• rezalet tanımına uymayan ama ufak hatalar içeren soru.

o tarihte isviçre yoktu evet.

ama isviçre'nin kuruluşunda william tell'in başlattığı isyan ve bu isyanın mitleştirilmesinin ciddi bir payı var. bu önemli bir hata değil.

wilhelm, william ve giyom meselesinde ise ciddi bir hata yok, türkiye'de zaten william tell olarak biliniyor.

bence asıl hata aynı yarışmadaki diğer bir sorudaydı. dünya'nın çevresini ilk dolaşan denizcilerden biri hangisidir sorusu idi. doğru yanıt magellan olmalıydı ve şıklarda da vardı. lakin doğru yanıt olarak el cano ( del cano değil) gösterildi. el cano isimli amigo magellan 'ın tayfası imiş, magellan dünya çevresindeki turu bitirmek üzereyken ölünce seyahati o tamamlamışmış. gemi magellan'ın, proje magellan'ın ama cevap el cano.

bir baştan savmalık var evet.
  • sallapati yapılmış araştırmanın ve yanlış bilginin prim yaptığı & takdir topladığı sözde rezalet. adam hâlen o tarihte isviçre yoktu diye iddia ediyor, isviçre konfederasyonu başkanından daha iyi tanıyor isviçre'yi: https://www.youtube.com/watch?v=gbwxuwywmk8 kimsenin aklına gelmemiş herhalde 'başkanım o tarihte isviçre mi vardı, ehi' diye uyarmaya.

bu başlık, tipik bir 'en az çabayla en çok takdiri nasıl toplarım' örneğidir. insanlar içinde bir iki link olan, derli toplu, uzunca bir entry gördüğünde hemen bu entry'deki bilgilerin doğru olduğunu varsayıyor ve linç vagonuna atlıyor; kendi düşünüp araştırmıyor - ne uğraşacak adam, toplamış favları.

önceki entry'mde dediğim gibi, (bkz: #100774059) ne kadar destek toplamış olursa olsun, insan hatalı olduğunda çıkıp bunu itiraf edecek cesur olmalı.

edit: (bkz: #100855392) abi ben bu kadar saçma sapan mantıkların kurulduğu bir diğer başlık görmedim. adam belge göster diyor isviçre'nin 1291'de kurulduğuna dair. sanki 3 kantonun bir masa etrafında toplanıp belge imzaları gerekiyor. sen o zaman bana osmanlı imparatorluğu'nun kuruluşuna dair belge göster - ya da herhangi bir devlet veya imparatorluğun. tarih bu şekilde işlemez. he ama ille de isviçre'nin 1648'den önce, 1291 ve 1307 yılları arasında kurulduğuna dair bir kaynak istiyorsan şu kelimeyi bir araştır: rütlischwur. gayet de the white book sarnen kitabında kayıt altına alınmış rütlischwur.
  • o ne yazmış öyle
    tabiki okumadım
  • soruda hata yoktur. orjinal ismi değil türkiyede bilinen ismiyle sormaları doğru.
    nasreddin hocada anadolu selçukluları döneminde konya,türkiyede yasamış güldürü ve mizah dalında efsaneleşmiş kişidir.
  • bu kadar ayrıntıya değermiydi acaba bu adamların yaptığı yarışma.
  • ne oldu ki bu olay,
  • ilk entry'yi okuduğumda soruda hata olduğu ve ortada güzel bir rezalet olduğunu düşünmekteyim.
    soruda hata yok diyenlerin ise bunca anlatıma ve örneklemeye rağmen hala hata yok diyorsa anlamalarında net sorun var.
  • haklısın dostum, ama buradaki hiç kimse senin şu emeklerine saygı gösterip de şu entryi okumaz emin ol.

ben de okumadım.
hesabın var mı? giriş yap