• aslında orjinal adı halcyon imiş dilimizde yalıçapkını olarak bilinen bu kuşun bakınız nereden geliyormuş anlamı.

öncelikle kelimenin etimolojik kökü şu şekilde imiş:

hals (deniz, tuz) + kyon (gebe kalmak)

ne ilgisi var değil mi diye düşünüyor insan. birçok farklı versiyonu olmasında rağmen, ben bunu beğendim daha dramatik olduğu için, konu şöyle imiş:

halcyon(e), mitolojide rüzgar tanrısı olan aeolus'un kızıdır. bir gün halcyon'ın kocası ceyx'in, bildiğiniz gibi yunan yaşam biçiminin vazgeçilmez bir unsuru olan ve yine bu mitolojik hikayede de karşımızda duran bir "kehanet" hakkında tanrılara danışmak için denizleri aşması gerekmektedir. halcyone ise, gene her hisli ve geleceğe dair görüntüler görebilen antik yunan insanı gibi, kocasının boğulacağından endişe ederek "gitme, nolur gitme" der. kocası ise aldırış etmez ve gider.

o gece hisli halcyon'ın rüyasında morpheus (kendisi uyku ve rüya tanrısıdır) belirir, ve eşinin öldüğünü haber verir. daha sonra halcyon sahilde eşinin cansız bedenini görür. tanrılar ise bu duruma çok üzülürler, her ikisini de kingfisher yani yalıçapkını kuşuna çevirirler.

her kış da sanırım ocak ayında, halcyon'ın babası, yani rüzgar tanrısı olan aeolus kızının yumurtlarını huzur ve güven içerisinde taşıyabilmesi için durgun ve sakin bir hava yaratırmış, usul rüzgarlar gönderirmiş. kış ayı içerisinde yaklaşık 14 gün süren bu sakin havaya da bu nedenle "halcyon günleri" denirmiş.

ingilizce'de ise dingin, durgun anlamındaki halcyon kelimesinin hikayesi de buradan gelmekteymiş. dilimize ise bu "yalıçapkını günleri" olarak geçmiş, ki ben hiç duymadım.

joyce neden kitabının bir bölümünü aeolus diye isimlendirmiş diye araştırırken bu konuya nasıl geldim anlamadım.
  • ingilizlerin hindistan'a tek katkısıdır bence bu bira. şişesi şampanya şişesini andırır.
    bir de avustralyalı bi elemandan duyduğumuz kadarıyla, kingfisher airlines'da kingfisher bira değil budweiser (yoksa heineken miydi?) veriyorlarmış.
  • gayet guzel lezzetli bir biradir, hindistan in kotu yemeklerini yerken hayat kurtarir adeta
  • hint birasidir. fena da degildir. amerika'da da bulmak mumkundur.
  • ios uygulamalarinda bir api uzerinden cekilen fotograflari tableview uzerinde gostermek icin kullanilabilecek bir kutuphane. sadece url’yi vererek fotografin download edilip cache’te tutulmasi gibi islemleri kutuphaneye birakabilirsiniz.

https://github.com/onevcat/kingfisher
  • (bkz: vijay mallya)
  • avrupa'nın en büyük, dünyanın üçüncü büyük yapı market firmasıdır. tam adı kingfisher plc'dir. çatısı altında b&q, b&q china, castorama france, castorama russia, castorama poland, screwfix, brico depot france, brico depot spain, brico depot poland, hornbach ve koçtaş firmaları bulunur.
    8 ülkede 1000'den fazla mağazayla faaliyet gösterir. merkezi londra'dadır.
  • 1 ekim itibarı ile istanbul ofislerinde çalışmaya başladığım firma... henüz çok az kişi var, değişik bir ortam.. bakalım neler olacak..
  • hindistan'da en çok satılan bira markası.
  • hindistanın efesi demek yanlış olmaz. son derece kötüdür. bullet varken esamesi okunmamalıdır.
hesabın var mı? giriş yap