• kendini sevdirmek istediğin kişinin sevdiğine de kendini sevdirmek istersin.

deli gömleği delilerin kendilerine sarılma* ve kendilerini zorunlu sevme** uygulaması. google play store'dan indirilmiyor, akıl hastanesinin deposundan lüzumu halinde çıkarılıyor. daha zoru veya ileri aşaması "yatağa tespit". onun da sertliği değişen türevleri mevcut.

özel yaşamda da geçerli, özellikle edebiyat ve düşünmeyle ilgili kişisel üslubumda şunların hepsinin olduğunu hissediyorum: birikim sağlama, sağlamlaştırma*, savunu, saldırı. zorunda kalmadan* kimseyle savaşmam, önüme ve işime bakarım ama pek tırsak, çekilgen değilim. güven ve şefkat hissi uyandıran biri olduğum halde kedi misali sokakta da var olurum. ibisilelerde kedilik içkindir, asker arkadaşım demişti: "ibisile familyası değil misiniz, kedi gibi sürtünür, sürtünür, illa kucağa alınır, kendinizi sevdirirsiniz*." bu herif en küçüğümüz, benden 10 yaş ufak özcan'ı da tanımıştı.. edebiyatta geçerli, şöyle: yazdığım belkibde siktiriboktan klasör bu basılmaz diye geri çevrilince, düş kırıklığıyla değil öfkeyle geri çektim. ben size gösteririm havalarındaydım. ne yaptım, şansım yaver gitti* önce bir kitap çevirisi yayınlatmayı başardım. sonra sıra bir şive sözlüğüne geldi. orada hata bende, 1,5 yılda sözlüğü neredeyse basıma hazırladığım halde bir abimin olurunu, eleştirisini almadan ilerlemiycem diye kaprisimsi önkoşul uydurmamla durdu da durdu iş. onu da yaparsam kişisel tarih gibi, aforizmalar gibi eksantrik bir kitabın peşine düşmeye sıra gelecek. evet öykücü, savaşçı, didişmeci ve dokumacılardanım. aslında ben yordamımı buldum: söyleyecek bir şeyim varsa ve basabiliyorsam*, tek okuyucum olabilecekse.-tek, girişmek için yeterli. o tek okuyucuya elim sende yapmış olurum.

(ilk giri tarihi: 22.6.2017)

(bkz: deli/@ibisile)
    (bkz: kendini zorla sevdiren kedi)
    (bkz: the ravaged face)
  • kendini sevdireni zaten severler. kendini sevdirdikten sonra sevilsen ne yazar. seni, kendini sevdirdiğin için sevseler ne olur ?

yeni bir ortama gireceklere sık sık verilen tavsiyenin mastar hali. hiç anlam veremedim bu söze. “kendini sevdir, kalıcı ol.”

önemli olan, ekstra çaba göstemeden özünü, niyetini belli edip sevilebilmek. çünkü bu daha değerli.
  • birinin sizi sevmesi için uğraşmak, onun gönlüne girmek.
    birinin sizi sevmesine izin vermek.
    birinin kendi kendini sevebilmesine çabalamak.
    son olarak da bir hayvanın okşanmak istemesidir.
  • bazen sadece duyulması isteneni söylemektir.
hesabın var mı? giriş yap