şükela:  tümü | bugün soru sor
 • stephane garnier'in orjinal fransizca ismi "agir et penser comme un chat" olan, kedilerin hayatı aşmış bitirmiş, her seyi optimum seviyede cozmus yaratıklar oldugu ideasi isiginda kisisel gelisim ile ilgili isabetli tespitlerin yer aldigi eseri.

  ---alintilar---

  özgür, sakin, merakli, gozlemci, ihtiyatli, gururlu, zarif, sessiz, karizmatik.

  köpeklerin efendisi, kedilerin ise hizmetkarlari vardir.
  - dave barry

  bir kedinin dostlugunu kazanmak zor istir. filozof tabiatli, oturakli, sakin, aliskanliklarina bagli, duzenle temizlikle dost ve sevgisini dusuncesizce savurmayan bir hayvandir kedi. eger buna layiksaniz, sizinle dost olmayi ister, koleniz olmayi degil.
  - theophile gautier

  kediler kimin kendilerini sevdigini, kimin sevmedigini iyi bilirler ama durumu duzeltmeye calisacak kadar kafaya takmazlar.
  - winifred carriere

  kedilerin, kadinlarin ve buyuk suclularin ortak noktasi sudur: onlar ulasilmaz ideali ve kendini sevme (kabullenme) yetenegini temsil ederler ve bu yuzden cekicidirler.
  - sigmund freud

  kedi bizi oksamaz, bize surtunerek kendisini okşar.
  - rivarol

  kedileri ve filozoflari inceledim. kediler daha yuksek bir bilgelige sahipler.
  - hippolyte taine

  insani kediyle melezlemek mumkun olsaydi, bu insani ilerletir, kediyi geriletirdi.
  - mark twain

  kediler dusunur ve ne dusunduklerini kendilerine saklarlar.
  - jean marie guorio

  kedi sever insanlar, güç savaslarindan kacinirlar.
  - annie duperey

  kediler konusabilselerdi, konusmak istemezlerdi.
  - nan porter

  insan kediyi anladigi olcude uygarlasmistir.
  - george bernard shaw
 • çok merak ediyorum bütün gün oturup hiç sıkılmadan ne düşünüyorlar
 • "gerek aşkta gerekse arkadaşlikta yaşanan duygusal hayal kirikliklari sonucunda yeniden guven beslemekte zorlandigimiz olur. baskasina guvenebiliriz fakar kirilabilecek bir pot, pusudaki kucuk bir yalan gibi kotuye yorulabilecek en ufak bir isarete karsi, daima tetikte ve dikkatli oluruz. bu kusku gercek hayatta aleyhimize işlemeye başlar.
  aslina bakarsaniz, surekli kuskuyla, her an otekinin ihanetine ugrama korkusuyla yasarken nasil mutlu olabiliriz? bu imkansiz."

  kitaptan, kedinin dost secimi/canlilari kisisel alanina kabul edisindeki titizligini ornek almamizi salık veren kisimdan, insana ait yanlis davranis ile ilgili guzel bir cikarim olmus. uzerine dusunulebilir.

  "korkularınızı ıslah edin, sevin ve seçici bir güven geliştirin."
 • "...koca bir geveze olarak bunu biliyorum: bazen o şapşalca lakırdıları sanki kürekle saçarız. hatta fazla ileriye gittiğimiz, yanlış anlaşıldığımız, sözü çarpıtan bir moral bozukluğunun etkisindeyken, kendimizi ifade etmeye kalktığımız da olur. demek istediğimiz o değildir, ama artık çok geçtir. sözlerimiz hiçbir elekten geçmeden ağzımızdan çıkmıştır bir kere."

  "...susmayı öğrenmek kendi dürtüselliğini denetim altına almak demektir."

  "...kendini ifade etmek, kendini sergilemek demek değildir ve fikir alışverişi gerekli olsa da, bazen gözlemek ve dinlemek tüm akıl yürütmeler kadar ikna edici olabilir."

  "...susmayı öğrenmek , bu yolla her saniye dünyanın merkezi olmaktan vazgeçmeyi öğrenmek, öğrenmek için dinlemeyi ve bazen daha iyi konuşmak için susmayı bilmek..."

  yazar, kedilerin elzem olmadikca miyavlamadiklari uzerinden giderek, az ve öz konusmanin önemini guzel vurgulamış.
 • ilk defa bir kitabın altını çizerek okudum.adına dışarıdan bakınca pek realistik gelmese de kitabı okuyunca fikirler daha da somutlaşıyor ve kolaya indirgeniyor. kedinin davranışlarını insan davranışlarıyla karşılaştırıp önemli mesajlar veren bir kitap.ara ara açıp altını çizdiğim yerleri okuyacağım.çünkü bana güzel rehberlik etti.