• şu ana kadar en çok fon toplayan kickstart: (bkz: pebble) akıllı saat.
  • bugün keşfettiğim, şahane site. keşfetmem bir yazarın entrysinde refere etmesine dayanıyordu ki, o kadar uzun süredir siteye takılıp kalmışım ki yazarı da entryi de unuttum.

adamlar larry laffer'ı geri getirmek için falan para topluyor mesela; şahane olaylar var.
  • dilenmek ve pamuk eli cebe atmak, hic bu kadar profesyonelce olmamisti.
  • içinde güzel projeler barındıran site. adamlar türkiye'nin belgeselini yapacaklarmış, yazdıklarından ve anlattıklarından anladığım davulun sesi uzaktan hoş geliyor hacı.
  • hiç abartmıyorum insanlığı kesinlikle 1 adım ileri götürecek kadar mühim bir sanal oluşum.

bugüne kadar gerçekleşen binlerce olağanüstü projeyi düşündükçe, bir taraftan hep karamsarlığa kapılmışımdır; ya gerçekleşmeyenler? tarihimizden ve inanın bana kişisel tecrübelerimden nice dahiyane fikrin yok olup gittiğini biliyorum. daha kötüsü, büyük bir kısmını bilme şansına bile sahip olamıyoruz. hepimiz en azından hayatımızda bir kere "keşke şöyle birşey olsa.." demedik mi? ama çoğumuz için hayalden ibaret kaldı bu düşünceler. mücadele edebilirsiniz, ama şans sizin yanınızda olmadıkça fikrinizi hayata geçirebilecek, hatta sadece insanlara duyurabilecek fırsatınız bile olmayabilir.

yaratıcılık paradan bağımsız gelen bir yeti, ama bu yetinizi somutlaştırmak için para şart. işte bu websitesi para engelini aşmanızı en güzel yolunu sunuyor. ne kimsenin köpeği olmak zorundasınız, ne birinin himayesine girmek ne de düşüncelerinizi başkalarının zoruyla değiştirmek.. kickstarter kolektif bir dayanışma ile insanların ortak bir amaç için birleşmesini sağlıyor. adam geliyor "benim böyle bir fikrim var" diyor, aynı fikri paylaşanlar birleşip projeyi hayata geçiriyor. bence rüya gibi birşey ve kesinlikle toplumsal açıdan devrimsel nitelikte.

elbette bu hayat size seçim şansı tanıyor, fakat seçilmiş seçenekler arasından seçebiliyorsunuz. örneğin bir şirketin arge çalışanı belki de milyonlarca insanın hayatını kolaylaştıracak bir buluş yapıyor fakat tamamen şirketin çıkarları sebebiyle engelleniyor, nihayetinde şirket kazanıyor ama insanlık ve hatta biraz dramatikleştirirsek bütün medeniyet kaybediyor. belki biraz komplo ama belki de nikola tesla gerçekten havadan elektrik iletimini sağlamıştı. düşünsenize teknolojinin nasıl çağ atlayacağını ve hayat standartımızın ne kadar yükseleceğini.. bu önerme doğru olsun ya da olmasın bu denli önemli projeler binbir türlü sebepten yok olup gidiyor. artık gitmeyebilir, en azından bir çıkış kapısı var. umuyorum ki katlanarak büyüyecek bir akım olacaktır bu websitesi ve benzer oluşumlar.

tek memnuniyetsiz olduğum konu toplanan ödenekten %5 komisyon almaları. keşke ticari değil, sivil toplum projesi olsaydı diyorum bu websitesi için; lakin bu küresel sistemde öyle ya da böyle para işin içine giriyor fazla seçeneğimiz yok. yaratıcılarını samimiyetle tebrik ediyorum, bu iletişim çağının en büyük zaferlerinden biridir.
  • londra'da yasayan turk tasarimci soner ozenc'in bir projesinin de yer aldigi site:
    http://www.kickstarter.com/…-lights-up-facing-mecca
  • bir "crowdsourcing" platformu.

@mufasa nın düzelmesi ve araştırmalarım ile
    bir "crowdfunding" platformu.
  • (bkz: #30475751)
  • kim ne derse desin en cok benim gibi dinazor gamer'lari sevindiren olusumdur. yasli kalbim dayanmiyor valla once tim schafer ardindan obsidian, sirada ne var acaba..
hesabın var mı? giriş yap