şükela:  tümü | bugün
 • facebook sayesinde nefret edilen kelime.

  -x ile hede keyfi..
  -y ile höde keyfi..

  x'inizi, y'nizi, keyfinizi sikeyim.
 • sanırım facebookla beraber, günlük halk dilinde zirve yapan bir kelime oldu.

  facebookta;
  -çay içme keyfi
  -mangal keyfi
  -evde pes oynama keyfi
  -yoğurla beraber pilav yeme keyfi
  -trabzandan kayma keyfi
  -pazar günü evde oturma keyfi
  -romada gece takılma keyfi
  -su sıçratmadan sıçma keyfi

  gibi gerçekten pek bir iğrenç ifade kalıbı yaygınlaştı yıllar içinde. göze de kulağa da kötü gelse de yapacak bir şey yok.
 • son zamanlardaki yapmacık, yavşak kullanımları nedeniyle görüldüğü yerde mide bulantısı durumu yaşatan kelime.

  - ebemle keyif şeysini kullanma keyfi
 • iyimser ile kötümser:

  aslında umutlu/iyimser olma ile umutsuz/kötümser olma eşit ölçüde olgulardan (istatistikten ve deneyimden) bağımsız, içsel yani sanal kaynaklılar. içsel/kişiliksel olan bunların kökü erken çocukluk dönemi ve ailedeki büyüme öyküsü bakımından yine olgusal olanla (deneyimle) birleşiyor. orada ise olgusalın yönü ve yönetimi denetlenemiyor, rastlantısal kalıyor. can suyu diyebileceğimiz anne (anababa) ne benzersiz bir ilk hız (ilk etki) vericidir, hayret!

  bu durumda düzeltici-onarıcı deneyimler, kurulmuş zemberek gibi keyfi giden insanoğlu için altın veya gömü değerinde. hani yaşamın bazen kötü başlayan darbelerinin bizde umut dinamiği yaratacak bir yön kazanması gibi. bir de dönüşüm ebeliği yapan terapi, yardımlaşma mesleklerinin değeri o seyrek yaşanabilen viraj alışlarda saklı. daha düzensiz olarak olağanüstü haller, toplumsal histeriler, bir de devrim dönemleri yüksek potansiyelli trafolardır denebilir. mucizenin başka terimlerle tanınması ve irdelenmesi* bu.