• gerçekten kulaklarıma ve gözlerime inanamadım.
    lahmacun’a nasıl ermeni pizzası der bu kadın?

link 1

link 2
  • acılı olsa yiyemez koca götlü
  • ben de ona kaşar diyorum. olabilir yani böyle şeyler.
  • gece gece canım çekti.

hayır, lahmacun değil. *
  • videodaki lahmacunların, şu kadından daha zeki olmadığını düşünen var mı?
  • öyle lahmacun mu olur hani bunun soğanı maydanozu. bu olsa olsa etli ekmek olur
  • kim kardashian kim?

gurme mi, tarihçi mi, aç mı?
  • biz turklerin yabanci uyruklu kisilere lahmacunu tanitirken yaptigimizi yapmis kadin, ne var bunda? arap yarimadasi kokenli lahmacunu turk mutfagina ait zannina kapilmayalim. her millet severek yedigi yemegi sahiplenir. sonuc olarak yemek kulturu de ortak bir gecmisin ve gelenegin urunudur.
  • ne desin, turkish pizza mı???

lahmacun, adı bile arapça et (lahm) ve hamur (acın) sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir orta doğu yemeği. istanbul'da tanınması ve türkiye'ye yayılması çok da eski değil. en fazla 60-65 yıl...

hatta 1915 istanbul doğumlu aziz nesin lahmacunu pizza, hamburger gibi yabancı yiyeceklerle eş tutar ve hayatı boyunca hiç yememiş olmakla övünür:

"yaşamım boyunca bikez bile piza, hamburger, mc donalds gibi yabancı kökenli ve lahmacun gibi arap ağızlı ve söyleyişi ağdalı ve macunlu hazır yemeklerden hiç yemedim; ölene dek de kendi isteğimle yemeyeceğim.

bir kişinin tek başına bu tepkisinin farenin dağa küsmesi olduğunu, toplumsal olarak hiçbir işe yaramayacağını elbette biliyorum. olsun, elimden ancak buncası geliyor. bu yabancı kökenli içitleri içer ve bu yabancı kökenli yemekleri yersem, kendimi kültür emperyalizminin köleleştirdiklerinden haberi bile olmayanlardan biri olarak duyumsayacağım. toplumsal tepkiyi yaratmaya gücüm yetmediğinden, kahrolarak, kendi kendime bireysel tepkimi göstermekle kalıyorum."

ekleme: kaynak isteyenler oldu... aziz nesin, çuvala doldurulmuş kediler (istanbul: nesin yayıncılık, 1995), sayfa 96.

ilgili bölümü, aziz nesin'in doğrudan kendi yazım yeğlemeleriyle aktardım.
  • bir sürü kültürü bir araya getirmiş bir imparatorluktan sonra kim kültür kapışı yaparsa onun elinde kalıyorculuktan dem vurup hayata tutunmaktır amerikana. bu yüzden böyle durumları salya sümük akıta akıta dillendirmeyin. koskoca dünyaya koca götlülüğü özendirmiş cenifır lopezden sonraki yegane kişidir kim kardaşyan. bu yüzden kendisine sevgi besleyin.
hesabın var mı? giriş yap