• yaklaşık 55.000 km kullanımın ardından hakkında bir iki şey karalamak gerektiğini hissetiğim aracımdır. kullanmadan yok pahalı, yok düğmesi şöyle böyle diyenlerin tavsiyelerine aldanmadan kesinlikle kullanmış olanların tavsiyeleri alınmalıdır. aracın el kitapçığındaki ilk cümle şöyleydi. "kia size kullandıkça keyif alacağınız ve hiçbir zaman sürüş keyfini kaybetmeyeceğiniz bir otomobili garanti ediyor". gerçekten de laf olsun diye yazılmadığını kullandıkça anlayabiliyorsunuz. bir sürü özelliği ayırıp ek paket diye müşteriye ayrı ayrı kakalamaya çalışan aylarca sıra bekleten markalara veya karartmalı dikiz aynasını bile standart donanıma koyamayıp lütüf olarak sunan rakiplerine karşı çok daha samimidir. fiyat çok değişken bir değer ancak alınan arabanın donanım seviyelerine iyi bakmak gerekir. en basitinden donanım listesine yazmadığı elektrikli bel desteği özelliği, lastik indiğinde gelen uyarı ikazları, mükemmel çalışan ve her gün bir özelliğini öğrendim bluetooth sistemi gibi özellikleri ile kapı kolu rengini bile lütuftan sayan birçok rakibine göre çok daha iyi bir alternatiftir. benim kullandığım yeni kasa 2013 1,6 crdı düz vites modeli için yakıt tüketimi, yoğunluğu şehir içi kullanım olacak şekilde 5,5-5,8 arasında değişiyor. uzun yolda dikkatli kullanırsanız 4,2 lt ‘lere bile düşürebilirsiniz. ama en yoğun kullanımda bile bir deponun bitiminde ortalamayı 6,5 ların üstüne çıkaramadım. uzun yolda bir tedirginlik hissi yaratmadan 200 km’li hızlara çok rahat ulaşıyor. ses ve bluetooth sistemi çok başarılı. tek handikapı sesli komut sistemi türkçe çalışmıyor. telefon rehberinizdeki isimleri ingiliz aksanı ile okumaya çalışırken maymunluklar yaptırabiliyor adama. araç kilitli ve dururken arkada oturan bir yetişkinin elceği tek seferde değilde iki kere çektiğinde ancak kapıyı açıyor olması bile gerçekten adamların ince düşündükleri hissi yarattı bende. özetle kalite, konfor, yakıt ekonomisi olarak her şekilde çok çok üst düzey bir araçtır.
  • çok enteresan ama tam profilden bakıldığında volvo v40 a fazla benzeyen araba..

http://www.creativecrash.com/…0_0003.jpg?1332327245

http://upload.wikimedia.org/…alia_-_volvo_v40_4.jpg

bu arada ceed, v40 tan bi 8-10 ay daha önce çıktı piyasaya bi yanlış anlama olmasın..
  • fiyat politikasında sikimsonik bir hale dönmüştür. bundan 2 yıl evvel 40 küsür bin e alınan sportywagon modellerinin giriş modelinin 69.400 e satılması kadar gerzek bir fiyat ayarlaması olamaz. bir de premium sürümü var ki 84.950 tl lik fiyatı ile evlere şenlik.

evlerden ırak.
  • ceed avrupalılar icin üretilmis anlamina gelir. kia'nin ceed'i üretmesindeki amaç avrupa pazarına hakim olmaktır.

"conformity europe and european design" kelimelerinin baş harfleridir.

"ed" european design, "ce" ise bildiğimiz "conformity europe" ce yeterliliğinden gelmektedir.
  • 2020 model 1.0 cool tecno modelini 180 bin tl'ye aldığım araba.
  • 20 bin kmdir kullandığım araçtır. 100bini devirdik dct sıkıntı çıkarmadı hiç. geçmişinde de sıkıntı yok.

ama amk aracı mazot içiyor. stockholm sendromu gibi araba yapmışlar. vazgeçemiyorum ama yakıt olayından nefret ediyorum.
  • tasarım iyi güzel de o konsoldaki ekran nedir? daha da küçültemediniz mi? bence yarısını geri alın çok olmuş. sitelerine girdim navigasyon opsiyonu var mı diye yok görünüyor. sahibinden'deki ilanlara baktım orada da yok. zaten olsa nasıl olacak diye merak ettim o küçücük ekranda. ama geri görüş kamerası var :) onlar da bu rezilliğin farkında olmalı ki sitedeki galeri kısmında konsol fotoğrafı yok! sadece genel bakış kısmında 1 fotoğraf var o kadar.

ancak google görsellere girip kia ceed 2016 interior yazdığımızda görüyoruz ki çıkan görsellerin büyük çoğunluğunda konsolda kocaman ekran var. yani beyefendiler türkiye'ye küçük ekranlı araçları yollamışlar. rezillik.
  • bundan 1 yıl öncesine kadar uygun fiyatlı olarak tanımlanan kia'ların en çok tutulan modelidir.

yeni kia döneminde ise fiyat yüksekliği kalite ile birebir eşit algılandığı için kia cee in de fiyatları şişirilmiştir ama bu dakikadan sonra nafiledir.

golf'le aynı fiyat sularına girmeye tenezzül eden bir aracın o segmentte durumu bence vahimdir. ama şu da var ki ceed gerçekten iyi bir arabadır ve çeşitli oto dergilerinin testlerinde sınıfındaki kaliteli araçlardan olan auris'i baya baya geçmekte ve daha çok tercih edilmektedir. yeni nesli ile bu algıyı daha da güçlendirmiştir.
  • "dizel otomatiğini, sıfırını alayım" diyenin 45bin tl'ye alabildiği ve aldığı araç. dizel-otomatik model sayısı zaten çok kısıtlı, olanlarla da hemen üstünkörü bir karşılaştırma yapalım;

- seat leon 1.6 lt tdi cr 105 hp dsg style 55.400
    - hyundai i30 1.6 crdi mode otm 50.200
    - toyota corolla dizel 1.4 d-4d comfort extra m/m 59,600
    - volkswagen golf 1.6 tdi 105 ps tiptr. dsg trendline 57.600

bir de bunların yanında fiat bravo var ama 2011 yılında hala arka camları manuel olan arabayı bu listeye koymam ben ki buna rağmen uçuk fiyatlara satılıyor.
  • benim bal porsuğumdur
hesabın var mı? giriş yap