şükela:  tümü | bugün
 • üniversitede bölümü olsa, üşenmeyip okuyacağım şey. hatta master bile yaparım
  (bkz: yüksek keyif pezevengi)
 • (bkz: ehli keyf)
 • yaptığı her türlü hareket ile bulunduğu her türlü mekanda ortama keyif katıp bundan kendisi de keyif alan, tabir-i caizse hayatın kaymağını yemesini bilen pezevenk. vay pezevenk..
 • keyif pazarlayandır.
  ot'a mı ihtiyacın var ot satar, kadına mı ihtiyacın var kadın satar, erkek erkeğe oturup king atasın mı var adam toplar gelir, balığa mı çıkasın var karanıyla götürür.
  kısaca karşıdakinin o an neyden keyif alacağını bilen ve onun pezevenkliğini yapandır.
 • yardımseverdir.
 • elma toplamak için inmiştim; kırmızıya çalan yeşil elmalar... onbinbeşyüzseksen basamk iniyorsun ulaşmak için. ev arkadaşımın canı sağolsun.

  toplarken toplarken ve doldururken poşeti yeşil cevizlere kayıyor gözüm; olmamıştır canım, ellerimi renklendirmeye değmez canım... diyerek zorla kayan gözümü elma hizasına çekme derdindeyim. çocukluğum dürtüyor bir yandan da; bir tane ya, bişey olmaz, yıkarsan hemn geçer.

  uydum çocukluğa, oturdum toprağa, bir yeşil cevizi kırıp taşla ayırdım kabuğundan. hazine bulmuş çocuk gibi... bir darbe daha; bu kez sahici kabuğa. bir darbe daha; ceviz avucumda. zarını soyup parça parça; ahh; yok böyle bir lezzet bir ceviz ağacı altında...

  alltı tane koyup torbaya sekizbinyüzdoksan basamağı çıkaraktan ve koltuğa oturaraktan ve soya soya altı cevizi iki saatte yiyerekten....

  "buza yatıralım bunlardan akşamüstü"

  sararmış parmaklar, çocukluğa bir an doymuş damak.

  güneşli bir eylül pazarı iyidir.
 • yaptığı her işi keyif alınacak şekilde süsleyen kişi.

  bu kişiler 'söz konusu keyif ise gerisi teferruattır' mottosu ile hayatlarına yön verirler ve keyif almak adına yaptıkları icraatlar arkadaş çevresi içerisinde efsane gibi anlatılır.

  bu kişiler sık sık 'abi hayat sana güzel be' ithamıyla karşılaşırlar. demeyin öyle, kanayan yaralarına bant basıyor olabilirler deşmeyin.

  çocuğunuzun büyüyünce keyif pezevengi olacağını nasıl anlarsınız:

  çocuğunuza nutellalı ekmek verin. ekmeği size geri verip köşelerine de sürmenizi istiyorsa, ya da ekmeğin bir kısmını koparıp nutellayı her yere eşit şekilde dağıtıyorsa potansiyel bir keyif pezevengidir. hafta sonları usta keyif pezevenginin yanına verin dağda bayırda mangal yellesin. (80 li yıllarda bu test salçalı ekmek ya da sana yağı ile yapılırdı. sana yağı üzerine toz şeker ekene bonus puan verilirdi)

  ya da hızlı test için kremalı bisküvi verin, önce kaymağı kemirip sonra bisküviyi yiyorsa potansiyel vardır.

  terimin diğer kullanımları için
  (bkz: sefa pezevengi)
  (bkz: ehlikeyif)
 • faşizme karşı olunması gerekendir.

  sizin keyifli olmanız faşikleri kudurtur.

  edit:anlam güçlendirme.