sakin, karanlık kuytu, rüzgârın olmadığı tenha yerleri seçiyorlar. ilk 1 ay asla yavrularını bırakıp da gitmiyorlar. sokak kedileri doğumdan sonra bir deri bir kemik kalıyor ya bundanmış o. canlarım benim, kendileri açlıktan ölüyorlar ama yavrularını emzirmeye devam edip asla bırakmıyorlar.

  doğum yaptığını memelerinin sarkıklığından anlayabildiginiz kedilere lütfen yemek ve su vererek yardımcı olun. çok muhtaçlar o dönemde.

  sonuç olarak; beni benden alan, korku, kaygı, heyecan, panik ile geçen uzun saatler sonrasında seyretmeye doyamadığım bir şahaser çıkıyor ortaya.

  garson modunda ayla ya yemek servisi yapıp duruyorum. ha bire yavruları okşuyorum. ayla yi öpüyorum. içim gidiyor. çok güzeller. patileri öpülesi canım sokak kedileri, siz nasıl atlatıyorsunuz bu zor süreci tek başınıza,aç bi aç diye sormadan duramıyorum.kafamin içinde dönüp duruyor bu cümle.

  tanım: çok kutsal bir olaya şahit olmaktır. her zaman nasip olmaz. olduğu zaman kıymeti bilinmelidir.